Vybojovaný, no ideálny slovenský vstup do kvalifikácie: Väčšina akcií išla cez jediného muža

Žan Tabak
Žan Tabak

BRATISLAVA - Slovenskí basketbalisti vstúpili úspešne do predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023, no štvrtkové víťazstvo nad Luxemburskom (73:65) sa vôbec nerodilo ľahko. Zverenci chorvátskeho trénera Žana Tabaka nezvládli najmä úvodné minúty zápasu, keď nepremieňali strely z dobrých pozícii a hostia dravými prienikmi pod kôš postupne zvyšovali svoj náskok.

"Opäť sme nezačali tak, ako sme si to predstavovali. Neboli sme pripravení na takto agresívneho súpera a stalo sa niečo podobné ako vo vlaňajšom domácom zápase s Cyprom. Problémom v slovenskom basketbale je fyzická pripravenosť. Pokiaľ hráte proti menej talentovanému tímu ako je Luxembursko, ale hrá viac fyzicky, potom musíme ukázať svoj talent," povedal tréner SR Žan Tabak.

Pre krajinu pod Tatrami to bolo dôležité víťazstvo, vďaka ktorému sa dostala na prvé miesto B-skupiny. Takisto je impulzom pre mladé mužstvo s vekovým priemerom 25 rokov. "Pre slovenský tím je každé víťazstvo veľmi dôležité. Dodáva hráčom viac sebavedomia pri veciach, ktoré majú robiť. Je tu väčšina mladých hráčov, ktorí sú ešte s dvoma-troma ďalšími hráčmi, ktorí tu momentálne chýbajú, budúcnosť slovenského basketbalu," pokračoval Tabak.

Hrdinom zápasu bol 25-bodový Vladimír Brodziansky, ktorý potvrdil pozíciu najlepšieho basketbalistu SR za ostatný rok. "Snažím sa pomôcť tímu, aby sme vyhrali čo najviac zápasov a postúpili ďalej. To je moja hlavná úloha. Basketbal je však tímový šport. Dnes som sa snažil nájsť čo najlepšie pozície a zakončovať," povedal Brodziansky, ktorého doplnil krídelník Richard Körner.

"V prvom polčase sme mali úspešnosť trojok 18%, takže horšie to už ani veľmi byť nemohlo. Dôležité bolo, že sme zapájali Vlada Brodzianského. Dovolím si tvrdiť, že 90 percent útokov sme hrali cez 'Brodza'. Chvalabohu mu to padalo. Potiahol tím a hoci sa víťazstvo rodilo ťažko, ale sme veľmi šťastní, že sme ich zdolali," uviedol autor 15 bodov v úvodnom dueli predkvalifikácie.

Výhru s Luxemburskom budú chcieť Slováci potvrdiť v nedeľu, keď ich od 21.00 h čaká stretnutie na palubovke Islandu. Ten disponuje niekoľkými hráčmi, ktorí pôsobia v španielskej či nemeckej najvyššej súťaži. Islandom sa Tabak ešte nezaoberal. "Vždy sa sústreďujem iba na jednu vec, ktorou je nasledujúci zápas. Zajtra ráno si sadnem so svojimi asistentmi a rozanalyzujeme si súpera. Myslím si, že Island je najlepší v našej skupine," dodal Tabak.


Tagy: Žan Tabak Slovensko Richard Körner Vladimír Brodziansky predkvalifikácia MS 2023

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA