VIDEO Plný dom, bratskému súboju s Čechmi nebude nič chýbať: Výstižné slová kapitána Hrbatého

Pozdrav Navrátila s Hrbatým
Pozdrav Navrátila s Hrbatým

BRATISLAVA – Dorazili v nedeľu. Ideálna nálada, najsilnejší možný tím i s víťazom nedávneho turnaja v indickom Pune. České daviscupové mužstvo sa teší na duel so Slovenskom. Je doslova unikátom, že sa kedysi spoločné krajiny narazia na seba až teraz. Po 27 rokoch od rozdelenia. Možno práve tento fakt bude motivovať oba celky, aby dostali zo svojich rúk, nôh i svalov tie najlepšie výkony.

Zo slov českého kapitána Jaroslava Navrátila bolo cítiť, že v Bratislave sa jeho mužstvo zatiaľ cíti veľmi príjemné. „Prišli sme v nedeľu, kurt bol perfektne pripravený, tréningy sú rozdelené tak, že šesť hodín trénujeme my a šesť hodín Slovensko. Tešili sme sa sem. Prostredie je vynikajúce, všetko, čo potrebujeme, máme k dispozícii, nemusíme nič riešiť. Tešíme sa na zajtrajší žreb a hlavne na piatok i sobotu“ radostne oznámil vodca slovenského súpera.

Ani jeden celok nedisponuje hráčom svetovej triedy, ale malo by ísť o kvalitný duel. Favorit sa hľadá ťažko, možno rozhodne až posledná dvojhra. „Hráči oboch tímov sa dobre poznajú, nemajú sa čím prekvapiť, takže z tohto pohľadu sa nestane prekvapenie. Bratislava a Česká republika sú blízko, veď Gombos a Kovalík hrali v 2018 Extraligu v Prostějove. Veľmi dobre poznám i Dominika Hrbatého.“

Priam ťažko uveriteľným faktom zostáva, že k mužskému vzájomnému zápoleniu príde prvý raz od rozdelenia republík. Premiérový duel za 27 rokov, ktorý by mala sprevádzať búrlivá kulisa. Česko je blízko a slovenský fanúšik má podľa predaja lístkov obrovský záujem o duel. „Favorit nie je. Slovensko oslabil Martin Kližan, do tímu určite patrí, lebo ide o najlepšieho a najskúsenejšieho hráča Slovenska. Rebríčkové rozdiely sú minimálne, všetci sú antukári. Dôležitý bude každý bod. Videl som hrať slovenských chlapcov na turnaji v Buenos Aires, Gombosa proti Monfilsovi (3:6, 4:6, pozn.),“ oznámil bývalý kvalitný deblista.

V akom stave sa nachádza český tím? Nastúpiť by mal v zložení Jiří Veselý, Lukáš Rosol, Jonáš Forejtek, Zdeněk Kolář a Vít Kopřiva. „Hráči sú v stopercentnom poriadku, nemali sme žiadne zranenie a všetci trénujú naplno. Dúfam, že do piatku sa nikomu nič nestane a všetci budú pripravení,“ informoval kapitán.  

Piatkový program sa začne v tradičnom čase, a to o 16:00. Diváci by sa nemuseli zdržať v hale do neskorého večera a zo zvyšku dňa ešte čosi mať. Počas soboty však môže nastať menší problém. Štart je naplánovaný až na 17:30 a v prípade hrania všetkých troch zápasov nie je vylúčené, že koniec stretnutia bude atakovať sobotnú polnoc.

„Piatkový čas je super. Je pochopiteľný, pretože v piatok sa ešte pracuje a ľudia sa sem musia dostať. V sobotu začíname až 17:30 hod., čo ma trošku prekvapilo. Ak bude 2:2, nemusí to byť príjemné pre nás ani fanúšikov. Hráči sú zvyknutí z turnajov, pre nich to až taká novinka nebude,“ uzavrel dobre naladený kouč tímu okolo Jiřího Veselého, českej jednotky a víťaza turnaja v Pune.

Zápas o kamarátstve

Dominik Hrbatý, slovenský daviscupový kapitán, odohral za národný tím množstvo nervydrásajúcich zápasov a vypredané hľadisko i tlak okolia ho tlačili k lepším výkonom. Reprezentácia Slovenska mu dožičila krásne okamihy a všetci veria, že z inej pozície mu radostné momenty pripravia aj jeho zverenci.

„S prípravou zatiaľ panuje spokojnosť, okrem Nora Gombosa hrali chlapci v Južnej Amerike, takže s antukou nemajú problém. Vedia si vypočítať údery, sú zvyknutí na antuku, kde musíte inak rozmýšľať o tenise a vypočítať si údery. Po turnajoch prišli možno trochu úderovo rozladení, ale dávame ich dohromady, v piatok budú hádam ich výkony kulminovať,“ začal na úvod Hrbatý.

Česko disponuje singlistom s najlepšou formou, Jiří Veselý. Vyhral jeden turnaj ATP 250 a na challengri v Pau sa pebojoval do semifinále, kde padol s poľským bombardérom a niekdajšou krátkodobou hviezdou Jerzym Janowiczom. Ako vidí situáciu Hrbatý? „Jirko Veselý dokazuje výbornú formu, on môže byť v dvojhrách mierny favorit, i keď v dvojhrách to môže byť všelijaké, najmä v derby. Môže rozhodnúť mentálna sila, ale Jirko má navrch. Na pozícii dvojky sme trošku silnejší my. Na štvorhru máme Filipa Poláška, ale nemusí to nič znamenať. I chlapci, ktorí hrajú dvojhry, neraz dokázali, že vedia hrať aj štvorhru.“

Za svojich čias miláčik tribún, bojovník, ktorý by bol azda schopný prísť o prst, len aby zabezpečil Slovensku víťazstvo. Hrbatý vyrástol v Československu a tento zápas vníma špecifickým spôsobom. „Pre mňa je tento zápas o kamarátstve. Vyrastal som v Československu. V svetovej stovke nás je päť a pol a bola by škoda, keby sme nehrali v plnej sile. Sme kamaráti, chodíme spolu na večere. Pán navrátil bol s českými chlapcami ešte v čase, keď som trénoval. Šport je krásny, po zápase možno pôjdeme aj na spoločnú večeru.“

Atmosféra v NTC by mala byť búrlivá, lístky sa predávali jedna radosť. Je na Dominikovi, aby pripravil svojich zverencov aj po mentálnej stránke. Jeho psychika bola počas daviscupových rokov na najvyššej úrovni, najmä pri domácich vystúpeniach, keď sa halou ozývalo mohutné „Domino, Domino“. Čosi podobné by sa mal pokúsiť preniesť i na Gombosa a spol..  


Tagy: Dominik Hrbatý Jaroslav Navrátil Slovensko Česko Davis Cup 2020

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/Jakub Julény; Video: Športky/Martin Bublavý

DISKUSIA