Parádny tenisový víkend! Nový tajný ctiteľ britskej bojovníčky či nezlomná srdciarka Kužmová

Postupové oslavy fedcupového tímu SlovenskaPostupové oslavy fedcupového tímu Slovenska Zdroj: SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA – Fed Cup počas víkendu bavil Bratislavu. Viktória Kužmová a Anna Karolína Schmiedlová na kurte ukázali, že reprezentovať svoju krajinu je obrovskou cťou a ony si túto možnosť naplno užili. A nielen to. Obe dokázali vyhrať svoje zápasy, Schmiedlová zabezpečila rovno dva body po vynikajúcich výkonoch. Slovensko porazilo Veľkú Britániu 3:1 a postúpilo na aprílový záverečný turnaj.

Na ňom sa posnaží potrápiť svetovú tenisovú smotánku. Uvidíme. Ako sa hovorí pri súťažiach s play-off. Prvoradý je samotný postup do vyraďovacej časti, potom sa môže stať skutočne čokoľvek. Len si spomeňme na rok 2012, keď Los Angeles Kings v NHL prešli do dnu z posledného miesta a napokon vyradili prvý, druhý i tretí tím po základnej časti v Západnej konferencii.

Preto nikdy neviete, čo sa môže prihodiť. Navyše, Fed Cup či Davis Cup sú presne tie špecifické súťaže, v ktorých sa veľmi často stierajú akékoľvek rebríčkové rozdiely. Veď neraz sme videli situáciu, keď nízko postavený protivník zdolal i niekoho zo svetovej špičky. Ktovie, možno taký moment nastane aj v Budapešti na úkor slovenského súpera.

Radosť slovenského tímu po Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/Jana Birošová

Veľká Británia sa musela, chtiac-nechtiac, zaobísť bez žiadaných služieb svojej jednotky a najlepšej hráčky Johanny Kontovej. Top tenistka sveta by akiste dodala stretnutiu ešte výraznejšiu a potrebnú šťavu, napríklad jej súboj proti Viktórii Kužmovej (ak by k nemu, pravdaže, prišlo) mohol byť ozdobou víkendu. Neriešme ale situácie, ku ktorým ani nedošlo, a sústreďme sa na to príjemné, čo sme v NTC videli.

Viac ako len pekná britská tvárička

Jednotkou nášho ostrovného súpera sa stala juniorská víťazka US Open 2009 Heather Watsonová, no bez akéhokoľvek zbytočného a nepotrebného prešľapovania okolo bazénu plného vody povedať, že najväčší dojem zanechala iná dievčina z Británie. Či v piatok, tak aj v sobotu predviedla očarujúci výkon, nič na tomto konštatovaní nemenia ani jej dve prehry.

Jej meno je Harriet Dartová a pre tenisový svet zatiaľ predstavuje nie príliš známu hráčku. Maximom londýnskej rodáčky je tretie kolo na Wimbledone 2019, v rebríčku bola najvyššie 121. a doteraz vyhrala štyri turnaje nižšej kategórie ITF. Cez víkend si však možno na Slovensku získala niekoľkých obdivovateľov. Najmä takých, ktorí obdivujú nezlomnú hru a odvracanie nemožných loptičiek z akýchkoľvek pozícií. Áno, presne tak sa Dartová prezentovala.

Piatkový zápas s Viktóriou Kužmovou trval tri hodiny, sobotný proti Schmiedlovej takmer dve. Päť hodín strávených na kurte, ani jedna výhra, ale množstvo fantastických momentov, z ktorých si môže vziať Dartová do ďalšej časti sezóny nejedno pozitívum. Na svoju zverenkyňu bola hrdá i nehrajúca kapitánka Anne Keothavongová, ktorá povedala, že Harriet ukázala viac ako len peknú tváričku. Tiež vyzdvihla jej charakter. 

Harriet Dartová Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Nestáva sa často, že po prehrách sa žurnalisti rozhodnú gratulovať tímu či hráčke. Sobota bola výnimkou. Dartovú som na tlačovej konferencii pochválil, zablahoželal jej k dvom pôsobivým výkonom a ocenil ju slovami rešpektu, že svojou obranou mi v istých momentoch pripomínala rumunskú grandslamovú šampiónku Simonu Halepovú.

Vtipná reakcia kapitánky Keothavongovej „Harriet, zdá sa, že medzi slovenskými novinármi máš nového tajného ctiteľa a obdivovateľa“ pobavila všetkých prítomných v miestnosti a z úst Harriet následne vyšlo jedno pokorné „Thank you“. Úcta sa nerozdáva iba tak, treba si ju zaslúžiť a Dartová presne to spravila. Krvopotnými výkonmi si vyslúžila rešpekt. Neviem, ako u ostatných kolegov, no môj tisícpercentne.

Chorá Kužmová si siahla na absolútne dno všetkých síl

V úvodnom piatkovom zápolení sa Anna Karolína Schmiedlová predviedla v nečakane pozitívnom svetle. Britskú jednotku Heather Watsonovú porazila jednoznačne v dvoch setoch a po stretnutí vyhlásila, že vo Fed Cupe išlo asi o jej najlepší výkon, aký kedy predviedla. Schmiedlová nechybovala, hrala pestrý, aktívny a útočný tenis, ktorý sa divákom bezpochyby musel páčiť.

Po slovenskej dvojke sa na dvorci práve proti vyššie chválenej Harriet Dartovej predstavila Viktória Kužmová. Tú nezachytil úvodný mesiac sezóny v najlepšej forme. 21-ročná Košičanka skončila v Aucklande na štíte Coco Gauffovej, stále len 15-ročného amerického zázraku, Hobart zaznamenal stopku v druhom kole proti Elise Mertensovej a cesta Australian Open sa uzavrela už na úvod proti Nemke Julii Goergesovej. Na jej obranu však treba povedať, že ju zastavili tri vynikajúce hráčky, proti ktorým nie je hanbou prehrať. Nie, ani prehra s 15-ročnou Coco Gauffovou, možno budúcou svetovou jednotkou, grandslamovou šampiónkou a tenisovou hviezdou nie je zahanbujúce. Ale späť k Fed Cupu...

Kužmová s Dartovou predvádzali na dvorci dychberúci tenis. Jedna parádna výmena striedala druhú, stoličky tribún dostávali veľmi častý odpočinok, pretože diváci neraz nemali na výber a protagonistkám duelu museli jednoducho tlieskať v stoji. Súperky sa navzájom nútili siahnuť si na dno síl, vyťahovať jeden, prípadne dva extra údery, aby vôbec získali víťazný bod. Kužmová na tlačovej konferencii priznala, že ak by išlo o bežný turnaj, taký triler by možno nakoniec nedokázala vyhrať. Reprezentácia ju však prinútila vypotiť aj poslednú kvapku. 

Viktória Kužmová a Matej Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Niet divu, že po setoch 6:7, 6:3, 7:5 sa Kužmová na lavičke rozplakala. Dojatá slovenská jednotka bola tak vyšťavená, že tlačovú konferenciu preložila na druhý deň. Počas nej prezradila, že si v hlave celú noc prehrávala zápas, dôležité výmeny a premýšľala, čo by bolo, keby také vypäté stretnutie napokon prehrala. Nič by sa nestalo, Viki, stále ide „len“ o tenis a „len“ o šport.

Kužmová navyše hrala chorá, tri dni pred zápasom ju napadla chrípka a zápas chcela mať čo najskôr za sebou. Nadšená Viktória spala dve hodiny, počas tlačovej konferencie bolo evidentné, že je absolútne vyšťavená a i slová z jej úst nevychádzali príliš veľkou rýchlosťou. Ako sama priznala, Fed Cup je špecifický, nebojujete za seba, ale za tím, svoju krajinu a podporné sily vám dodávajú i burácajúce tribúny. V sobotu by nebola schopná predviesť podobný výkon, preto ju nahradila Rebecca Šramková. Slová Kužmovej by si mali vziať k srdcu všetci slovenskí športovci, ktorí niekedy váhali nad tým, či pôjdu reprezentovať. Národný tím je vrchol a len ťažko sa mu niečo vyrovná. 

Najlepšie výkony Schmiedlovej v národných farbách

Ak by sme sa pozreli na turnajové výkony zo začiatku sezóny, tak 25-ročná slovenská dvojka Anna Karolína Schmiedlová tiež nebola v úplne optimálnej pohode. Po polročnej pauze sa lúčila v Brisbane i Hobarte už ako neúspešná kvalifikantka, Australian Open jej zase dožičil súperku ťažkého rangu Belindu Benčičovú. S tou sa naťahovala 1:44 hod., no po dueli odchádzala ako porazená.

V otváracom piatkovom zápase proti Heather Watsonovej nebola favoritkou. Ibaže okamžite strierala všetky predpoklady a britskú hráčku prevyšovala. Menej chybovala, dokázala sa vysporiadať s častými kraťasmi britskej hráčky a zaslúžene triumfovala. Po dueli bola spokojná, jej satisfakciu podporil aj nehrajúci kapitán Matej Lipták. Vraj Schmiedlovej najlepší zápas v národných farbách.

Anna Karolína Schmiedlová počas Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/Martin Medňanský

"Veľmi sa teším, že som po dlhom čase opäť vyhrala fedcupový zápas. Mám rada túto tímovú súťaž a veľmi som chcela pomôcť dievčatám. Nevedela som, čo od seba čakať a či nebudem nervózna, no zvládla som to. Hrala som konštantne dobre počas celého stretnutia, bez výkyvov. Bol to jeden z mojich najlepších zápasov v Pohári federácie, možno ešte lepší ako ten v roku 2015 v Holandsku proti Kiki Bertensovej," uviedla Schmiedlová.

Sobotné zápolenie s Harriet Dartovou prinútilo Schmiedlovú dostať zo seba ešte lepší výkon. Vyhrala v dvoch setoch, no Dartová ukázala, že jej charakterom a fyzickou pripravenosťou nepopierateľne prevyšuje desiatky iných protivníčok. Presvedčila sa o tom aj Anna Karolína, no našla viac zbraní než jej súperka.

Nevychovaný slovenský fanúšik

Akýkoľvek problém má zakaždým minimálne dve strany mince, tisíc uhlov pohľadu a ak nejde o fakt, tak sa dá o ňom donekonečna polemizovať. Správanie fanúšikov v AXA Aréne si teda môžeme vysvetliť všelijakým spôsobom. Nevhodné? Nič hrozné? Nevychované? Výkriky do výmen alebo pred nimi sa objavili hlavne v piatkovom maratónskom zápolení Kužmovej proti Dartovej a obom hráčkami určite nepridali.

Mnohí na tribúnach akoby zabúdali, že tenis nie je basketbal, hokej ani futbal a skandovanie je povolené jedine medzi výmenami. Neposlušné tribúny museli byť niekoľkokrát upozornené, aby nevstupovali do výmen nežiadúcim krikom. Viktória Kužmová však v sobotu počas tlačovej konferencie uviedla práve druhý bok spomenutého problému. Vraj sa na fedcupových zápasoch mimo Slovenska stretla s horším správaním. Nech je ako chce, správanie takéhoto typu skrátka na tenisové zápasy nepatrí.

Viktória Kužmová Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko sa teda teší z postupu na záverečný turnaj Fed Cupu, ktorý sa odohrá 14. až 19. apríla za rohom v Budapešti. Naše tenistky sa tam predstavia spolu s Austráliou, Belgickom, Bieloruskom, Českom, Francúzskom, Nemeckom, domácim Maďarskom, Ruskom, Španielskom, Švajčiarskom a USA.

Nik nepovedal, že Kužmová a spol. idú turnaj vyhrať, oslavu s víťaznou trofejou popravde od nich asi ani nik nečaká. Za favorita treba rozhodne považovať napríklad český tím za predpokladu, že do súboja nastúpi Petra Kvitová i Karolína Plíšková či Markéta Vondroušová. Pre slovenské hráčky pôjde predovšetkým o vzácnu skúsenosť, z ktorej si môžu odniesť mnoho pozitívneho. Dovidenia v Budapešti, priatelia!

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Slovensko Anna Karolína Schmiedlová Veľká Británia Matej Lipták Viktória Kužmová Rebecca Šramková Heather Watsonová Harriet Dartová Anne Keothavongová Fed Cup 2020
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • FOTO: SITA/Jana Birošová
  • Zdroj: športky

Súvisiace články