VIDEO Slovenská raketa, najrýchlejší hokejista sveta: Čas uteká, všetko najlepšie, Gabby!

Marián Gáborík prežil najúspešnejšie obdobie NHL kariéry v Los Angeles
Marián Gáborík prežil najúspešnejšie obdobie NHL kariéry v Los Angeles

TRENČÍN - 14. februára 1982 prichádza v Trenčíne na svet rozkošné dieťa a pokrstia ho menom Marián. Kto by mohol vtedy tušiť, že z malého chlapca sa vykľuje jeden z najrýchlejších hokejistov celej histórie? Niekedy na ľade vyzeral akoby mal na chrbte primontovaný motor z rakety. Nie nadarmo mu neraz žurnalisti povedali "slovenská ofenzívna raketa".

Gabby udivil v prvom tíme Trenčína na prelome tisícročí priemerom takmer bod na zápas. 46 bodov v 50 dueloch mu stačilo na tretie miesto produktivity, no mal iba 18 rokov, čiže išlo o parádny počin. Počas celej sezóny bolo jasné, že v drafte sa objaví veľmi vysoko. Z tretieho miesta si ho v júni 2000 vybrala Minnesota Wild. Tento draft bol pre Wild prelomový, pretože do tohto mesta sa vrátil hokej po siedmich rokoch. 

Pred Wild hrali v meste Minnesota North Stars, ale tí sa v roku 1993 presťahovali do Dallasu, kde pôsobia dodnes. Gáborík bol navyše úplne prvým výberom novozaloženého klubu. Za Divochov odohral 502 zápasov so ziskom 437 bodov a z toho 219 gólov. Treba podotknúť, že nemal pri sebe elitného tvorcu hry, ktorý by mu servíroval jeden okulahodiaci pas za druhým.

Leto 2009 bolo zaujímavé pre slovenský hokej v NHL. Na trh s voľnými hráčmi sa dostali dvaja najlepší Mariánovia - Hossa i Gáborík. Hoss The Boss si zvolil Chicago, Gáborík zamieril k NY Rangers. V najväčšom meste USA začal impozantne, no postupne sa nepohodol s trénerom 
John Tortorellom. Rangers ho vymenili do Columbusu, odkiaľ po roku putoval do Los Angeles Kings. 

V meste anjelov sa mu na jazyk vrátila chuť do hokeja. Do tímu zapadol okamžite a počas play-off ho opantala druhá mladosť. Góly strieľal v najdôležitejších momentoch a v júni 2014 sa tešil zo Stanley Cupu. Los Angeles s ním potom podpísalo sedemročný kontrakt na 34 miliónov dolárov. Slovenského rýchlika však začali stretávať zranenia a Kings ho vymenili do Ottawy, kde má doteraz platnú zmluvu, no hokej si už pravdepodobne kvôli vlečúcim sa zdravotným problémom nezahrá. Minimálne nie na vrcholovej NHL úrovni. 

Reprezentačné úspechy ho, rovnako ako Mariána Hossu, obchádzali. Buď sa akcie nezúčastnil, alebo hral play-off v NHL. Najbližšie k medailám sa ocitol v rokoch 2004 na MS a 2010 na olympiáde vo Vancouveri. V Trenčíne vlastní hokejovú halu a je považovaný za jedného z najlepších hráčov samostatnej slovenskej histórie. Všetko najlepšie k 38. narodeninám, Gabby!

Predstavenie snov a neskutočné zrýchlenie na ZOH 2006 proti Rusku (5:3)

Góly Mariána Gáboríka počas play-off 2014:


Tagy: Marián Gáborík New York Rangers Los Angeles Kings Minnesota Wild

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Winslow Townson; Video: YouTube/peterbilka, tesa

DISKUSIA