VIDEO Vyhlásil, že je najlepší hráč planéty: Prišlo k činom a slová naplno demonštroval

Počujete ma?Počujete ma? Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

PHILADELPHIA - Basketbalista Joel Embiid zariadil v NBA víťazstvo Philadelphie nad Atlantou v pomere 119:112 a vytvoril si nové osobné maximum v podobe 49 bodov. K tomu pridal 14 doskokov. Potvrdil tak, prečo je považovaný za jedného z najlepších pivotov na svete. Navyše pred pár dňami vyhlásil, že je najlepší hráč sveta.

Sixers chýba druhá hviezda Ben Simmons pre zranenie chrbta, ale Embiid vzal zodpovednosť na seba. Atlanta totiž stále nemá k dispozícii zranenú podkošovú posilu Clinta Capelu a nenašla nikoho, kto by zastavil Embiida. Ten mal už v polčase 21 bodov a jeho tím si vytvoril 20-bodový náskok, o ktorý však prišiel na začiatku štvrtej štvrtiny.

Potom ale vzal Embiid všetko do svojich rúk a 22 bodmi v poslednej štvrtine doviedol Sixers k víťazstvu. Po poslednom koši znamenajúcom osobný rekord predviedol i oslavný tanček. "Rozhodol som sa ísť do druhej časti s novým rozpoložením. Chcem sa baviť hrou. A to nielen tak, že sa budem usmievať, ale zábava môže byť i to, keď dominujem na palubovke, tak ako dnes," povedal Embiid. "Toto dokáže každý zápas, keď sa mu chce," prehlásil jeho spoluhráč Tobias Harris, autor 25 bodov. Za Atlantu dal 28 bodov Trae Young.

Joel Embiid a jeho kariérne maximum:

Uspel taktiež líder súťaže Milwaukee, avšak proti Washingtonu potreboval na výhru až predĺženie. Bucks totiž premárnili až 20-bodové vedenie a dovolili Wizards parádnu štvrtú štvrtinu, ktorou sa vrátili do zápasu. Washington dokonca išiel minútu pred sirénou do vedenia, ale Milwaukee trestnými hodmi vybojovalo predĺženie a v ňom už Khris Middleton doviedol favorita k víťazstvu.

Middleton nastrieľal až 40 bodov a zastúpil Giannisa Antetokounmpa, ktorý stihol odohrať iba 25 minút, než sa vyfauloval. Napriek tomu mal 22 bodov a 14 doskokov. Washington opäť ťahal Bradley Beal, ktorý si po druhý raz behom dvoch dní vylepšil osobné maximum v bodoch. Po 53 bodoch do koša Chicaga nastrieľal ešte o dva viac.

Khris Middleton zastúpil Giannisa a potiahol Milwaukee:

"Teda ľudia, to je šialené. Nevedel som to, ale taký Kobe bol, to bol jeho štýl. Tá ceremónia navyše priniesla späť všetky tie smutné pocity a slzy. Jedna vec, ktorú som sa v týchto dňoch naučil, je, že nie je dôležité, koľko dáte bodov, koľkokrát vás nominujú do Zápasu hviezd. Na to všetko sa raz zabudne. Dôležité je, aký zanecháte dojem na vašich spoluhráčov a každého okolo vás. To si ponesiem v srdci po zvyšok môjho života," citovala Beala agentúra AP.

Líder Washingtonu sa stal prvým hráčom v NBA po 13 rokoch, komu sa podarilo nastrieľať aspoň 50 bodov v dvoch zápasoch v priebehu dvoch dní. Naposledy sa takýto kúsok nepodaril nikomu inému, než nedávno tragicky zosnulému Kobemu Bryantovi, ktorý mal práve v pondelok oficiálnu rozlúčku. Bryant dal 22. marca Memphisu 60 bodov a na druhý deň New Orleans 50.

55 bodov Bradleyho Beala vyšlo navnivoč:

Wizards sa nepodaril obrat, ale ďalšie zápasy priniesli dva veľké zvraty. Orlando otočilo zápas s Brooklynom, v ktorom prehrávalo o 19 bodov, nakoniec však zvíťazilo 115:113. Hrdinom bol Aaron Gordon, ktorý zaznamenal 27 bodov, vrátane kľúčovej trojky na 115:111 minútu pred koncom a navyše pridal i blok pri súperovej snahe o vyrovnanie skóre. Taktiež Cleveland doma prehrával s Miami dokonca o 22 bodov, ale nakoniec vyhral v predĺžení 125:119. Pomohol k tomu nováčik Kevin Porter Jr. osobným rekordom 30 bodov.

Phoenix vyhral prekvapujúco a navyše vysoko 131:111 na palubovke Utahu. Veľkým zadosťučinením bol tento zápas pre španielskeho rozohrávača Rickyho Rubia, s ktorým sa práve Utah po minulej sezóne rozlúčil. MVP minuloročných MS v Číne si v zápase pripísal double double 22 bodov, 11 asistencií a 7 ziskov. "Hral som s nimi veľmi dlho, poznám ich hru. Bolo to pre mňa výnimočný zápas," povedal podľa TSN Rubio.

Houston vybojoval štvrté víťazstvo za sebou, keď porazil New York Knicks 123:112. James Harden k tomu pomohol 37 bodmi, pričom 31 bodov mal už do polčasu a pri jasnom vedení mohol trochu poľaviť. A to i napriek tomu, že jeho hviezdny spoluhráč Russell Westbrook do zápasu nenastúpil pre poranený palec.

37 bodov Jamesa Hardena:

10 najzaujímavejších akcií pondelňajšej noci v NBA:

NBA - sumáre:
CLEVELAND CAVALIERS - MIAMI HEAT 125:119 pp (21:29, 35:39, 24:31, 31:12 - 14:8)
najviac bodov: K. Porter 30, Love 17 (14 doskokov), Nance 16 - Adebayo (13 doskokov) a Dragič po 22, Nunn 21

PHILADELPHIA 76ERS - ATLANTA HAWKS 129:112 (41:24, 28:28, 22:40, 38:20)
najviac bodov: Embiid 49 (14 doskokov), T. Harris 25, Korkmaz 15 - Trae Young 28 (10 asistencií), Hunter 22, J. Collins 21

WASHINGTON WIZARDS - MILWAUKEE BUCKS 134:137 pp (25:30, 22:27, 35:38, 41:28 - 11:14)
najviac bodov: Beal 55 (8 trojok), Napier 27, I. Smith 13 - Middleton 40, Bledsoe 23 (10 asistencií), Antetokunmpo 22 (14 doskokov)

BROOKLYN NETS - ORLANDO MAGIC 113:115 (27:22, 27:19, 33:40, 26:34)
najviac bodov: Dinwiddie 24, LeVert 19, Temple 18 - A. Gordon 27 (10 doskokov), Fournier a Ross po 21

HOUSTON ROCKETS - NEW YORK KNICKS 123:112 (36:33, 36:24, 29:29, 22:26)
najviac bodov: Harden 37, McLemore 17, E. Gordon 16 - Barrett 21, Randle 17 (12 doskokov), D. Smith 15

DALLAS MAVERICKS - MINNESOTA TIMBERWOLVES 139:123 (41:27, 40:38, 29:31, 29:27)
najviac bodov: Hardaway 23, Dončič 20, Seth Curry 19 (5 trojok) - Russell 29, Beasley 21 (5 trojok), James Johnson 19

UTAH JAZZ - PHOENIX SUNS 111:131 (35:27, 27:35, 26:37, 23:32)
najviac bodov: Mitchell 38 (6 trojok), Bojan Bogdanovič 16, Clarkson 14 - Booker 24 (10 asistencií), Rubio 22 (11 asistencií), Oubre 18

LOS ANGELES CLIPPERS - MEMPHIS GRIZZLIES 124:97 (40:14, 26:23, 24:29, 34:31)
najviac bodov: K. Leonard 25, Harrell 22, Marcus Morris, J. Green a Shamet po 13 - Morant 16, Dieng a Josh Jackson po 14

Viac o téme: NBA James Harden Brooklyn Nets Miami Heat New York Knicks Atlanta Hawks Houston Rockets Memphis Grizzlies Minnesota Timberwolves Phoenix Suns Washington Wizards Orlando Magic Khris Middleton Los Angeles Clippers Utah Jazz Kawhi Leonard Philadelphia 76ers Cleveland Cavaliers Dallas Mavericks Aaron Gordon Milwaukee Bucks D'Angelo Russell Bradley Beal Devin Booker Donovan Mitchell Tim Hardaway Jr. Bam Adebayo Joel Embiid Spencer Dinwiddie Luka Dončič Trae Young Kevin Porter Jr.