Keď zdravie nepustí, človek musí byť trpezlivý: Elitný slovenský arbiter verí v účasť na ME

Ivan Kružliak
Ivan Kružliak

BRATISLAVA - Popredný slovenský futbalový rozhodca Ivan Kružliak v uplynulom období zavítal na Malorku a vzápätí niekoľko dní strávil v Lisabone. Nebol však na dovolenke, v Španielsku a taktiež v portugalskej metropole sa zúčastnil na rozhodcovských seminároch Europskej futbalovej únie (UEFA), resp. Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), kde špičkoví arbitri pred druhou polovicou sezóny 2019/2020 rozoberali viacero dôležitých tém.

"Boli sme tam rozhodcovia kategórie elite aj niektorí z prvej skupiny, ktorí budú rozhodovať v blížiacich sa dueloch vyraďovacej časti Ligy majstrov alebo Európskej ligy. Boli to klasické semináre, na ktorých sa preberali jednotlivé situácie z daných zápasov. Pozerali sme rôzne klipy a riešili nové inštrukcie, ako v rôznych situáciách postupovať, tých však nebolo veľa nových. V zásade išlo o ozrejmenie niektorých situácií, ktoré nastali počas minulej sezóny," uviedol 35-ročný rodák z Bratislavy.

Kružliak priznal, že smerom k rozhodcom nedošlo k žiadnym špecifickým apelom na riešenie konkrétnych situácií. Na stretnutí sa však zaoberali systémom videoasistenta rozhodcu (VAR). "Tento systém vstupuje do funkcie už aj v Európkej lige, takže sme sa tomu venovali v líniách intervencie, kedy rozhodca má alebo nemá zasiahnuť a aká má byť správna komunikácia počas zápasu," dodal.

Počas tohto víkendu sa naplno rozbehne jarná časť Fortuna ligy a na budúci týždeň sa po zimnej prestávke začne vyraďovacia časť v oboch európskych pohárových súťažiach. Kružliak však v akcii nebude, keďže si stále doliečuje zranenie spred niekoľkých týždňov. "Vyzerá to tak, že prvé dve kolá ešte budem mať voľno, nakoľko som sa na konci minulého roka zranil. Mal som roztrhnuté väzy v členku, takže momentálne sa dávam dokopy. Počas seminára na Malorke som ani nebehal testy. Tým pádom zatiaľ ani nebudem môcť dostať nomináciu, ale 24. februára by som mal v Nyone behať opravné testy. Keď ich splním, potom budem čakať, či tú nomináciu dostanem alebo nie."

Ako rozhodca 26-člennej elitnej skupiny arbitrov UEFA pre sezónu 2019/2020 sa zatiaľ nevedel vyjadriť k prípadnej nominácii na tohtoročné majstrovstvá Európy či iné medzinárodné podujatia. "Ťažko sa k tomu vyjadriť. Samozrejme, toto zranenie mi trošku skomplikovalo nejaké nádeje, ale uvidíme, ako to dopadne," poznamenal Ivan Kružliak.


Tagy: UEFA FIFA Ivan Kružliak

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Erika Ďurčová

DISKUSIA