Slováci spoznajú súperov v Lige národov: Reprezentácia môže naraziť na tieto tímy

Slovenskí futbalisti počas zápasu
Slovenskí futbalisti počas zápasu

BRATISLAVA - Slovenskí futbalisti sa v utorok večer dozvedia mená troch súperov v druhom ročníku Ligy národov UEFA. Žreb súťaže, ktorá sa odohrá na jeseň tohto roka, sa uskutoční v Amsterdame od 18.00 h. Do dejiska kongresu UEFA už odcestoval prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik spolu s viceprezidentom pre reprezentácie Karolom Belaníkom a generálnym sekretárom Petrom Palenčíkom, v utorok sa k ním pripojí aj reprezentačný tréner SR Pavel Hapal.

Slováci budú hrať v B-divízii v štvorčlennej skupine a z LN bude opäť šanca postúpiť cez baráž na MS 2022 do Kataru. Slovensko zažije s bojom o postup cez baráž LN skúsenosť už v marci, keď zabojuje proti Írom v prvom súboji play off o EURO 2020 a v prípade úspechu sa o účasť na letnom turnaji stretne s úspešnejším z dua Severné Írsko - Bosna a Hercegovina (vonku).

Oproti prvému ročníku z roku 2018 však UEFA Ligu národov zreorganizovala. O zmenách rozhodol výkonný výbor UEFA v septembri minulého roka v Ľubľane. Počet 55 krajín v štyroch divíziách so skupinovou fázou na jeseň, resp. s finálovým turnajom nasledujúci rok a barážou ešte o rok neskôr zostali zachované. Skupiny sa ale na najvyšších dvoch úrovniach rozšírili na štyri tímy, elitná A-divízia expandovala na 16 účastníkov, takže najhoršie tímy z jesene 2018 (Poľsko, Nemecko, Island a Chorvátsko) nezostúpili o úroveň nižšie. K pôvodnej dvanástke pribudli víťazi "béčka" Ukrajina, Bosna, Dánsko a Švédsko. Zväčšila sa aj B-divízia, v ktorej zostali mužstvá z druhých miest (ČR, Rusko, Rakúsko a Wales), nevypadli tretí (SLOVENSKO, Turecko, Írsko a Severné Írsko) a pribudlo k nim osem najlepších z C-divízie (Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko, Izrael, Maďarsko a Rumunsko). V C-divízii zostali výbery z druhých a tretích, ktoré doplnili z D-divízie tímy tak, aby v nej bolo 16 účastníkov (prví a druhí z déčka a Moldavsko ako najlepší tretí). V D-divízii zostalo len sedem najhorších tímov v rebríčku UEFA.

Keďže sa zvýšil počet duelov v skupine, odpadla tak na jeseň tohto roku možnosť odohrať prípravné zápasy. Trofej bude obhajovať Portugalsko, celkovo sa v skupinovej fáze LN odohrá 162 zápasov. Slováci budú pri žrebe v treťom koši B-divízie spolu s Tureckom, Írskom a Severným Írskom. V prvom budú Česi, Rusi, Rakúšania a Wales, v druhom víťazi C-divízie Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, vo štvrtom Bulharsko, Izrael, Maďarsko a Rumunsko. Víťazi B, C a D-divízie postúpia o úroveň vyššie, najhorší z A a B-divízie spadnú o poschodie nižšie, štyria najhorší z C-divízie budú bojovať o dve zostupové miesta.

Pri žrebe platia aj reštrikcie UEFA. Okrem geografických (faktor vzdialenosti a počasia) aj politické, takže Španielsko sa nesmie stretnúť s Gibraltárom, Ukrajina s Ruskom, Srbsko s Kosovom, Rusko s Kosovom, Bosna s Kosovom a Azerbajdžan s Arménskom. V prvom ročníku LN Slováci bojovali v konkurencii Ukrajiny a Česka a neuspeli. Ešte pod vedením Jána Kozáka prehrali v Ľvove 0:1 a v Trnave s českým rivalom 1:2. Už pod taktovkou Pavla Hapala zdolali v Trnave Ukrajinu 4:1 a prehrali v Prahe 0:1. Od vypadnutia ich zachránila zmena formátu.

Baráž o MS v Katare cez LN už neponúkne štyri miestenky, ale len dve. Dvaja najlepší z LN (podľa rebríčka LN), ktorí si nezaistia postup z riadnej kvalifikácie sa pripoja k desiatke tímov z druhých miest kvalifikácie. Táto dvanástka potom vytvorí tri štvorčlenné skupiny, v ktorých sa systémom play off na jeden zápas rozhodne o troch účastníkoch šampionátu v Katare.


Tagy: Pavel Hapal Slovensko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA