Finálový turnaj Pohára federácie sa kompletizuje: Toto sú možné súperky Slovenska v Budapešti

Jil Teichmann a postupové oslavy fedcupového tímu Švajčiarska
Jil Teichmann a postupové oslavy fedcupového tímu Švajčiarska

BRATISLAVA - V boji o postup na tohtoročný finálový turnaj Pohára federácie ženských reprezentačných družstiev zostáva posledná voľná miestenka. V sobotu si účasť na podujatí určenom pre dvanásť najlepších tímov sveta, ktoré bude hostiť 14. - 19. apríla maďarská Budapešť, vybojovali hráčky Španielska, Švajčiarska, Ruska, Nemecka, Belgicka, Slovenska a Bieloruska. Do elitnej spoločnosti s najväčšou pravdepodobnosťou pribudnú aj Američanky, ktoré po úvodných dvojhrách vedú nad Lotyšskami 2:0. V Everette sa však začne program druhého hracieho dňa až v noci zo soboty na nedeľu.

Už v predstihu mali garantovanú účasť v Budapešti finalisti z roku 2019 Austrália a Francúzsko, Maďarsko ako usporiadateľ a tiež Česko, ktorému bola udelená voľná karta. V rámci kvalifikačného kola si najhladšie víťazstvo 4:0 na zápasy pripísali Nemky, ktoré uspeli na brazílskej pôde. Výsledkom 3:1 sa skončili súboje medzi Španielkami a Japonkami, Švajčiarkami a Kanaďankami, Belgičankami a Kazaškami a rovnakým pomerom triumfovali aj Slovenky nad Britkami. Tím nehrajúceho kapitána Mateja Liptáka potiahla za postupom dvoma singlovými víťazstvami Anna Karolína Schmiedlová.

V dvoch z doterajších siedmich súbojov rozhodovali až záverečné štvorhry. Bielorusky v pozícii vlaňajších semifinalistiek napokon nepripustili prekvapenie a zvíťazili v Holandsku 3:2 vďaka deblovému páru Arina Sobolenková, Alexandra Sasnovičová. Rusky v Kluži naopak zaskočili minuloročné semifinalistky Rumunky hrajúce bez Simony Halepovej, keď im k triumfu 3:2 pomohol deblový bod dvojice Anna Blinková, Anna Kalinská.

Výsledky zápasov o postup na finálový turnaj Pohára federácie 2020:

Španielsko - Japonsko 3:1
Holandsko - Bielorusko 2:3
Švajčiarsko - Kanada 3:1
Rumunsko - Rusko 2:3
Brazília - Nemecko 0:4
Slovensko - Veľká Británia 3:1
Belgicko - Kazachstan 3:1
USA - Lotyšsko 2:0 po prvom hracom dni


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP - Peter Klaunzer

DISKUSIA