VIDEO Talianske triky Magoniho zaberajú! Dnes idem len na víťazstvo, tvrdí odhodlaná Petra

Petra Vlhová v cieli s veľkým úsmevom
Petra Vlhová v cieli s veľkým úsmevom

KRANJSKA GORA - Petra Vlhová pokrstila nové lyže na obrovský slalom druhým miestom. V sobotnej súťaži Svetového pohára v Kranjskej Gore bola od nej rýchlejšia jedine 18-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová. Slovenská reprezentantka sa však priblížila k najvyšším priečkam v hodnotení disciplíny i celkovom poradí seriálu a v súčte s nedeľným slalomom môže získať miestnu trofej "Zlatá líška".

Robinsonová odštartovala sezónu triumfom v rakúskom Söldene, kde rovnako ako v slovinskom stredisku súťažia na tom istom kopci ženy aj muži. Po vypadnutí v Killingtone nabrali jej umiestnenia v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne opäť stúpajúcu tendenciu, v Courcheveli bola desiata, v Lienzi deviata, v Sestriere piata a v Kranjskej Gore už zdolala aj víťazku predchádzajúceho "obráku" Vlhovú.

"Svah je náročnejší než v Maribore, ale podmienky boli ľadové a tvrdé, obe kolá boli perfektne pripravené. Vrchnú časť som trošku pokazila, ale prvé kolo bolo dobré. Nehovorím, že druhé bolo zlé, lenže Alice je veľmi silná v týchto podmienkach. Nie je to také prekvapenie ako v Söldene. Trošku sa potom trápila, ale už v prvom kole ukázala, že je stále tu. Videla som video, urobila obrovskú chybu, keby ju nespravila, bola by predo mnou už po prvom kole. Pre mňa to nebolo prekvapenie, možno tým, že je ešte mladá, nemá také vyrovnané výsledky. Určite však bude veľmi silná v nasledujúcich pretekoch i rokoch," povedala 24-ročná Slovenka, ktorá prvýkrát po Novom roku nezvíťazila v točivej súťaži. Na štvrté víťazstvo v obrovskom slalome alebo slalome za sebou jej chýbalo 34 stotín sekundy.

Nové lyže testovala už na piatkovom tréningu a s talianskym koučom Liviom Magonim ich nasadili aj v sobotu. Majú prispieť k stabilite i rýchlosti: "Bolo to správne rozhodnutie, mala som dobrý pocit. Rozhodli sme sa tak, pretože sme mali veľmi podobné podmienky na tréningu. Keby bolo mäkšie, možno by som na nich nešla. V druhom kole som možno urobila chybu práve pre tie lyže, ale keď riskujem, sem-tam robím aj chyby. Sú trošku iné, ešte na nich potrebujem viac jazdiť. Ja som veľmi špecifický typ pretekárky aj vzhľadom na moju výšku, na lyžiach sa cítim inakšie."

Vlhová získala 80 bodov a znížila manko na vedúcu ženu v hodnotení disciplíny Federicu Brignoneovú. Talianka skončila až ôsma a pred Slovenkou vedie po šiestich súťažiach už len o 74 bodov. Do konca ročníka sa ešte pôjdu "obráky" v Ofterschwangu, Are a vo finále SP v Cortine d'Ampezzo. "Jasné, že to sledujem, no nesústredím sa na ňu, na nikoho, sústredím sa na seba, aby som bola stopercentná v každých pretekoch a aby som zbierala čo najviac bodov. Bojujem aj o umiestnenie v celkovom poradí, no zatiaľ sa tým nezaoberám. Uvidíme po Are alebo vo finále, momentálne je všetko otvorené."

Na tretej priečke celkového poradia zaostáva Vlhová za líderkou Mikaelou Shiffrinovou o 254 bodov. Američanka po rodinnej tragédii naďalej nesúťaží a Slovenka môže ukrojiť ďalšiu stovku v prípade nedeľného triumfu. Ak sa jej to podarí, stane sa tiež najúspešnejšou lyžiarkou víkendu a držiteľkou trofeje za 56. ročník podujatia: "Viaceré dievčatá sú rýchle v slalome. Je však jasné, že ideme na víťazstvo, cítim sa super. Veľmi mi pomohlo, že najprv bol obrovský slalom, ráno som cítila, že som v ňom dlho nesúťažila. Bola som trošku nervózna, opadlo to zo mňa a v nedeľu idem naplno do toho. Vždy ideme na víťazstvo, verím, že aj zajtra podmienky vydržia a bude to dobrý víkend."


Tagy: Petra Vlhová Kranjska Gora

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Martin Baumann; Video: TASR

DISKUSIA