VIDEO Hnusný rasizmus po miliónty raz: Hráč nevydržal nápor a opustil ihrisko... Poj**te sa!

Moussa MaregaMoussa Marega Zdroj: Profimedia

GUIMARAES – Rasizmus neodchádza z futbalového prostredia. Nechutný incident sa odohral aj počas tohto víkendu v portugalskom meste Guimaraes a obeťou bol reprezentant Mali Moussa Marega. Útočník FC Porto strelil v dueli proti domácej Vitorii Guimaraes víťazný gól. Práve v tomto klube pred tromi rokmi hosťoval.

„Marega hovorí rasistom, aby sa poje**li (Tiago Estevao) a v statuse uvádza: „Ďakujem“ rozhodcom za to, že ma neochránili a namiesto toho mi dali žltú kartu. Dúfam, že vás nikdy viac neuvidím na ihrisku. Ste hanbou,“ napísal Marega na margo nedeľnej frašky. „Inteligentom“ ukázal stredný prst a nezastavilo ho ani prosenie spoluhráčov, aby zostal na ihrisku. Nenechal sa však urážať a hraciu plochu opustil.

Podľa manažéra Sergia Conceicaa odštartovali urážky ešte pred otváracím hvizdom zápasu. „Sme rodina bez ohľadu na národnosť, farbu pleti či vlasov. Sme ľudia, zaslúžime si rešpekt. To, čo sa tu stalo, je nešťastím. Sme kompletne rozhorčení. Viem, že Vitoria a jej fanúšikovia sú vášniví a myslím si, že väčšina z nich nevidí samých seba v rovnakom svetle ako tých, ktorí urážali Moussu už od rozcvičky.“

Marega rozhodol o tesnom víťazstve Porta 2:1 v 60. minúte, ihrisko opustil o 10 minút neskôr. Draci sa vďaka tomu dostali na dostrel lídrovi z Benficy Lisabon. Tá nečakane doma podľahla Sportingu Braga 0:1 gólom z nadstaveného času prvého polčasu.

Incident v Portugalsku nebol jediným, ktorý poškvrnil futbalový víkend na európskych trávnikoch. V nedeľu sa hráč anglického Derby County Max Love pustil do televízneho analytika Craiga Ramagea za to, že ich označil za „mladých čiernych chlapcov“.

Rasistické urážky a škandály nechutných rozmerov tak pokračujú aj v novom roku bez ohľadu na krajinu či kontinent. Otázkou zostáva, ako sa dá proti nim aspoň trochu účinne bojovať. A či je to vôbec možné. V ostatných mesiacoch sa "vyznamenali zvieratá" na tribúnach počas kvalifikačného zápasu Bulharsko - Anglicko, rasistickému osočovaniu čelil Ronaldo Vieira zo Sampdorie, Mario Balotelli (Brescia Calcio) či Romelu Lukaku (Inter).

Viac o téme: FC Porto Moussa Marega Primeira Liga
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: športky