Nachystať hlasivky a dlane: Žreb rozhodol, do boja proti Čechom vstúpi Kovalík

Dominik Hrbatý, nehrajúci kapitán SlovenskaDominik Hrbatý, nehrajúci kapitán Slovenska Zdroj: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA - Slovenský tenista Jozef Kovalík a Čech Jiří Veselý otvoria kvalifikačné stretnutie svetovej skupiny Davisovho pohára o postup na finálový turnaj 2020 v Madride. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v bratislavskom Národnom tenisovom centre. Nehrajúci kapitán slovenského výberu Dominik Hrbatý nominoval do pozície tímovej jednotky Andreja Martina, ktorý si v druhej piatkovej dvojhre zmeria sily s Lukášom Rosolom.

V sobotu odštartuje dianie v bratislavskej AXA aréne NTC štvorhra, do ktorej boli nominovaní Filip Polášek s Igorom Zelenayom a na českej strane dvojica Jonáš Forejtek a Zdeněk Kolář. Krátko po skončení štvorhry nastúpia v súboji tímových jednotiek Andrej Martin a Jiří Veselý, ktorému v rebríčku ATP patrí 64. miesto. Do záverečného singlového duelu sú predbežne nominovaní Jozef Kovalík a Lukáš Rosol.

V rámci Davisovho pohára pôjde o vôbec prvé federálne derby. Na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave sa nehrajúci kapitán českého tímu Jaroslav Navrátil vyjadril, že šance oboch tímov sú vyrovnané. "Myslím, že v tomto zápase nie je favorit. Slovensko sa oslabilo zranením Martina Kližana, ktorý si myslím, že do tímu patrí. Zodpovednosť bude na mladších hráčoch a každý bod bude dôležitý," povedal Navrátil.

Český kapitán Jaroslav Navrátil Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Jakub Julény

Pri neúčasti Martina Kližana bude slovenskou tímovou jednotkou v blížiacom sa stretnutí Davisovho pohára proti Česku Andrej Martin. Tridsaťročný rodák z Bratislavy verí, že sa dokáže dobre pripraviť a v správnom čase predvedie svoj najlepší tenis. Zároveň vôbec prvé federálne derby vníma ako veľkú príležitosť opäť vrátiť Slovensko do svetovej skupiny a postúpiť na finálový turnaj do Madridu.

"Každý chce byť v daviscupovom tíme. Je to pre mňa obrovská česť a odmena za úsilie, ktoré do tenisu dávam. Sme však tím, chceme získať tri body a je jedno, kto ich uhrá. Už dlho sa snažíme dostať do svetovej skupiny. Teraz je na to skvelá šanca, hráme doma a všetci máme dobrú formu. Verím, že sa nám to podarí. Na týchto antukových podmienkach hráme už piatykrát, sme na to zvyknutí a verím, že to bude naša výhoda," povedal Andrej Martin.

Dominik Hrbatý, nehrajúci kapitán Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Jakub Julény

Nehrajúci kapitán slovenského tímu Dominik Hrbatý nominoval piatkovej dvojhry Jozefa Kovalíka, hoci rebríčkovo je na tom lepšie Norbert Gombos. Dôvody si nechal pre seba, ale český tím jeho voľba neprekvapila. "My sme tušili, že to bude Jozef Kovalík, pretože Norbert Gombos nemá najlepšiu bilanciu s Jirkom Veselým," uviedol po štvrtkovom žrebe Jaroslav Navrátil.

Podobne ako Slováci aj Česi vnímajú vzájomné daviscupové stretnutie za veľmi prestížne. "Je to špeciálny zápas, pretože obe krajiny sme si veľmi blízko, nielen po športovej stránke. Samozrejme, kamarátstvo pôjde bokom, ale verím, že zápas bude v znamení fair-play. Cítime sa tu ako doma a máme tu vytvorené výborné podmienky. Očakávame vyrovnané stretnutie, v ktorom bude rozhodovať každý bod," pokračoval Navrátil.

Nehrajúci kapitán ČR do sobotňajšej štvorhry nominoval Jonáša Forejtka a Zdeněka Kolářa. Podľa slovenského deblového špecialistu Filipa Poláška však ide len o taktický ťah. "Myslím si, že oni hrať nebudú. Tréner Navrátil posledných pätnásť rokov dáva všetkých hráčov na tabuľu. Treba si počkať hodinu pred zápasom, kedy nahlási konečnú nomináciu a podľa toho sa zariadime," povedal semifinalista tohtoročného Australian Open.

Pozdrav Navrátila s Hrbatým Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Jakub Julény

Stretnutie sa uskutoční 6. - 7. marca v AXA aréne Národného tenisového centra v Bratislave, pričom sa bude hrať na antuke a pod zatvorenou strechou.

Program kvalifikačného stretnutia Slovensko - Česko v rámci svetovej skupiny Davisovho pohára o postup na finálový turnaj 2020 v Madride:

Piatok (postupne dve dvojhry od 16.00 h):
Jozef Kovalík - Jiří Veselý
Andrej Martin - Lukáš Rosol

Sobota (postupne štvorhra a dve dvojhry od 17.30 h):
Filip Polášek, Igor Zelenay - Jonáš Forejtek, Zdeněk Kolář
Andrej Martin - Jiří Veselý
Jozef Kovalík - Lukáš Rosol

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Dominik Hrbatý Lukáš Rosol Jaroslav Navrátil Slovensko Česko Andrej Martin Jozef Kovalík Jiří Veselý Davis Cup 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Jakub Julény
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články