VIDEO Skvelý Pánik zažiaril dvomi asistenciami: Bodoval aj Černák, Halák podržal Boston

Jonathan Huberdeau a Zdeno Chára sledujú zákrok Jaroslava HalákaJonathan Huberdeau a Zdeno Chára sledujú zákrok Jaroslava Haláka Zdroj: SITA/AP/Wilfredo Lee

NEW YORK - Slovenský hokejový útočník Richard Pánik si pripísal dve asistencie v nočnom zápase zámorskej NHL, no jeho Washington prehral na ľade New Yorku Rangers 5:6 po predĺžení. Pánik nazbieral v prebiehajúcej sezóne 20 bodov za osem gólov a 12 asistencií. Hrdinom duelu bol domáci útočník Mika Zibanejad, ktorý strelil päť gólov.

Zibanejad dal aj víťazný zásah v predĺžení, keď po skvelom pase Artemija Panarina premenil samostatný nájazd a rozjasal Madison Square Garden. "Puky ma dnes sledovali. Pozrite si tie góly, boli to neskutočné situácie. Bol som vždy v pravý čas na pravom mieste. Tento večer si budem pamätať dlho," povedal pre nhl.com švédsky útočník, ktorý dosiahol druhý hetrik v sezóne, štvrtý v kariére, ale prvýkrát skóroval päťkrát.

Naposledy sa podobný kúsok podaril v NHL fínskemu útočníkovi Patrikovi Lainemu z Winnipegu Jets 24. novembra 2018. V drese Rangers strelili päť gólov predtým len Mark Pavelich (23. februára 1983) a Don Murdoch (12. októbra 1976).

Divoký duel bol po dvoch tretinách vyrovnaný 3:3. V záverečnej dvadsaťminútovke dostal Rangers dvakrát do vedenia Zibanejad, ale na oba jeho góly odpovedal Alexander Ovečkin, ktorý v poslednej minúte poslal duel do predĺženia. Kapitán Capitals strelil svoj 46. a 47. gól v sezóne a dotiahol sa na lídra Davida Pastrňáka z Bostonu. Celkovo má na konte 705 zásahov a v historických tabuľkách stráca na siedmeho Mikea Gartnera tri góly. Rangers delia od postupu na pozície play off už len dva body.

Mika Zibanejad zažil explóziu Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Kathy Willens

"Každý ďalší duel bude pre nás zápasom sezóny," povedal Zibanejad, ktorý je s 38 gólmi piatym najlepším strelcom ligy. Pánik bodoval v treťom zápase za sebou a vo štvrtom z posledných piatich, zároveň zaznamenal druhý dvojbodový zápis v sezóne. Pri jeho prvej asistencii si strelecký účet v Capitals otvoril Iľja Kovalčuk, potom bol na konci peknej akcie slovenského krídelníka Garnet Hathaway. Pánik nazbieral 20 bodov (8+12) v 57 zápasoch. V tomto stretnutí bol mimoriadne efektívny, dve asistencie a dva plusové body stihol za necelých deväť minút na ľade.

Sľučka Montrealu sa čoraz viac sťahuje

Erik Černák zaznamenal jednu gólovú prihrávku pri výhre Tampy Bay nad Montrealom 4:0 a dosiahol 12. bod v sezóne (5+7). Jeho krajan v drese Canadiens Tomáš Tatar nehral pre zranenie v hornej časti tela. Tretie čisté konto v sezóne zaznamenal Andrej Vasilevskij, keď chytil 32 striel. "Teší ma tento shutout, pretože som nechytal dobre v posledných zápasoch," povedal ruský brankár. Dva góly "bleskov" strelil obranca Victor Hedman, Nikita Kučerov mal bilanciu 1+1.

Victor Hedman posiela pas, Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Canadiens sa šanca na play off zmenšuje, na druhú voľnú kartu strácajú sedem bodov. "Dreli sme, mali sme šance, nehrali sme zle, ale nevieme dať gól," zhodnotil výkon svojich tréner Montrealu Claude Julien. Tatar odletel s tímom na Floridu, ale potom sa vrátil do Montrealu na ďalšie vyšetrenia. Až po nich bude jasné, kedy sa vráti do akcie. Černák bol na ľade 18 minút a 17 sekúnd, okrem asistencie mal dva plusové body a na trestnej lavici si odsedel dve minúty.

Halák si pochutnal i na najväčšej hviezde Floridy

Brankár Jaroslav Halák vychytal víťazstvo Bostonu Bruins na ľade Floridy Panthers 2:1 po predĺžení. Tridsaťštyriročný brankár zlikvidoval 32 striel súpera a mal 97,0% úspešnosť. Zaskvel sa v 2. minúte predĺženia, keď na neho išiel sám Aleksander Barkov, ale Halák ho vychytal.

"Vedel som, kto to je, v brejkoch je jeden z najlepších v lige. Jednoducho som sa snažil zostať s ním, nespraviť prvý pohyb. Náš hráč ho dobre bekčekoval a nedal mu tak veľa času na blafák," povedal Halák pre nhl.com. V predĺžení rozhodol o víťazstve hostí obranca Torey Krug.

Jaroslav Halák v akcii Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Wilfredo Lee

Pre Bruins to bol štvrtý triumf v sérii a v tabuľke Východnej konferencie majú na prvom mieste deväťbodový náskok na druhú Tampu, tá má ale zápas k dobru. Florida prehrala doma ôsmykrát za sebou. Kapitán Bostonu Zdeno Chára nastúpil na svoj 1551. zápas základnej časti NHL a osamostatnil sa na 15. mieste historických tabuliek, keď predbehol Alexa Delvecchia. Slovenský obranca strávil na ľade 23:13 minúty a pripísal si jednu strelu.

Islanders, čo sa deje?

Pri víťazstve Ottawy nad New Yorkom Islanders (4:3) bol obranca Christián Jaroš. Na ľade strávil len 7 minút a 21 sekúnd a do štatistík sa nezapísal. "Ostrovania" prehrali piatykrát za sebou a komplikujú si situáciu v boji o play off. "Je to sklamanie. Odteraz potrebujeme zbierať všetky body a musíme čím skôr nájsť opäť našu hru. Už ide o všetko," povedal útočník New Yorku Jean-Gabriel Pageau, ktorý sa do Ottawy vrátil prvýkrát po nedávnej výmene. Islanders sú na postupovej pozícii, ale už len dva body pred mestskými rivalmi Rangers.

Bobby Ryan atakovaný Scottom Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Fred Chartrand/The Canadian Press

V Los Angeles sa diváci nedočkali gólu ani za 65 minút, Kings zdolali Toronto až po nájazdoch 1:0. V nich sa presadili Anže Kopitar a Adrian Kempe, za hostí iba William Nylander. Obaja brankári si pripísal do štatistík shutouty. Domáci Jonathan Quick (36 zákrokov) už 52. v kariére, Frederik Andersen z Toronta (30 zákrokov) vychytal 19. nulu v NHL. Kings vyhrali štvrtýkrát za sebou. Slovenský obranca Maple Leafs Martin Marinčin strávil na ľade 15 minút a 12 sekúnd, dvakrát vystrelil a mal jeden menší trest.

Nashville odčinilo debakel, železný Saros

Neuspel ani Dallas s Andrejom Sekerom, ktorý prehral v Nashville 0:2. Čisté konto zaznamenal Juuse Saros, ktorý zlikvidoval 33 striel hostí, z toho dve z hokejky Sekeru. Slovenský obranca odohral 16:33 minúty. Predators prerušili sériu troch prehier, prvýkrát po 17 zápasoch sa strelecky presadil Filip Forsberg, druhý gól "predátorov" dal Matt Duchene. Saros si pripísal desiaty shutout v kariére.

Pekka Rinne blahoželá Juusemu Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Mark Humphrey

Výbornú formu má Philadelphia, ktorá zdolala Carolinu 4:1 a tešila sa z ôsmeho víťazstva za sebou. Vďaka tomu sa bodovo dotiahli na lídra Metropolitnej divízie Washington. Nedarí sa Buffalu, ktoré podľahlo Pittsburghu a pripísalo si piatu prehru v sérii. Dvomi gólmi prispel k úspechu Penguins Patric Hörnqvist.

Chicago zdolalo Edmonton 4:3 a vďaka štvrtému víťazstvu za sebou sa vrátilo do hry o postup do bojov o Stanleyho pohár. Dvomi gólmi prispel k úspechu Alex DeBrincat, brankár Corey Crawford nastúpil siedmykrát v rade a chytil 21 striel. Dve asistencie pribudli na konto Leonovi Draisaitlovi, center Oilers vedie produktivitu NHL so 110 bodmi.

BUFFALO SABRES - PITTSBURGH PENGUINS 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Góly: 10. McCabe, 42. Johansson (Kahun, Dahlin) - 8. Hörnqvist (Bjugstad, McCann), 13. Pettersson (Rust, Malkin), 34. Hörnqvist (Malkin, Schultz), 47. Crosby (Zucker). Brankári: Johansson - Murray, strely na bránku: 30:32, 18.236 divákov.

NEW YORK RANGERS - WASHINGTON CAPITALS 6:5 pp (1:1, 2:2, 2:2 - 1:0)
Góly: 10. Zibanejad (Panarin, DeAngelo), 26. Zibanejad (Fox, Bučnevič), 35. DeAngelo (Panarin, Staal), 41. Zibanejad (Bučnevič), 59. Zibanejad (Kakko, Lemieux), 61. Zibanejad (Panarin, DeAngelo) - 8. Hagelin (Jensen, Kovaľčuk), 33. Kovaľčuk (Eller, PÁNIK), 35. Hathaway (Kempný, PÁNIK), 50. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 60. Ovečkin (Carlson, Bäckström). Brankári: Georgijev - Samsonov, strely na bránku: 39:34, 17.277 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - CAROLINA HURRICANES 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 19. Provorov (Laughton, Grant), 30. Raffl (Pitlick, Laughton), 45. Aube-Kubel (Thompson), 45. Couturier (Voráček, Giroux) - 43. Williams (Staal, McGinn). Brankári: Hart - Nedeljkovic, strely na bránku: 32:29, 18.900 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - MONTREAL CANADIENS 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 1. Hedman (Kučerov, ČERNÁK), 13. Killorn (Cirelli), 39. Kučerov (Maroon, Point), 59. Hedman (Shattenkirk, Gourde). Brankári: Vasilevskij - Price, strely na bránku: 23:32, 19.092 divákov.

FLORIDA PANTHERS - BOSTON BRUINS 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 27. Weegar (Connolly, Wallmark) - 31. Bergeron (Krug, Marchand), 65. Krug (Pastrňák, Krejčí). Brankári: Driedger - HALÁK, strely na bránku: 33:28, 15.577 divákov.

OTTAWA SENATORS - NEW YORK ISLANDERS 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Góly: 14. Brown (Zajcev, Reilly), 30. Boedker (Tierney), 35. Duclair (Hawryluk, White), 57. Tkachuk - 4. Lee (Barzal, Brassard), 25. Barzal (Eberle, Toews), 58. Pulock (Barzal, Toews). Brankári: Anderson - Varlamov, strely na bránku: 29:40, 13.445 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - DALLAS STARS 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 20. Forsberg (Josi, Turris), 34. Duchene (Järnkrok, Arvidsson). Brankári: Saros - Chudobin, strely na bránku: 32:33, 17.349 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - EDMONTON OILERS 4:3 (1:0, 3:1, 0:2)
Góly: 15. Kane (Strome, Nylander), 21. Toews (Kubalík, Boqvist), 25. DeBrincat (Boqvist, Keith), 34. DeBrincat (Määttä, Dach) - 26. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Nurse), 49. Archibald (Kassian), 49. Yamamoto (Draisaitl, Nurse). Brankári: Crawford - Smith (34. Koskinen), strely na bránku: 31:24, 21.481 divákov.

LOS ANGELES KINGS - TORONTO MAPLE LEAFS 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Rozh. náj.: Kempe. Brankári: Quick - Andersen, strely na bránku: 30:36, 17.495 divákov.

SAN JOSE SHARKS - MINNESOTA WILD 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
Góly: 15. Noesen (Gregor, Heed), 50. Thornton (Sörensen, Meier) - 9. Suter (Hartman, Koivu), 32. Galchenyuk (Parise, Suter), 35. Parise (Kunin, Fiala). Brankári: Jones - Stalock, strely na bránku: 42:27, 14.517 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Jaroslav Halák Zdeno Chára Richard Pánik New York Rangers Boston Bruins Tampa Bay Lightning Nashville Predators Mika Zibanejad Juuse Saros Erik Černák