Ľudský i tenisový velikán Djokovič zahviezdil: Kráľ rešpektuje kráľa, krásny odkaz Federerovi!

Novak Djokovič v šatni po zisku Australian Open 2020
Novak Djokovič v šatni po zisku Australian Open 2020

BELEHRAD - Novak Djokovič sa na začiatku februára zapísal do tenisových kníh 17. triumfom na grandslamovom turnaji. História si ho bude pamätať ako najlepšieho hráča Australian Open všetkých čias a nejeden fanúšik ho radí hneď popri dvojicu Roger Federer a Rafael Nadal, ak sa debatuje o najlepších hráčoch dejín. Srbský hráč dosiahol 278 týždňov na poste svetovej jednotky a iba 32 sedmdňových jednotiek ho delí od vyrovnania rekordu Rogera Federera.

I keď sa neraz objavili reči, že Djokovič a Federer sa nemajú radi, opak je pravdou. Nie sú síce takými dobrými priateľmi ako Fedex s Rafom Nadalom, ale rešpektujú sa. Navyše, kamarátstvo švajčiarsko-španielskej dvojice je vo svete športu priam nevídaným unikátom. Djokovič však Federera plne obdivuje a uznáva. Najmä s prihliadnutím na vek, kedy väčšina hráčov, s ktorými Bazilejčan vstupoval na okruh ATP, ukončila kariéru. 

"Výkony Rogera Federera v jeho veku si zaslúžia pochvalu. Užíva si, že ešte hrá a takýto talent je vo svete športu nevídaný a unikátny. Zároveň si myslím, že ak sa bavíme o rebríčku ATP a grandslamových tituloch, stále má tie najvyššie ambície. Myslím si tiež, že ja a Rafa Nadal sme pre neho najväčšou motiváciou v tom, aby si uvedomil svoje ciele," vyhlásil Djokovič v Belehrade pre domáce médiá. 

Len ťažko namietať, že Federer by bol dnes takým dokonalým hráčom bez prítomnosti dua Djokovič - Nadal. Všetci traja sa prakticky posúvali stále vpred, museli meniť štýl, pridávať do hry nové prvky a po desiatkach zápasov vymyslieť niečo, čím by svojho súpera prekvapili. Pretože ak odohráte proti sebe 30, 40 či 50 zápasov, môže nastať situácia, kedy nik z vášho blízkeho tenisového okolia nemá poňatia, čo svieže a nevyskúšané by ste mohli proti súperovi vytiahnuť. A aj Djokovič vie, že Nadal s Federerom ho vyformovali. 

"U mňa je to také isté. Títo dvaja, naše zápasy, bitky, to je to, čo ma dodatočne motivuje. S týmito chalanmi som vyrastal a formoval ich tak ako oni mňa. V zápasoch proti nim za posledných 15 rokoch som vyrástol v takéhoto tenistu," pridal Nole. 

Srbsko-švajčiarsky súboj sa uskutočnil presne 50-krát a belehradský rodák vedie vo vzájomnej bilancii 27-23 (11-6 na grandslamových podujatiach, 13-6 vo finále). Ich zápasy majú pod pokrievkou 17 grandslamových zápasov, päť finálových a 11 semifinálových. Djokovič vyhráva od roku 2011 v 21-10 na zápasy. 

Ale dosť so štatistikami. Federer je len jeden. Djokovič je len jeden. A takisto Nadal je len jeden. A vždy aj budú. Tak si ich treba užívať, kým brázdia kurty. 


Tagy: Roger Federer Novak Djokovič

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Clive Brunskill

DISKUSIA