Tenisová šampiónka par excellence si vzala slovo: Malo by to byť povolené, pozrite na bejzbal!

Billie Jean Kingová, držiteľka 39 grandslamov v dvojhre, štvorhre a mixe
Billie Jean Kingová, držiteľka 39 grandslamov v dvojhre, štvorhre a mixe

BRATISLAVA - Povolenie koučovania počas tenisových zápasov je v poslednom období často skloňovanou témou. Bývalá svetová jednotka a jedna z priekopníčok ženského tenisu Billie Jean Kingová má na to jasný názor. Podľa nej by rady trénerov počas zápasu mali byť povolené, čím by sa predišlo podobným situáciám ako vo finále US Open 2018. Vtedy empajrový rozhodca Carlos Ramos udelil Serene Williamsovej trestný fiftín a už v prvom sete ju upozornil na nepovolené koučovanie z hľadiska.

"Vždy som bola za to, aby bolo povolené koučovanie na kurte. Pozrite sa na bejzbal. Majú trénera na prvej aj na tretej méte a tí dávajú hráčom signály, napríklad stláčaním nosa alebo niečim podobným. Pre ľudí je to fascinujúce. Dnes sa tvoria dokumentárne filmy o tréneroch. Tieto príbehy podporujú náš šport a všetko, čo môžeme urobiť pre jeho propagáciu, je dobré," uviedla držiteľka dvanástich grandslamových titulov vo dvojhre a šestnástich vo štvorhre.

V súčasnosti si môžu tenistky na turnajoch WTA Tour raz za set si zavolať trénera. Muži túto možnosť nemajú a na grandslamových podujatiach je to rovnako zakázané pre mužov i ženy. WTA plánuje na budúcotýždňovom turnaji v Dubaji vyskúšať povolené trénerské rady a signály počas zápasu. "Chceme, aby viac ľudí využívalo koučovanie a musíte to vidieť," povedala 76-ročná Billie Jean Kingová. Cituje ju portál BBC.


Tagy: Serena Williamsová Billie Jean Kingová Carlos Ramos

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Charles Krupa

DISKUSIA