Parádne správy pre dvojicu Chára - Halák: Slovenské komando má v Bostone novú českú posilu!

Ondřej Kaše
Ondřej Kaše

BOSTON – Prestupová uzávierka sa blíži a generálni manažéri v NHL žhavia telefónne linky. Výmena, ktorá sa udiala dnes večer, sa dotýka aj slovenskej dvojice v Bostone, a teda Zdena Cháru a Jaroslava Haláka. Bruins získali Ondřeja Kašeho z Anaheimu. Loď smerom do Kalifornie odvezie prvokolový výber v roku 2020, útočníka Davida Backesa a mladého prospekta Axela Anderssona.

Bruins sa nachádzajú na prvom mieste Východnej konferencie i celej súťaže tri body pred Tampou Bay, ale často sú závislí na produkcii najlepšieho útoku Pastrňák – Bergeron – Marchand, a preto nebolo žiadnym tajomstvom, že sa potrebovali posilniť i v ďalších útokoch. I keď Ondřej Kaše nepredstavuje vyloženého strelca, patrí k všestranným útočníkom. V sezóne 2017/18 zažil prelom, keď strelil rovných 20 gólov. V minulom ročníku odohral iba 30 zápasov. Obrovským otáznikom tak u rodáka z Kadane zostáva zdravotná stránka. Číselne vyjadrené, od začiatku ročníka 2016/17 nastúpil len do 198 z 306 možných zápasov. Pri plnej kondícii ide o 20-gólového zakončovateľa.

Kašeho gólová produktivita v tomto ročníku ani náhodou nevyráža dych (sedem presných tref), ale taktiež je nutné podotknúť, že Anaheim patrí k najhorším tímom súťaže, nachádza sa vo fáze polovičnej prestavby kádra. Nemenej podstatným faktom zostáva, že Kaše sa v Bostone bude môcť spoľahnúť na väčšiu spoluhráčsku kvalitu. Prvý útok akiste nenaruší, ale David Krejčí možno práve našiel krídelníka do svojho druhého útoku, ktorému šéfuje. Zmluva 205-ky draftu z roku 2014 platí do leta 2021 a platovo vychádza na 2,6 milióna dolárov.

Eric Stephens z portálu The Athletic napísal o Kašem na začiatku januára v hodnotení po polovici sezóny tieto riadky: "Možno sú to reči manažéra, ktorý bol pripravený vymeniť ho. Možno zaplatil za ťažké údery. Možno ide o príšerné šťastie (či smolu) pri streľbe, ktorá je na 3,2 percentách po 94 strelách na bránu. Možno ho tréneri nepostavili do situácií, kde by mohol maximalizovať svoj talent. Nech je dôvod akýkoľvek, Kaše jednoducho nevyzerá ako to nebezpečné pravé krídlo, ktoré bolo predurčené rozkvitnúť. Hádam tento čas ešte príde, ale produktivita (tri góly a 14 bodov v 36 zápasoch) tu skrátka nie je. Druhá polovica sezóny musí byť lepšia."

Obeta? Trochu výrazná a drahá v podobe 1. kola draftu a prospekta Axela Anderssona, no na druhej strane, Bruins sa zbavili kontraktu Davida Backesa, ktorý mu bude bežať ešte aj v budúcej sezóne s hodnotou rovných šesť miliónov dolárov. Backes je silový útočník a do Bostonu prišiel v lete 2016 po 10 sezónach v St. Louis. Doplatil však práve na zmenu herného štýlu v celej NHL, kedy sa výrazným spôsobom presadzujú rýchlostné typy hráčov a fyzicky hrajúci chlapi musia ísť do ústrania.

Je potrebné dodať, že Boston si ponechal 25 percent z celkového Backesovho platu a strop Ducks tak bude zaťažený v nasledujúcej sezóne čiastkou tri milióny dolárov. Ťažko predpokladať, akú rolu dostane Backes v Anaheime, a či bude krátkodobá, alebo dlhodobá. Ducks sa ponúka možnosť, akú využila minulé leto Carolina v prípade Patricka Marleaua, a teda vyplatenie zo zmluvy. Z kruhov kalifornského tímu však prišli správy, že Backes bude hrať.

Dve najdôležitejšie súčasti výmeny smerujúce do Kalifornie sú prvé kolo draftu a Axel Andersson. Mladý obranca hráva v prebiehajúcej sezóne v QMJHL za Moncton Wildcats a v 41 zápasoch zaznamenal 22 bodov (2+20). Portál blackandgoldhockey.com opísal jeho herný štýl nasledovne: "Anderssonova schopnosť prihrávať je najsilnejšou stránkou jeho hry, ale má tiež podceňovanú strelu. Je klamne rýchla a presná. Hoci je možno ofenzívne založený, má tiež silný vplyv na obranu. Má potenciál byť obrancom v NHL do prvých dvoch párov. Vzhľadom na jeho prednosti je úplne evidentné, prečo si ho Boston pri drafte tak vysoko cenil."

Boston sa tak posilnil na poste, ktorý ho trápil, a nedá sa vylúčiť, že GM Don Sweeney bude ešte aktívny, ak sa mu naskytne vhodná príležitosť. Celok okolo kapitána Zdena Cháru sa zbavil prvokolovej voľby druhýkrát za posledné tri sezóny, ale vzhľadom na stav je to pochopiteľné. Bruins sú vo fáze, kedy patria k najužším ašpirantom na zisk Stanleyho pohára, a preto sa snažia vyťažiť maximum.


Tagy: Boston Bruins Anaheim Ducks David Backes Ondřej Kaše Axel Andersson

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Marcio Jose Sanchez; Video: YouTube/All NHL Goals, hatrickane

DISKUSIA