O budúcnosť máme postarané: Čo týždeň, to nové meno, hlavnou hrdinkou 17-ročná Kanaďanka!

Leylah FernandezováLeylah Fernandezová Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

ACAPULCO - Bezmála trojhodinový i trojsetový boj, päť stratených mečbalov a jednoznačné posledné dejstvo. Finále na turnaji WTA v Acapulcu obstarali tenistky, ktoré delí desať rokov - 17 a 27. Po poslednej loptičke dvihla ruky nad hlavu Heather Watsonová z Veľkej británie, ktorá sa pred mesiacom predstavila i v bratislavskom fedcupovom zápase proti Slovensku, bola nútená vypotiť posledný liter potu. Tentoraz jej spôsobovala vrásky 17-ročná Leylah Fernandezová. Britská hráčka vyhrala po setoch 6:4, 6:7 (8), 6:1. Fernandezová si ale zaslúži maximálny rešpekt a obdiv, na kurte nechala úplne všetko.

Britská dvojka sa na štvrtý titul poriadne načakala. Všetky jej dožičil tvrdý povrch - Monterrey (2016), Hobart (2015) a Osaka (2012). Samotným postupom do finále a ovládnutím turnaja sa zapísala do histórie ako jediná Britka, ktorá niečo také dokázala. Niekdajšia víťazka juniorského US Open 2008 sa v novom vydaní rebríčka posunula na 49. miesto. Jej maximom je pozícia číslo 38, ku ktorej sa priblížila.

Radosť z titulu nemala iba Heather, ale aj jej matka Michelle. Po poslednej loptičke sa spolu objala a mamina pošepkala dcére. "Nezaujíma ma, ako si sa sem dostala...na tom nezáleží...dostala si sa sem!"

Heather Watsonová Galéria fotiek (17) Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

Watsonová sa v druhom sete počas tajbrejku prepracovala k vedeniu 6:2 a zdalo sa, že nádeje 17-ročnej Fernandezovej vyprchali. Opak bol pravdou. Fernandezová akoby sa premenila do role Rogera Federera počas Australian Open 2020 a z 2:6 obrátila na 10:8. Zistila, ako správne čeliť úderom Britky a zachránila sa v hodine trinástej. V treťom sete už ale nemala nárok.

"Proti Leylah som hrala dvakrát a vedela som, čo mám očakávať. Je to skvelá hráčka a dva zápasy predtým boli veľmi náročné. Vec, ktorú som si na nej najviac všimla, sú jej ramená. Na svoj vek je veľmi, veľmi vyspelá," nešetrila chválou Watsonová.

"Najväčšmi vyniká mentálnou silou. Myslím, že bude mať skvelú kariéru a v rebríčku sa vyšplhá veľmi rýchlo, ak si udrží túto hru," pridala Watsonová podporné slová pre Fernandezovú.

Watsonová si mohla situáciu značne uľahčiť, lenže prešustrovala šesť mečbalov a do tretieho setu vstupovali obe tenistky z rovnakej pozície. Ba dalo by sa povedať, že po psychickej stránke mohla byť Fernandezová pozitívnejšie nastavená. "Prehra v druhom sete mi zlomila srdce. Ale zároveň som si opakovala, že predtým som zachránila mnoho setbalov. Bolo to tesné, obe sme mali svoje šance. Musela som len nechať set za sebou, i keď som dostala možnosti. Mám na mysli, že je to iba tenisový zápas a ak prehrám, nezrúti sa svet," vravela Watsonová, ktorá nápokon doviedla zápas do víťaznej bodky.

17-ročná Fernandezová napriek finálovej prehre nemá žiadne dôvody na smútok. Mladučká Kanaďanka sa zo 190. miesta posunula na 126. miesto rebríčka. Obe finálové protagonistky sa presúvajú do 1 300 km vzdialeného iného mexického mesta, od utorka sa predstavia v miliónovom meste Monterrey.

Viac o téme: Heather Watsonová WTA Acapulco Leylah Fernandezová
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: športky