Nemecký futbal sleduje stále viac fanúšikov: Bundesligové kluby vygenerovali rekordný obrat

Bundesliga logo
Bundesliga logo

BRATISLAVA - Osemnásť klubov nemeckej futbalovej I. bundesligy sa môže pochváliť peňažným obratom vo výške 4,02 miliardy eur. Podľa údajov Frankfurter Allgemeine Zeitung v porovnaní s minulou sezónou ide o nárast 5,4 % a celkovo pätnástykrát za sebou sa v tejto ekonomickej štatistike zrodilo rekordné číslo.

FAZ tvrdí, že mediálny marketing v najvyššej nemeckej súťaži je úspešný ako nikdy predtým. Príjmy klubov z tejto oblasti dosahujú takmer 1,5 miliardy eur, čo je 37% z ich celkových príjmov. Výnosy z predaja vstupeniek a obchodovania na štadiónoch dosiahli 520 miliónov eur, z reklamy sa získalo 845 miliónov eur a z predaja suvenírov pre fanúšikov 176 miliónov eur. Z hľadiska európskeho významu je pozoruhodná aj priemerná návštevnosť na štadiónoch. Jeden bundesligový zápas vidí v priemere 43 000 divákov, čo je najvyššie číslo v porovnaní s inými ligovými súťažami nielen v Európe, ale aj na svete.

Čo sa týka celkových výdavkových a príjmových položiek, až 14 z 18 bundesligistov vykázalo po zdanení plusové čísla. Výdavky klubov vzrástli o 8,6% na 3,9 miliardy eur, najviac peňazí zhltli hráči a tréneri: 1,4 miliardy eur. Klubové pasíva klesli o 5% na 1,5 miliardy eur.

Generálny riaditeľ DFL Christian Seifert uviedol, že nemecký profesionálny futbal sa vyvinul v trvalo udržateľný priemysel. Požiadal kluby, aby ďalej zvyšovali svoje športové výkony s cieľom zvýšiť príťažlivosť bundesligového produktu nielen doma, ale aj v zahraničí. "Pôjde čoraz viac o to, ako kluby naložia so zarobenými peniazmi. Generovať zisk totiž môžu nielen priamo na štadióne alebo v Nemecku, ale aj v zahraničí," povedal Seifert, cituje ho portál rp-online.de.


Tagy: Bayern Mníchov Borussia Dortmund Bundesliga

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Bundesligy
Zdroj:
SITA
Foto:
bundesliga.com

DISKUSIA