Nikto nemohol byť lepší ako on, zniesol každý úder: Česká legenda oslavuje krásne jubileum!

Ivan LendlIvan Lendl Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

PRAHA - Nevyznačoval sa tak elegantným štýlom ako Švéd Björn Borg ani takým talentom ako jeho ďalší veľký rival John McEnroe. Napriek tomu sa vďaka svojej vytrvalosti, tréningovému prístupu, skvelej kondícii i koncentrácii vypracoval medzi najlepších tenistov histórie. Na čele svetového rebríčka strávil hráč, prezývaný Ivan Hrozný, celkom 270 týždňov, vyhral celkom osem grandslamových titulov. Predstaviteľ silového tenisu zo základnej čiary, ktorý neskôr prežil úspechy i ako tréner, oslavuje dnes 60 rokov.

"Obdivoval som Lendla i jeho éru. Posunul tenis nesmierne dopredu. I v tom, ako veľmi sa preň obetoval. Bol k sebe neuveriteľne tvrdý, absolútny profík. Tým ovplyvnil kopu hráčov, i mňa," povedal Federer o ostravskom rodákovi, ktorý v druhej polovici 80. rokov nastálo zakotvil v USA. 

Behom kariéry vyhral Lendl 94 turnajov ATP v dvojhre a šesť v štvorhre, viac singlových titulov vybojovali iba Jimmy Connors a Roger Federer. Päťkrát ovládol Turnaj majstrov, trikrát US Open a French Open, dvakrát Australian Open. Zakliatym zostal pre neho iba Wimbledon, kde dvakrát stroskotal vo finále. V roku 1980 sa výrazne podieľal na prvom triumfe Československa v Davis Cupe. 

Boris Becker vs. Ivan Lendl, semifinále Wimbledonu 1989:

"V momente, ako vyjdem na kurt, sa pokúšam rozdávať rany. Fyzické i psychické. Kto znesie viac, ten vyhrá," hovoril o sebe Lendl. "Dôležité je iba vyhrávať. Nedokážem zaspať s predstavou, že niekto bol lepší než ja," dodal člen tenisovej Siene slávy. 

S tenisom začínal v siedmich rokoch v rodnej Ostrave, obaja jeho rodičia dotiahli kariéru s raketou až medzi tuzemskú špičku. V roku 1978 vyhral Lendl juniorku na French Open i vo Wimbledone, ešte v tom istom roku prešiel k profesionálom. Z premiérového titulu na okruhu sa tešil v apríli 1980 v Houstone. 

Nasledujúci rok v Paríži sa po prvý raz dostal do finále grandslamu, titul vybojoval až na piaty pokus, rovnako na French Open 1984, kde proti McEnroeovi otočil skóre z 0:2 na sety. Búrlivý Američan patril spolu s krajanom Jimmym Connorsom, Švédmi Matsom Wilanderom a Stefanom Edbergom či Nemcom Borisom Beckerom k Lendlovým najväčším rivalom. 

Lendl, ktorý ako jeden z prvých tenistov začal dbať na správnu výživu, hral grandslamové finále celkom 19-krát. Uspel v ôsmich prípadoch, naposledy v roku 1990 na Australian Open. O štyri roky neskôr ho chronické bolesti chrbta prinútili ukončiť kariéru už vo veku 34 rokov. 

17-ročný Michael Chang v roku 1989 šokoval svet, porazil svetovú jednotku Ivana Lendla, a to priamo vo štvrtom kole French Open:

V tom čase mal už zverenec Poliaka Wojteka Fibaka a neskôr Austrálčana Tonyho Rochea americkú manželku i občianstvo. Po účasti na exhibícii v Juhoafrickej republike v roku 1983 ho komunistickí vládni predstavitelia označili za zradcu socializmu, ktorý podporuje rasizmus. Lendl radšej zostal v USA a od tej doby bolo jeho meno v tuzemských médiách tabu. 

"Musel som z Československa odísť. Kvôli lepším podmienkam na prípravu i preto, že som vedel, čo je komunizmus. Nechcel som v ňom stráviť celý život. Vyniknúť v tenise bolo pre mňa jedinou šancou, ako sa ho zbaviť," vravel americkým novinárom Lendl, ktorý si behom kariéry zarobil cez 20 miliónov dolárov. 

Po tom, čo definitívne pribil raketu na klinec, sa otec piatich dcér venoval predovšetkým golfu a zbieraniu plagátov maliara Alfonza Muchu, ktoré až na tri výnimky všetky vlastní. Medzi ďalšie Lendlove koníčky patrí hokej, cestná cyklistika či chov psov. 

Lendl sa vrátil k tenisu po 14-ročnej prestávke, niekoľko exhibícií odohral i v Česku. V roku 2011 začal trénovať Brita Andyho Murrayho, s ktorým vyhral tri grandslamy a dve olympijské zlatá. Nemcovi Alexandrovi Zverevovi pomohol k triumfu na predminuloročnom Turnaji majstrov. 

"Najlepšie je vždy hovoriť pravdu. Pretože v tom prípade si človek nemusí pamätať, čo hovoril. Tým sa riadim, uľahčuje to život," prehlásila nedávno tenisová legenda, ktorá si na prahu šesťdesiatky užíva rolu dedka a udržuje si dobrý prehľad o dianií v jeho obľúbených športoch. 

Dokument o Ivanovi Lendlovi z roku 2018:

Viac o téme: Ivan Lendl
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/AP/Alastair Grant
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy