Rasizmus prekračuje všetky medze, treba konať: Trénerský velikán má jednoduché riešenie!

Fabio Capello
Fabio Capello

SAN CANZIAN D'ISONZO - Sedemdesiattriročný futbalový odborník a niekdajší tréner viacerých reprezentačných mužstiev Fabio Cappello si myslí, že fanúšikovia prejavujúci rasizmus na štadiónoch by mali dostať prísnejšie tresty za svoje nevhodné správanie. Formy rasizmu sa v poslednom období vyskytli aj v prestížnych európskych ligách a sú celošportovým problémom. Podľa člena Siene slávy talianskeho futbalu nie je správna cesta uložiť výtržníkom trest na dva alebo tri zápasy, ale rozhodnúť radikálnejšie.

"Niektorí fanúšikovia idú na zápas iba kvôli tomu. Mali by dostať celoživotný zákaz vstupu na štadión a futbalové zápasy. Čítal som, že niekto v Taliansku dostal trest na štyri roky. Nie, na celý život. Je neprípustné, aby títo ľudia chodili na štadión," skonštatoval Capello, pričom ho cituje aj web skysports.com. Capello reagoval na nedeľňajší incident z portugalskej najvyššej súťaže, kde hráč FC Porto Moussa Marega opustil ihrisko pre rasistické pokriky fanúšikov domáceho tímu Vitória Guimaraes.

Marega odstúpil v druhom polčase, pričom o jeho zotrvaní v zápase ho nepresvedčili ani spoluhráči, realizačný tím či hráči súpera. Útočník čiernej pleti z afrického štátu Mali (ale rodák z Francúzska) strelil v spomenutom dueli víťazný gól a na správanie fanúšikov reagoval gestom ukazujúcim palce smerom nadol. Okrem toho si neodpustil ani pár poznámok smerom k hlavnému rozhodcovi. "Ďakujem mu, že sa ma nezastal a že mi ukázal žltú kartu, pretože som obhajoval farbu mojej pleti. Dúfam, že ťa už nikdy nestretnem na futbalovom ihrisku. Hanbi sa," uviedol Marega.

V súvislosti s týmto prípadom vyjadrilo svoje jasné stanovisko aj vedenie najvyššej súťaže v krajine úradujúcich majstrov Európy. "Portugalská liga nesúhlasí s prejavmi rasizmu, xenofóbie, intolerancie a akýmikoľvek inými, ktoré ohrozujú dôstojnosť futbalistov, agentov a celkovo ľudí. Tieto činy zahanbujú futbal a ľudskú dôstojnosť," cituje toto stanovisko web skysports.com. Podporu svojmu spoluhráčovi vyjadril aj španielsky brankár Iker Casillas, ktorý prostredníctvom sociálnej siete vyzval k rešpektu pre Maregu, futbal a pre všetkých ľudí.


Tagy: Fabio Capello FC Porto rasizmus Moussa Marega

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Ivan Sekretarev

DISKUSIA