VIDEO Historický večer pre Tampu Bay: Nový klubový rekord má aj slovenský podpis

Hráči Tampy oslavujú víťazstvoHráči Tampy oslavujú víťazstvo Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

DENVER - Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom zvíťazili v noci na utorok v zámorskej NHL na ľade Colorada 4:3 po predĺžení. Sériu triumfov natiahli už na 11 zápasov, čo je nový klubový rekord. O víťazstve "bleskov" rozhodol v predĺžení ich najproduktívnejší hráč Nikita Kučerov. Lightning po parádnej stíhacej jazde dýchajú na chrbát Bostonu, od lídra Východnej konferencie i celej súťaže ich delí už len bod.

Strelec víťazného gólu Tampy, ktorý v predĺžení prekonal Pavla Francouza po sóle cez takmer celé klzisko, nebol napriek víťazstvu s výkonom spokojný. "Myslím si, že sme nehrali dobre, ale je dôležité, že sme vyhrali. Musíme sa zlepšiť, pretože náš ešte čaká veľa zápasov so silnými súpermi," povedal podľa nhl.com Kučerov a pochválil brankára Curtis McElhinneyho, ktorý zaznamenal 24 úspešných zásahov.

"Blesky" viedli 3:1, keď prvý gól v NHL od 24. marca 2017 strelil Cameron Gaunce a vo svojom 800. zápase sa presadil kapitán Steven Stamkos. "Lavíny" ešte v druhej časti znížili zásluhou svojho najlepšieho strelca Nathana MacKinnona a do predĺženia poslal duel tečom Valerij Ničuškin.

Gabriel Landeskog sa snaží Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Prejsť cez Erika Černáka nie je ľahká úloha, presvedčil sa i švédsky kapitán Avs Gabriel Landeskog

Colorado okrem prehry mrzí aj zranenie kľúčového útočníka Mikka Rantanena, ktorý po faule Erika Černáka v druhej tretine narazil ľavým ramenom na mantinel a do zápasu sa nevrátil. Podľa trénera Jareda Bednara bude tímu chýbať niekoľko týždňov. Černák inkasoval dve minúty za podrazenie. Slovenský obranca strávil na ľade 21 minút a 38 sekúnd, zaznamenal dva plusové body, jednu strelu a šesť "hitov".

Spiaci moskovský medveď Ovečkin

Washington s Richardom Pánikom prehral na ľade Vegas 2:3. Slovenský útočník odohral necelých 14 minút a prezentoval sa tromi bodyčekmi. "Zlatí rytieri" položili základ úspechu v prvej tretine, v ktorej sa presadili dvakrát a rozdielový gól napokon strelil v prostrednej časti Max Pacioretty, ktorý svojím 27. zásahom v sezóne zvýšil na 3:0.

Washington v tretej časti už len znížil na 2:3, keď dvakrát v priebehu necelých dvoch minút skóroval T.J. Oshie. V piatom zápase za sebou neskóroval kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin a stále ho tak delia dva zásahy od 700-gólovej méty. Na brankára Marca-Andreho Fleuryho vyslal štyri strely.

Alexander Ovečkin v akcii Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/Isaac Brekken

Čakanie na 700. gól pokračuje

"Vždy sa ho snažíte gólovo umlčať a každý tím mu venuje špeciálnu pozornosť. Nejde o to, že má na dosah 700 gólov. Dnes sme ho ubránili dobre," povedal podľa nhl.com Pacioretty. Golden Knights začali päťzápasovú domácu sériu tromi víťazstvami. Pri druhom góle Oshieho si asistenciu pripísal John Carlson a stal sa prvým obrancom v tejto sezóne, ktorý zaznamenal 70 bodov. Rýchlejšie to v histórii NHL dosiahli len Paul Coffey (dvakrát v 54 zápasoch), Phil Housley, Brian Leetch a Al MacInnis (všetci 57). Ovečkin nedal gól v piatich dueloch za sebou naposledy v decembri 2018.

Vozík Flames potiahol nečakaný líder

Dôležitú výhru v boji o play off dosiahli hráči Calgary, ktorí zdolali Anaheim 6:4. V drese Flames strelil premiérový profiligový hetrik Andrew Mangiapane, k trom gólom pridal aj jednu asistenciu. "Je pekné, že sa podaril prvý hetrik odpratať z cesty. Sebavedomie je veľmi dôležité v tejto lige. Každým zápasom, každou kľučkou rastiete ako hráč," povedal 23-ročný krídelník, ktorý uzavrel hetrik gólom do prázdnej bránky. "Získali sme dôležité body, každý vedel, o čo hráme," dodal.

Skóroval aj 22-ročný Matthew Tkachuk a stal sa štvrtým hráčom Flames, ktorý pred dosiahnutím 23. narodením zaznamenal tri sezóny s minimálne 20 gólmi. Pred ním to dosiahli Sean Monahan, Robert Reichel a Jarome Iginla.

Andrew Mangiapane dostáva ľadovú Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/Larry MacDougal/The Canadian Press

Andrew Mangiapane sa poctivou prácou prepracoval zo 6. kola draftu k prvému hetriku v NHL

Florida sníva o postupe do play-off

Florida uspela v San Jose 5:3, čím zastavila minisériu dvoch prehier. Ruský brankár Sergej Bobrovskij predviedol 29 zákrokov a "panteri" tak úspešne odštartovali päťzápasový trip. "Je to skvelé. Veľké góly, veľké momenty. Potrebovali sme toto víťazstvo. Pokúsime sa, aby sme ich získali viac za sebou," povedal obranca Floridy Aaron Ekblad, autor dvoch asistencií. Panthers strácajú v Atlantickej divízii na tretie Toronto dva body.

Obranca Brenden Dillon odohral možno posledný domáci zápas v drese Sharks, pretože sa jeho meno spomína často pre uzávierkou výmien, ktorá je 24. februára. Dres San Jose si oblieka od sezóny 2014/2015 a v roku 2016 pomohol tímu k postupu do finále Stanleyho pohára. Svoj možný odchod zo San Jose bral emotívne a neubránil sa slzám. "Uvidíme, čo sa stane. Som tu veľmi šťastný, každý zápas sa snažím hrať naplno. Nemám to pod kontrolou," povedal dojatý Dillon, ktorý by sa 1. júla mohol stať neobmedzeným voľným hráčom.

Brenden Dillon Galéria fotiek (22) Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

Nové mužstvo získa v Brendenovi Dillonovi nielen poctivého hráča, ale i ľudskú osobnosť

Clayton Keller ukončil 17-zápasové čakanie na gól a pomohol Arizone k tesnému víťazstvu nad New Yorkom Islanders 2:1. Výborným výkonom pomohol k úspechu fínsky brankár Antti Raanta, ktorý zaznamenal 28 úspešných zákrokov. "Ostrovania" prehrali tretíkrát za sebou. Debut v ich drese absolvoval po výmene z New Jersey obranca Andy Greene, ktorý zaznamenal asistenciu pri jedinom góle Islanders.

ARIZONA COYOTES - NEW YORK ISLANDERS 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 5. Keller (Kessel), 44. Garland (Dvorak, Hall) - 47. Beauvillier (Greene, Pullock). Brankári: Raanta - Varlamov, strely na bránku: 32:29, 13.956 divákov.

CALGARY FLAMES - ANAHEIM DUCKS 6:4 (0:0, 1:2, 5:2)
Góly: 27. Mangiapane (Hanifin, Tkachuk), 45. Mangiapane, 46. Bennett (Stone), 53. Tkachuk (Mangiapane, Backlund), 55. Monahan, 60. Mangiapane (Gaudreau) - 26. Henrique (Terry, Ritchie), 31. Silfverberg, 44. Deslauriers (Rowney), 60. Shore (Larsson, Silfverberg). Brankári: Talbot - Miller, strely na bránku: 43:30, 19.116 divákov.

SAN JOSE SHARKS - FLORIDA PANTHERS 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)
Góly: 12. Gambrell (Suomela, True), 55. Labanc (Burns), 59. Meier (Thornton, Burns) - 5. Dadonov (Vatrano, Ekblad), 31. Hoffman, 51. Sceviour (Malgin, Ekblad), 58. Stralman (Huberdeau, Barkov), 60. Trocheck. Brankári: Dell - Bobrovskij, strely na bránku: 32:27, 16.510 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - WASHIBGTON CAPITALS 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Góly: 4. Holden (Carrier, Nosek), 18. Smith (Marchessault, Šťastný), 35. Pacioretty (Karlsson) - 49. Oshie (Orlov, Vrána), 51. Oshie (Vrána, Carlson). Brankári: Fleury - Holtby, strely na bránku: 29:27, 18.399 divákov.

COLORADO AVALANCHE - TAMPA BAY LIGHTNING 3:4 pp (1:0, 1:3, 1:0 - 0:1)
Góly: 5. Burakovsky (Rantanen, MacKinnon), 39. MacKinnon (Landeskog, Johnson), 53. Ničuškin (Makar, Landeskog) - 25. Killorn (Palát, Cirelli), 26. Gaunce, 34. Stamkos (Point, Shattenkirk), 64. Kučerov. Brankári: Francouz - McElhinney, strely na bránku: 27:27, 18.107 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Alexander Ovečkin Richard Pánik Tampa Bay Lightning Colorado Avalanche Erik Černák Vegas Golden Knights