Zo skromných českých pomerov k hviezdam NHL: Matka mala tri práce naraz, pretĺkali sme sa!

David Pastrňák
David Pastrňák

BOSTON - Havířov, Třinec, Södertälje, Providence a Boston. To je cesta, ktorú zatiaľ urazil vo svojej kariére David Pastrňák, momentálne najlepší český hokejista v NHL, čiže i na svete. Vyhlásený strelec Bostonu Bruins a po Austonovi Matthewsovi druhý najlepší zakončovateľ prebiehajúcej sezóny (42 gólov v 60 zápasoch) nemal od narodenia ustlanú posteľ a nezakrýval sa vždy voňavými perinami.

Musel sa pretĺcť viacerými nepríjemnými prekážkami a tieto momenty v živote ho poriadne zocelili. Pochopil, že iba tvrdá a poctivá práca ho dovedie na miesta, po ktorých túži. Žiadne odbočky, nijaké skratky či podvádzanie. Nie nadarmo sa hovorí, že koľko dáte, toľko sa vám vráti. Možno nie hneď, ale raz určite. Pastrňák predstavuje úplne dokonalý príklad. 

Havířovský rodák s číslom 88 na drese pochádza z pomerov, v ktorých si za žiadnych okolností nemohli dovoliť rozhadzovať ťažko vydreté peniaze. Na niečo také vlastne ani nemysleli, nebol priestor. Najväčšiu zásluhu má Davidova matka. "Finančná stránka pre nás nebola úplne príjemná. Bývali sme v Havířove v 2+1 s mamou a bratom, pretĺkali sme sa, ako sa dalo," oživuje  v rozhovore pre časopis Forbes nie príliš blažené spomienky člen jedného z najpôsobivejších útokov v lige s Patriceom Bergeronom a Bradom Marchandom. 

10 najkrajších akcií Davida Pastrňáka v sezóne 2018/19

Kým dnes by už Pastrňák vzhľadom na vysoký plat (6,8 milióna v hrubom pred odpočítaním daní) nemusel pozerať na cenovky v obchodoch, detstvo také rozhodne nebolo. Lepší hokejový výstroj dostal až po troch rokoch od toho, ako začal o ňom snívať. "Napríklad žltú hokejku Easton Synergy som si prial pod stromček tri roky za sebou. Stála asi dva a pol tisíc a jednoducho na ňu nebolo. Mama mala tri zamestnania naraz, makala celý deň, často i v noci, a musela na tieto veci veľmi dlho šetriť. Som jej za to veľmi vďačný," vzdal Pastrňák matke svoju veľkú vďaku. 

Bostonská 88-ka sa postupnými krôčikmi prepracovala až medzi elitu celej súťaže. Po troch štvrtinách vyrovnal svoje kariérne maximum a ak sa vo zvyšnom mesiaci a pol udrží vo forme, aká ho postretla v doterajšom priebehu a stále s ním sedí za jedným stolom, mal by prekonať magických 100 bodov. 50 gólov sa zdá ako viac než dosiahnuteľná méta, pri súčasnej forme by mohol cieliť na 60-ku. Tá sa naposledy pošťastila Stevenovi Stamkosovi v sezóne 2011/12. 


Čítajte aj: VIDEO Famózne galapredstavenie v TD Garden: Nezastaviteľný Pastrňák zostrelil Tatarov Montreal!


Čo však Pastrňáka najviac baví na "zamestnaní"? Zamestnanie v úvodzovkách preto, lebo hrať vrcholový šport by mali iba takí, ktorí ho neberú čisto z hľadiska zárobku. Isteže, finančná stránka je dôležitá, veď predsa aj najlepší atléti planéty živia seba i svoje rodiny, ale väčšina by vám povedala, že peniaze nie sú prvoradým faktorom. Takže, čo prináša Pastrňákovi v hokeji najväčšiu radosť? Strieľanie gólov? Presné pasy? Tímový úspech? 

"Tá každodenná rutina. Vážne! Keď sa zídeme s chalanmi v kabíne alebo potom zájdeme do reštaurácie na pivo a rozprávame si historky. To je radosť, ktorú mi prináša hokej. Na druhú stranu k nemu patrí i tvrdá práca, ale pripadá mi, že čím som starší, tým menej mi prekáža tvrdá drina," hovorí Pastrňák. 

Exkluzivita i kreativita, aj tieto prvky nájdete v hre Mr. Pastrňáka

Regionálne bostonské i celoštátne médiá v zámorí označujú bostonskú lajnu Pastrňák - Bergeron - Marchand ako najlepšiu v celej lige. Rovnakým prívlastkom ovenčili prvý útok Bruins a takisto celý tím. Boston sedí na prvom mieste ligy o bod pred Tampou Bay (tá od 27. decembra prehrala dva zápasy v riadnej hracej dobe a tri celkovo; 22-2-1), pričom náskok mohol byť ešte výraznejší, ibaže Bruins prehrali všetkých sedem nájazdových rozstrelov. Čo hovorí Pastrňák na všeobecné ocenenie z novinárskych kruhov? 

"Počúva sa to nádherne. Samozrejme, nezvládol by som to bez spoluhráčov. Je to ako puzzle, a keby chýbal jeden dielik, tak to nefunguje. Chcem byť čo najlepší hráč a som ešte stále vo veku, keď sa zlepšujem, ale je mi jasné, že niekedy narazím na strop. Hovorí sa, že vrchol prichádza v 27 rokoch. Takže mám ešte štyri roky, tak sa snažím rásť, aby som zo seba vymačkal čo najviac. Môj výkonnostný strop je snáď ešte veľmi ďaleko. Človek zo seba dokáže dostať viac, než si vie predstaviť," rečnil pre Forbes. 


Čítajte aj: VIDEO Zápas hviezd NHL v českej réžii! Božský Pastrňák prepísal štatistiky, hviezdil aj Hertl


Muž, ktorý môže ako druhý Čech po Jaromírovi Jágrovi prekonať 100-bodovú hranicu. To je David Pastrňák. Pri pohľade na slávne NHL mená našich bratov môže byť pritom pre nejedného priaznivca prekvapujúce, že nik túto métu neprekonal. Hviezda Bostonu si ale uvedomuje, že priestor na zlepšenie má aj mimo ľadovej plochy. Všetko ide ruka v ruke, jeho výkony môžu ešte porásť. 

"Môžem zlepšiť stravu, regeneráciu a spánok. Teraz chodím spať dostť neskoro, a keď mi na Vianoce prišla rodina z Česka, razom bola na jedenie kačka s červenou kapustou a knedľou, k tomu zemiakový šalát... Sladké veľmi nemusím, ale idú mi syry a klobásy, rád si zájdem i do McDonald's. Ale je mi jasné, že čím starší budem, tým väčší pozor si budem musieť dávať," dodal pre magazín, ktorého prvé číslo vyšlo 15. septembra 1917 a jeho sídlo sa nachádza v americkom New Jersey. 

Nedávny hetrik do siete Careyho Pricea a dovŕšenie 40-gólovej hranice


Tagy: Boston Bruins David Pastrňák

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky, Forbes
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Jeffrey T. Barnes; Video: YouTube/Sportsnet, NHL

DISKUSIA