Dokonalý úvod do jarnej časti sezóny: VIDEO Nabudení Šošoni si poradili s bezradným súperom

Radosť hráčov Žiliny po strelení góluRadosť hráčov Žiliny po strelení gólu Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

ŽILINA - Futbalisti MŠK Žilina vstúpili suverénne do jarnej časti Fortuna ligy. V domácom súboji 19. kola zdolali FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 3:0 (1:0) a priebežne sú na druhom mieste tabuľky. Dva góly Žiliny strelil v 26. a 60. min Lukáš Jánošík, ktorý si dobrú streleckú formu z konca zimnej prípravy preniesol aj do súťažného zápasu.

Najmä jeho druhý gól mal aj výstavné parametre, keď z vyše 23 m trafil pod brvno bránky Zlatých Moraviec. Na konečných 3:0 pečatil v 87. min mladý Poliak Dawid Kurminowski, ktorý po skvelej prihrávke Miroslava Káčera zakončil do prázdnej bránky. Žilinčania nastúpili pod vedením nového trénera Pavla Staňa, ktorý nahradil Jaroslava Kentoša. Ten sa stal kormidelníkom reprezentačného tímu SR do 21 rokov.

V 12. minúte mohli zahrmieť hostia. Z tesnej blízkosti strieľal z otočky Meszároš, Holec však bol pozorný a išiel na zem dostatočne rýchlo. Na začiatku 17. minúty našla prekvapivá prihrávka v pokutovom území Jánošíka. Ten skúšal brankára hostí obhodiť, jeho zámer mu však nevyšiel, Pindroch bol pozorný. Prvý gól padol po osi Paur - Káčer - Jánošík. Na kraji pokutového územia si žilinský útočník najskôr ľavačkou prebral loptu a z uhla vypálil pravou nohou do horného roku Pindrochovej brány. V 27. minúte tak bolo 1:0.

Hostia mohli vyrovnať v 38. minúte. Po zmätku v pokutovom území v páde zakončoval Mészáros. Jeho pokus však bol slabý a nepresný. Štyridsiata minúta priniesla šancu na strane domácich. Prekvapený Balaj na kraji pokutového územia prebral loptu, brankár hostí však zasiahol včas. Dorážku poslal veľkým oblúkom na bránu Jánošík, lenže jeho padáčik skončil tesne vedľa.

Na snímke zľava Lukáš Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

O minútu neskôr vybojoval na kraji ihriska loptu Anang, prihral Jánošíkovi, ten centrom hľadal Balaja na vzdialenejšej žrdi, ale žilinskému útočníkovi chýbali centimetre k zakončeniu. V 43. minúte nasledovala podobná akcia, tentokrát zo stredu prihrával Jánošík Anagovi a ten nacentroval na vzdialenejšiu žrď. Balaj loptu trafil, ale namieriť ju do siete už nevedel.

Prvú výraznejšiu šancu 2. polčasu mali hostia. Hrnčárovu hlavičku po centri zľava však Holec zneškodnil. V 51. minúte sa rútil Paur sám na bránu hostí, obranca hostí Pintér ho však dobehol a loptu mu vypichol na roh. Na konci 60. minúty jasali opäť domáce tribúny. Jánošík rýchlo prebral loptu po centri na súperovej polovici a pred ustupujúcimi obrancami a spoza pokutového územia vypálil do šibenice. Od brvna lopta zapadla do siete. 2:0.

Radosť Žilinčana Lukáša Jánošíka Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

V 63. minúte Káčerov center z priameho kopu nezužitkoval hlavičkou Králik, keď pálil tesne vedľa. Po nápaditej akcii v 66. minúte mohlo byť 3:0, Demiriho prihrávku z krídla však Fazlagić napálil bez spracovania nad bránu hostí. V 78. minúte Falzlagić krásnou prihrávkou vysunul Kurminowskeho a ten z uhla vypálil tesne vedľa. Na konci 85. minúty vyskúšal Pindrochovu pozornosť spoza pokutového územia Kaša. Brankár hostí jeho delovku  vyrazil na roh.

Dlhý center Demiriho od vlastnej šestnástky spracoval Káčer a zoči-voči brankárovi ešte prihral Kurminowskemu. Ten pred prázdnou bránou nezaváhal. V 89. minúte sa z protiútoku pokúsili o korigovanie výsledku hostia, Kovaľovu prihrávku z krídla však Chren nezužitkoval. V minútovom nadstavenom čase sa už skóre nemenilo, Žilinčania vyhrali po dobrom výkone pred 2155 divákmi 3:0.

MŠK Žilina - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 3:0 (1:0)
Góly: 27., 60. Jánošík, 87. Kurminowski. Rozhodovali: Smolák – Ferenc, Poláček, ŽK: 90.+ Kaša - 39. Tóth, 53. Hrnčár, 2155 divákov.

Žilina: Holec - Kaša, Králik, Kiwior - Anang, Káčer (C), Fazlagić, Paur (64. Bernát), Demiri - Jánošík (79. Ďuriš), Balaj (70. Kurminowski)

Zlaté Moravce - Vráble: Pindroch - Brašeň, Asanovič, Pintér, Chren - Hrnčár (66. Švec), Ďubek (79. Grozdanovski), Tóth(46. Richtárech), Sloboda, Kovaľ - Mészároš

Hlasy:

Pavol Staňo, tréner Žiliny: "Ja si myslím, že prvý polčas bol dosť prerušovaný a to tempo nebolo také vysoké ako v druhom polčase. V druhom polčase sa na obidvoch stranách jazdilo hore-dole. Aj súper aj my sme chceli streliť gól, nehrali sme na udržanie výsledku, ale chceli sme dominovať súpera. Na jeho chválu ide to, že sa snažil o  vyrovnanie a tým pádom bol zápas atraktívny. Do zápasu sme išli s  plným rešpektom, videli sme nejaké zápasy ViOnu. Je to nepríjemný  súper a myslím si, že ešte bude zbierať body. Na druhej strane treba pochváliť našich chlapcov, že v druhom polčase ukázali kvalitu, ochotu behať, aj za výsledku 2:0 a 3:0 tam bola ochota ísť do zakončenia a zvýšiť náskok. Bol to prvý krok, nehovorím, že bolo všetko ideálne, ale chlapcom záleží na tom, aby sme sa dobre prezentovali, aby sme hrali dobrý futbal a k tomu chceme smerovať aj ďalšie kroky."

Karol Praženica, tréner Zlatých Moraviec: "Prvý polčas sme mali trošku problém v strede poľa. Súper nás prehrával, bol dôraznejší v súbojoch. Paradoxne, prvé dve šance sme mali my, ale Mészárosom sme nevyužili ani jednu, súper nám dal gól. Do druhého polčasu sme chceli ísť s tým, že zápas sa budeme snažiť otočiť. Ten vstup do 2. polčasu bol dobrý, mali sme väčšiu aktivitu, dostávali sme sa pred bránu, boli aj náznaky šancí. Keď to vyzeralo z môjho pohľadu na možné vyrovnanie, dal Jánošík krásny gól a hru sme ešte viac otvorili a inkasovali sme ešte raz po našej chybe. Som spokojný s tým, ako sme sa prezentovali v 2. polčase, ale takéto góly by sme nemali dostávať. Máme ešte 3 zápasy, aby sme sa pobili o prvú šestku, takže urobíme všetko pre to, aby sme boli úspešnejší už v ďalšom zápase doma so Sereďou."

Bezgólová remíza v MOL Aréne

Pred vyše 7000 divákmi v MOL Aréne sa v súboji Dunajskej Stredy a Senice zrodila nečakaná remíza 0:0. Favorizovaní domáci pod vedením nového trénera Héldera Cristovaa v niektorých fázach zápasu dokonca nestačili na senických mladíkov. Hostia s veľkými klubovými problémami na pozadí mali viac čistých šancí, gól mohli streliť v druhom polčase Marko Totka či Nigérijčan Peter Eneji, ale nestalo sa tak.

Totka mieril iba do žrde a Eneji dokonca netrafil odkrytú bránku DAC. Na domácej strane sa strelou do brvna prezentoval Andrej Fábry. Dunajskostredčania mohli víťazstvo dosiahnuť aj v úplnom závere, keď po rohovom kope obranca Lorenco Šimič hlavičkoval tesne nad bránku Senice.

"Sme šťastní, že sme získali bod, mali sme dokonca viac šancí ako súper. Bod je zadosťučinenie za robotu našich hráčov. Potešilo ma všetko, štadión, ľudia v hľadisku, ale najmä náš tím s vekovým priemerom 19 rokov, ak rátam aj hráčov z lavičky," uviedol tréner FK Senica Eduard Pagáč pre RTVS.

Na snímke zľava András Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Edmund Őrszik

"Každý očakával, že prvý zápas zvládneme, ale bolo to ťažké. Bojovali sme o víťazstvo, bolo tam veľa dobrých vecí, ale nezvládli sme všetko podľa našich predstáv. Potrebujeme byť dlhšie spolu," skonštatoval tréner Dunajskej Stredy, bývalý portugalský reprezentant Hélder Cristovao

FC DAC 1904 Dunajská Streda - FK Senica 0:0
Rozhodovali: Pavlík – Hancko, Žákech, ŽK: Kružliak, Šimič, Schäfer - Meliš, Yenne, Didiba, Totka, Baumgartner, 7056 divákov.

Dunajská Streda: Száraz - Kružliak, Šimič, Beskorovanyj, Davis - M. Vida - Kalmár, Fábry - Divkovič, Phillips (56. Schäfer), K. Vida (82. Ramirez)

Senica: Vorel – Addo, Didiba, Mihal – Cascardo, Totka, Baumgartner, Yenne – Eneji – Meliš (90. Buchel), Akinyoola.

Hlasy:

Hélder Cristóvao, tréner DAC: "Bol to náš prvý súťažný zápas po zimnej príprave. Vedeli sme, že to nebude jednoduché. V kádri Senice nenastalo veľa zmien. Prvý polčas nebol dobrý, nehrali sme podľa toho, ako sme to plánovali. Druhý polčas bol lepší, prešli sme na iné rozostavenie, vypracovali sme si aj šance. Napriek tomu sa Senica opäť vrátila do zápasu. Mali sme väčšie držanie lopty, snažili sme sa skórovať. Hostia nám robili problémy v defenzíve. Výsledok 0:0 je zaslúžený, nikto si nezaslúžil prehrať alebo vyhrať. Chápeme fanúšikov, ale treba pochopiť, že prišiel nový tréner, priniesol nové predstavy. Potrebujeme viac zápasov a bude to lepšie. Žiaľ, dnes to nevyšlo."

Eduard Pagáč, tréner Senice: "Budem stručný. Pre nás sú títo hráči hrdinovia, ako odohrali zápas. Viac to netreba komentovať."

Viac o téme: FK Senica MŠK Žilina FC ViOn Zlaté Moravce FK DAC 1904 Dunajská Streda Fortuna Liga