Bezhraničný miláčik a bavič tenisových tribún: Talent? Ani reči... Všetko si tvrdo vydrel!

Gael Monfils
Gael Monfils

DUBAJ - Čo sa týka titulov, Gael Monfils si už teraz môže povedať, že prežíva najúspešnejšiu sezónu v doterajšej kariére. Hoci na ňu čakal do veku 33 rokov, napokon prišla. Francúzsky šoumen doteraz ovládol 10 podnikov a v roku 2020 sa mu podarilo vyhrať. Ba čo viac, v dvoch po sebe idúcich týždňoch. Najskôr mu žičila domáca pôda v Montpellieri a potom hala Ahoy v Rotterdame.

Rodák z Paríža drží i ďalšiu zaujímavú vlastnú štatistiku. Od roku 2005 sa zakaždým dostal aspoň do jedného finále na okruhu v sezóne a rovnako tak aspoň jednu výhru proti hráčovi top 10. Veľký turnajový úspech sa mu doteraz výhýba a ktovie, či naň ešte niekedy dosiahne.

Trikrát si podmanil Montpellier, dvakrát Rotterdam a po jednom raze sa tešil v Dohe, Washingtone, Štokholme, Sopote a Métach. Podujatie Masters 1000 či grandslam nevyhral (nejde o výhovorku, no zbierať veľké triumfy v ére Federera, Djokoviča a Nadala predstavuje priam nadľudskú úlohu) a s najväčšou pravdepodobnosťou môžeme túto možnosť vylúčiť. 

V interview pre známy francúzsky denník L'Equipe čelil otázke, ako vidí svoje šance na víťazstvo počas Rolland Garros. Samozrejme, všetko vzal s humorom a nadhľadom. "Keď hovorím, že chcem vyhrať French Open, je to ťažké, pretože mám prakticky také isté šance ako na výhru v lotérii," zavtipkoval dlhoročný bavič tribún všade na svete. 

Monfilsovi je jasné, že pri jazde za titulom by musel vyprevadiť z pavúka aspoň dvoch z tria Djokovič - Nadal - Thiem. Tretieho menovaného nejde nepovažovať za jedného z favoritov. Pri dvoch posledných účastiach došiel do finále, kde ale narazil na skoro neporaziteľného Nadala. 

"Musíte poraziť Thiema, čo sa mi nikdy nepodarilo, a on je druhý či tretí hráč sveta na tomto povrchu. Potom musíte zdolať Novaka, a to som nedokázal v šestnástich zápasoch. Musíte vyhrať nad Rafom, ktorý skutočne nikdy na Roland Garros neprehral a ja som ho na antuke nikdy neporazil," objasnil svetu pre prípad, že by niektorí pochybovali. 

Zverenec Liama Smitha je dlhodobo považovaný za tenistu patriaceho do skupiny tých, ktorí mohli v kariére dosiahnuť viac. Úspechmi, víťazstvami a akousi všeobecnou mienkou tenisovej obce. Milióny pozorovateľov nepochybujú o jeho zručnostiach, sú si istí, že pri správnej konštelácii bol schopný zdvihnúť nad hlavu oveľa viac trofejí. 

On si trebárs myslí, že ani nemal taký prirodzený talent. "Ľudia iba vidia môj fyzický potenciál. Ale hrám tenis, nie som tu na to, aby som šprintoval. Kde sa v mojom bekende nachádza talento? Nie je to talent, je to práca. Celý môj život bol "On má talent!". Áno, tak to je, jedno ráno som vstal a hľa, hľa, rýchlo som bežal a skákal," zakončil obľúbenec tenisových hľadísk. 


Tagy: Rafael Nadal Novak Djokovič Gael Monfils Dominic Thiem

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Kamran Jebreili; Video: YouTube/Tennis TV

DISKUSIA