Recept na poriadneho kanoniera do reprezentácie: Nemusí vedieť hrať futbal, len nech dáva góly!

Ľubomír Reiter
Ľubomír Reiter

BRATISLAVA - Nájsť útočníka s inštinktom šestnástkového predátora, ktorý by strieľal góly takpovediac na počkanie, býva vo futbale mnohokrát veľmi náročná misia. Uvedomuje si to aj bývalý reprezentant Ľubomír Reiter. V rozhovore pre agentúru SITA ponúkol recept na to, ako v slovenských podmienkach vychovať hráča s čuchom na góly.

"Keď chceme vychovať útočníkov, musíme ísť do veľkej individualizácie. Možno menej dávať hráča do prípravných pozičných hier a viac ho dávať do individualizácie, aby zakončoval. Toto je gro úspechu každého útočníka. Nepotrebujeme útočníka, ktorý vie hrať futbal, ale útočníka, ktorý vie dávať góly," uviedol 45-ročný rodák zo Stropkova.

V nedávnych mesiacoch si na hrote útoku v slovenskom národnom tíme vybojoval stabilné miesto 20-ročný Róbert Boženík. Vlani nastúpil na premiérových osem reprezentačných duelov a zaznamenal v nich štyri góly. Všetky dosiahol počas jesennej časti aktuálneho ročníka 2019/2020 a v drese s "dvojkrížom na prsiach" mal dokonca vyššiu streleckú produktivitu ako v MŠK Žilina, odkiaľ prednedávnom prestúpil do holandského Feyenoordu Rotterdam.

"Reprezentácia hráča buď zdvihne vysoko alebo si v nej nenájde miesto a nepresadí sa. Stále tvrdím, že v národnom mužstve sa hrá ľahšie ako v lige. Zvlášť, keď má okolo seba kvalitných spoluhráčov, čo v našej reprezentácii má, tak ako bojovník a strelec sa dokáže presadiť aj proti takým súperom ako bolo napríklad Chorvátsko," poznamenal Reiter na adresu Boženíka.

Samému sa mu počas aktívnej hráčskej kariéry lepšie hralo v slovenskej reprezentácii ako na klubovej scéne. "Niekedy je omnoho ťažšie hrať ligu. Môžem to povedať z vlastnej skúsenosti, pretože v reprezentácii som sa nabehal menej ako v ligových stretnutiach. Keď raz je niekto strelec a vie dať gól, loptu umiestni do bránky bez ohľadu na to, či je to v reprezentácii, v prvej alebo tretej lige. Pokiaľ to však niekto v sebe nemá, môže hrať kdekoľvek a tie góly nedá. Boženík je ´vydrilovaný´ a kvalitný strelec," dodal Reiter.

Prvý Slovák v zámorskej MLS momentálne pôsobí ako manažér a tréner A-mužstva treťoligovej Tesly Stropkov, stále solídnej liahne talentov. "Tento rok máme oslavu storočnice stropkovského futbalu, tak by sme chceli skončiť do 3. miesta. Na postup to momentálne nie je. Viem, aký máme rozpočet a aktuálne postavenie (po jeseni 6. miesto, pozn.) zodpovedá kvalite, akú máme v Stropkove. Musím povedať, že máme veľmi dobrú mládež a každý rok vyskočia dvaja-traja hráči. Viacerí v nedávnej minulosti odišli do akadémií, či už do Trenčína, Žiliny, Ružomberka, Michaloviec či Podbrezovej, takisto do Slovana... Máme širokú základňu a na to, aké sme malé mesto, vieme vyprodukovať dobrých hráčov. Musím pochváliť našich mládežníckych trénerov, ktorí si veľmi dobre robia svoju prácu," zakončil pre SITA Ľubomír Reiter.


Tagy: Slovensko Ľubomír Reiter

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA - Tomáš Benedikovič

DISKUSIA