V Nemecku sa rozdávali športové Oscary: Prestížne ocenenie pre Hamiltona a Messiho!

Lewis Hamilton sa stali laureátom prestížneho ocenenia Laureus World Sports Award
Lewis Hamilton sa stali laureátom prestížneho ocenenia Laureus World Sports Award

BRATISLAVA - Argentínsky futbalista Lionel Messi a britský pilot formuly 1 Lewis Hamilton sa stali laureátmi prestížneho ocenenia Laureus World Sports Award. Obaja dosiahli rovnaký počet hlasov a z trofeje, športovej verzie filmových Oscarov, sa tešili po prvý raz. Šesťnásobný najlepší futbalista roka a šesťnásobný majster sveta v "efjednotke" zdolali finálových konkurentov - španielskeho tenistu Rafaela Nadala, kenského vytrvalca Eliuda Kipchogeho, španielskeho motocyklistu Marca Márqueza a amerického glofistu Tigera Woodsa.

Medzi ženami sa z víťaznej sošky po tretí raz radovala americká gymnastka Simone Bilesová, ktorá predtým v prestížnej novinárskej ankete triumfovala v rokoch 2017 a 2019. V šestici finalistiek boli až štyri Američanky. Okrem víťazky aj futbalistka Megan Rapinoeová, šprintérka Allyson Felixová a kráľovná zasnežených lyžiarskych svahov Mikaela Shiffrinová. Poltucet vybraných dotvorili japonská tenistka Naomi Osaková a jamajská šprintérka Shally-Ann Fraserová-Pryceová.

V kategórii športových kolektívov sa najvyšší honor ušiel ragbyovému tímu Juhoafrickej republiky, ktorý nadviazal na svoj úspech z roku 2008. Nováčikom roka sa stal kolumbijský cyklista Egan Bernal a za celoživotný prínos pre šport ocenili nemeckého basketbalistu Dirka Nowitzkého, ktorý vlani ukončil mimoriadne úspešnú kariéru.

Laureátov vyhlásili na pondelkovom galavečere vo Verti Music Hall v Berlíne, slávnosť venovaná najlepším športovcom sveta sa konala jubilejný dvadsiatykrát. Do hlasovania sa zapojila tisícka športových žurnalistov zo 120 krajín sveta. "Je pre mňa nepredstaviteľné, že som sa zaradil medzi velikánov športu. Mnohí z nich, čo ich tu vidím, boli pre mňa veľkou inšpiráciou," vyhlásil Lewis Hamilton, cituje ho portál ORF. Messi osobne do Berlína nevycestoval a prítomnej športovej smotánke sa prihovoril iba prostredníctvom videa. "Veľmi ma teší, že som sa stal prvým protagonistom kolektívneho športu s týmto ocenením. Vďaka za to patrí mojim spoluhráčom, rodine a fanúšikom. Tí všetci ma neochvejne podporujú a umožňujú robiť čo najlepšie to, čo mám rád," predniesol na diaľku Messi.

Rekordérom vyhlasovania najlepších športovcov sveta je švajčiarsky tenisový elegán Roger Federer. Prestížnu sošku si odniesol domov päťkrát v rokoch 2005, 2006, 2007, 2008 a 2018. Úplne prvým oceneným bol v roku 2000 golfista Tiger Woods. Najúspešnejšou ženou v histórii udeľovania športových Oscarov je americká tenistka Serena Williamsová. Má doma štyri trofeje (2003, 2010, 2016, 2018).


Tagy: Lionel Messi Lewis Hamilton Laureus World Sports Award

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Michael Sohn

DISKUSIA