Z vrcholu NHL až na samé dno: Poháriky s alkoholom sa mu vymkli z rúk, dostáva druhú šancu!

Bobby Ryan
Bobby Ryan

OTTAWA - 22. apríl 2011, Anaheim, Kalifornia. V Honda Center sa odohrávala bitka prvého kola play-off medzi Anaheimom a Nashvilleom. Stav série bol vzácne vyrovnaný 2:2 na zápasy. V piatom stretnutí svietil na kocke na každej strane jeden gól a práve odštartovala tretia tretina. Každý vedel, čo je v stávke.

Na začiatku poslednej časti vystihol Bobby Ryan prihrávku Davida Legwanda na obrannej modrej čiare a vyrazil dopredu. Útočníka Predators položil na lopatky rovno dvakrát. Úžasná palicová technika na druhú a vychutnanie si brankára Pekku Rinneho. Anaheim napokon sériu prehral, no Bobby Ryan si patril k jednej z najvýraznejších postáv Anaheimu. Spolu s Coreym Perrym a Ryanom Getzlafom tvoril jadro mužstva, ktoré malo nadviazať na úspech z roku 2007. 

Časy sa však otočili o 180 stupňov. Ryan stihol v slnku poliatej oblasti ešte dve sezóny a po skrátenej sezóne 2013 ho Ducks vymenili do Ottawy. Tam už nikdy nenadviazal na 30-gólové výkony z Ducks. Čo ale bolo omnoho horšie, stal sa závislým na alkohole. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo klesla úroveň jeho hry. Nehovoril o tom, radšej sa dal na boj. 

Úchvatný gól Bobbyho Ryana z 5. zápasu série proti Anaheimu v roku 2011:

"Veľmi sa mi darí. Občas to bolo len snaženie, ale počas mojej rekonvalescencie ma každý podporuje. Je to pre mňa učenie, ale prešiel som si dlhú cestu a pokračujem v tom. Každý deň sa cítim lepšie," povedal Ryan minulý týždeň novinárom. 

Ryanov boj s alkoholom trval dlhšie, ale veci akoby zatajoval. Snažil sa ich vyriešiť po svojom, lenže zistil, že potrebuje odbornú pomoc. Panický útok bol akýmsi katalyzátorom, aby vyhľadal špecialistov. Pomohla mu aj NHL v spolupráci s hráčskou asociáciou (NHLPA). 

"Snažil som sa vybieliť veci a urobiť ich zle. Mal som 20 dní ničoho a potom jeden veľmi zlý. Bez pomoci sa z toho nedostanete. Myslím, že to môžete nazvať panický útok, ale išlo skôr o uvedomenie si, že cesta, akou som kráčal, nemala dobrý koniec. A to nie je iba profesionálna, ale osobná stránka. Nechcel som takto pokračovať," priznal pravoruký zakončovateľ. 

Situácie, keď človek prepadne alkoholu, si nik nevie predstaviť až dovtedy, kým sa niečo také neprihodí aj jemu samému. Preto je veľmi náročné vžiť sa do kože 32-ročného Američana. "Zažil som dni, keď som sa ráno prebudil a prepadla ma vina, hanba a hovoril som si "Budem triezvy", darilo sa mi to 12 dní a potom som to zase domrvil. Nemalo to zdarný koniec," vysvetlil Ryan. 

Ľudia pôsobiaci v ozdravovacom programe mu okamžite pomohli, aby sa dostal do triezveho stavu. "Nesmierne mi to pomohlo. Tak veľmi, aké je ťažké vyrovnať sa s tým po osobnej stránke, tak som nesmierne šťastný, že som sa na to dal." 

Ryanovi nemá kto čo závidieť. Rodák z Cherry Hill si pochvaľuje spoluprácu s odborníkmi na mentálne zdravie. Čo by sa stalo, keby túto pomoc nevyhľadal a darilo sa mu pokračovať v individuálnej liečbe a ani by nemusel nikomu nič oznamovať? Ako sám povedal, v lete by sa asi ticho priznal, no verejnosť by o tom nevedela. 

Dlhý čas bojoval najmä s realitou toho, že sa musí vydať po ceste, na ktorej mu budú oporou skutoční odbroníci. "Prvý mesiac bol ťažký. Vrátite sa, ste izolovaný kvôli tomu, čo robíte, a pokúšate sa robiť detské kroky. Prechádzate protokolmi a všetkým možným, no nie ste so spoluhráčmi." 

Skutoční blízki ľudia sa vo vašom živote ukážu nie vtedy, keď prežívate najkrajšie dni života a ste fantastickým spoločníkom, ale keď vám je najťažšie a ukazujete svoje najslabšie stránky. Ako najväčšia opora sa mu prejavila manželka. Ukázala statočné srdce a dala Ryanovi najavo, že je tu pre neho v akejkoľvek chvíli. "Mimo ľadu, moja manželka bola pre mňa absolútna rocková hviezda. V tom, že mi toto vôbec umožnila. Brala si toho viac ako pravdepodobne mala, ale bola absolútne neuveriteľná," pochválil ju milujúci manžel. 

Ryan sa v tejto sezóne ešte plánuje vrátiť na ľad a ukázať, že môže byť prínosom pre mužstvo. "Myslím si, že Bobby je hladný po tom, aby dokázal, že ešte vie hrať. Dostal sa do dostatočnej formy, a to mu poskytuje príležitosť. Má fantastické zručnosti s hokejkou a ľuďom ich chce ukázať," vyjadril mu podporu aj tréner Ottawy D.J. Smith. 

Cesta Bobbyho Ryana teda pokračuje správnym smerom a verme, že čoskoro nakreslí zdarný koniec. A on dostane druhú šancu, tak ako každý z nás. Pretože sme iba ľudia a nik nie je neomylný. 


Tagy: Ottawa Senators Anaheim Ducks Bobby Ryan

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Paul Sancya; Video: YouTube/Ottawa Senators, NHL

DISKUSIA