Domáce Taliansko sa teší z ďalšieho zlata! Sestry Fialkové doplatili na trestné minúty

Dorothea Wiererová sa raduje z druhého zlata na MS v biatloneDorothea Wiererová sa raduje z druhého zlata na MS v biatlone Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

ANTERSELVA - Talianská biatlonistka Dorothea Wiererová získala na domácich majstrovstvách sveta v Anterselve už druhú zlatú medailu. Po triumfe v "stíhačke" nenašla premožiteľku ani v utorňajších vytrvalostných pretekoch na 15 km. Rodáčka z Brunecku predviedla najmä v druhej polovici pretekov vynikajúci výkon a v dramatickom závere o 2,2 sekundy zdolala Nemku Vanessu Hinzovú. Skvelú formu potvrdila tretím miestom Nórka Marte Olsbuová Röiselandová, ktorá na šampionáte získala už štvrtú medailu (2-0-2).

Dorothea Wiererová figurovala po druhej streľbe na 17. mieste, keďže v ľahu aj v stoji minula jeden terč. Následne však vybielila zostávajúcich desať terčov a vďaka tradične kvalitnému bežeckému výkonu obsadila prvú priečku. Hinzová spravila o jednu chybu menej, ale napokon jej to na zlato nestačilo. Jedným z kľúčových faktorov ich súboja bola rýchlosť streľby, kde Wiererová nadelila svojej nemeckej súperke takmer deväť sekúnd.

Zo slovenských pretekárok si najlepšie viedla Paulína Fialková, ktorá skončila na 24. mieste. Po prvej bezchybnej položke bola druhá, ale vo zvyšnom priebehu pretekov museli byť k jej času pripísané štyri trestné minúty. Rodáčka z Brezna tak nenadviazala na piatu pričku, ktoré si vlani vybojovala vo švédskom Östersunde. Vtedy ju o zlatú medailu pripravil nepresný záverečný výstrel.

Dorothea Wiererová finišuje vo Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

"Tretia streľba všetko pokazila. Po prvej položke som mala informácie, že výstrely išli vľavo hore. Potom fúkalo z opačnej strany, takže som necvakala, teda až po tých dvoch chybách. Je to moja chyba, mala som zareagovať, no myslela som si, že to nebude nutné. Budem si to vyčítať, pretože s dvoma chybami v stojke sa dalo bojovať o dobrý výsledok. Snažila som sa zvoliť také tempo, aby som mala streľbu pod kontrolou, no bohužiaľ, neodhadla som vietor," uviedla P. Fialková v rozhovore pre RTVS.

Ivona Fialková dlho siahala na ďalší kvalitný výsledok. Po tretej streľbe figurovala s bilanciou 1+1+0 na 16. mieste, ale troma chybami na záverečnej položke pokazila svoje tretie vystúpenie na MS v Anterselve. "Mrzí ma to. Štvrté kolo som možno trošku 'prepískla', keďže som sa cítila veľmi dobre na lyžiach. Chcela som vystupňovať tempo, ale začali sa mi na stojke triasť nohy. Mala som si to nechať na posledný okruh. S dvoma chybami sa ešte dalo niečo robiť, ale potom som sa nechala uniesť, mala som pri sebe rýchle pretekárky, ale na poslednej stojke som to neustála," povedala Ivona Fialková pre RTVS.

Dorothea Wiererová
Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Svoj debut vo vytrvalostných pretekoch na majstrovstvách sveta absolvovala 22-ročná Veronika Machyniaková, ktorá obsadila 63. miesto. Z 20 terčov minula iba tri a vytvorila si kariérne maximum v rámci pretekov, ktoré sa počítajú do Svetového pohára. Terézia Poliaková pokazila hneď prvú streleckú položku a s bilanciou 4-0-1-0 skončila na 86. pozícii.

Majstrovstvá sveta v biatlone - Anterselva (Tal.) - utorok - výsledky:

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 43:07,7 min (2), 2. Vanessa Hinzová (Nem.) +2,2 s (1), 3. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +15,8 (2), 4. Hanna Öbergová (Švéd.) +38,7 (2), 5. Franziska Preussová (Nem.) +1:03,4 min (2), 6. Monika Hojniszová-Staregová (Poľ.) +1:10,1 (2), ... 24. Paulína Fialková +3:15,8 min (4), 40. Ivona Fialková +4:30,7 (5), 63. Veronika Machyniaková +6:29,6 (3), 86. Terézia Poliaková (všetky SR) +9:21,5 (5)

Viac o téme: Terézia Poliaková Paulína Fialková Anterselva Ivona Fialková Veronika Machyniaková MS 2020 v biatlone