Kamzíci ovládli derby, Slovan utiekol hrobárovi z lopaty, Bystrica si poistila post lídra

Na snímke hráči Popradu zľava strelec gólu Dominik Kramár, Richard Huna a Róbert Huna sa tešia z góluNa snímke hráči Popradu zľava strelec gólu Dominik Kramár, Richard Huna a Róbert Huna sa tešia z gólu Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

POPRAD - Východniarske derby štvrtého Popradu s tretími Košicami lepšie zvládli "kamzíci". Mužstvo vedené trénerom Petrom Mikulom vykročilo za víťazstvom vydarenou prvou tretinou, v ktorej sa presadili Dominik Kramár s Lukášom Handlovským. "Oceliari" síce znížili premiérovým tipsportligovým gólom Rusa Denisa Paršina, ale ten nezabránil druhej košickej prehre v sérii. Víťazstvo Popradu 3:1 spečatil v 49. minúte Martin Réway.

Štart do zápasu vyšiel Popradu ideálne, keď už v 2. minúte sa presadil obranca Kramár. Matúš Paločko hľadal prihrávkou pred bránku Róberta Hunu, Škorvánek puk vyrazil pred seba rovno pred Kramára, ktorý poslal bekhendom puk do odkrytej časti brány Košíc. Druhý gól domácich nasledoval v 17. minúte, pohotové zakončenie Handlovského skončilo v sieti.

Košice aj bez najlepšieho strelca Haščáka v druhej tretine pridali. Výsledkom ich aktivity bolo viacero šancí. Gólovú spálil po chybe domáceho hráča Vandasa Michal Chovan. Jeho individuálnu akciu zastavil spoľahlivý Vošvrda. Krátko po skončení popradskej presilovky pohrozil opäť prvý útok "oceliarov". Po strele Paršina z ostrého uhla sa ozvala konštrukcia domácej bránky. Hostia kontaktný gól v prostrednej časti hry ale nestrelili.

Na snímke hráči Popradu Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Košičania udreli v úvode tretieho dejstva. Po akcii Sukeľa sa zaskvel ruský legionár Paršin, ktorý si blafákom poľahky poradil s Vošvrdom a hostí dostal späť do hry. Poistku pridali v 49. minúte Popradčania. Škorváneka prestrelil Réway, pre ktorého to bol prvý gól pred vlastným publikom. Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času siahli hostia po hre bez brankára. "Kamzíci" sa potom predháňali v zahadzovaní šancí. Poprad si vo východoslovenskom derby pripísal dôležité tri body.

Tipsport Liga 2019/20 - nadstavbová časť - 6. kolo

A-skupina o 1.-6. miesto
HK Poprad - HC Košice 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Góly: 3. Kramár (Ró. Huna, Matúš Paločko), 17. Handlovský (Lapšanský, Brejčák), 49. Réway (Handlovský) – 42. Paršin (J. Sukeľ, Pavlin. Rozhodovali: Stano, Novák – Bogdaň, Jobbágy, vylúčení: 2:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 3595 divákov

Poprad: Vošvrda – Larkin, Kramár, Erving, Ulrych, Brejčák, Kozák – Svitana, Réway, Handlovský – Vandas, Zagrapan, Takáč – Lapšanský, Jacobs, Mercier – Matúš Paločko, Ró. Huna, Ri. Huna

Košice: Škorvánek – Pavlin, Michalčin, Ružička, Slovák, Zeleňák, Čížek, Bučko – J. Sukeľ, Michal Chovan, Paršin – Jokeľ, Skokan, Suja – Vrábeľ, Bortňák, Milý – Faith, Eliáš, Majdan

Hlasy po zápase:

Peter Mikula (tréner Popradu): "Vedeli sme, že verejnosť očakávala nasadenie ako proti Slovanu. V prvej tretine sme ten nátlakový hokej napĺňali. V druhej tretine to bola aj nedôslednosť, nešli nám prihrávky. Následne sa zlepšili Košice. Po oddychovom čase sme začali hrať našu hru. Bol to dobrý zápas, ale ukázal nám aj negatívne veci."

Peter Draisaitl (tréner Košíc): "Naša zostava mala správny prístup celých 60 minút, s nasadením som spokojný, boli tam ale aj chyby. Presilovky nám aktuálne nejdú. Čo ma mrzí na zápase boli tie inkasované góly, lebo boli podobné. Boli to puky z druhého sledu, boli sme zle postavení a sme ich neupratali. Tie góly sa dali ubrániť."

Bystrica v predstihu získala Pohár Dušana Pašeka

Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica sa v predstihu stali víťazmi základnej časti Tipsport Ligy 2019/2020 a obhájili Pohár Dušana Pašeka. Po piatkovom triumfe v Trenčíne (3:1) majú štyri kolá pred koncom nadstavbovej časti na čele nedostihnuteľný 13-bodový náskok pred druhým Slovanom Bratislava. Úradujúci majster ovládol už prvú fázu základnej časti Tipsport Ligy (po prvých 52 kolách) a zvíťazil aj vo všetkých doterajších šiestich zápasoch v nadstavbe.

Hráči HC'05 iClinic Banská Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčania sa proti konsolidovanej defenzívne súpera presadzovali iba veľmi ťažko. Nepomohli im ani dve presilové hry, ktoré vybojoval čiperný Krajč. Až v závere úvodnej tretiny našiel Hlinka pred bránkou Špirka, no ten puk do siete neusmernil. Hostia napokon sekundu pred koncom úvodnej časti hry skórovali v presilovej hre, na konci kombinačnej akcie zostal medzi kruhmi nepokrytý Hickmott a puk usmernil do ľavého horného rohu Valentovej bránky.

Úvod druhej tretiny vyšiel hosťom. Stupka vybojoval puk v rohu klziska, uvoľnil Krišku, ktorý našiel Mlynaroviča, ten si položil Valenta a ponad jeho telo poslal puk do siete. Domáci boli blízko ku gólu v 35. minúte, počas presilovej hry však Gajana neprekonal Sádecký. Po skončení početnej výhody brankár Banskej Bystrice vychytal aj Paukovčeka. V 38. minúte predviedli pästný súboj Paukovček s Gaborom.

pästný súboj hráčov Dukla Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V 43. minúte mohol Trenčanov do hry vrátiť Sojčík, jeho pokus sa však odrazil iba od ľavej žŕdky. Aktivita Dukly napokon bola gólom odmenená v 48. minúte. Po odrazenom puku vystrelil od modrej čiary Sládok a ten preplachtil až za Gajanov chrbát. Následne pri "vojakoch" stálo aj šťastie, keď sa puk odrazil od zadného mantinelu, ale nikto ho nedokázal dopraviť do bránky.

Na opačnej strane zblízka Gajana v stopercentnej príležitosti neprestrelil Švec. V čase stúpajúceho tlaku v domácich radoch udrelo na opačnej strane. Brejkovú situáciu dvoch proti jednému zakončil nechytateľne z prvej Ďatelinka, čím potvrdil bystrické víťazstvo.

HK Dukla Trenčín – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 48. Sládok (Špirko, Hecl) - 20. Hickmott (Jääskeläinen, Southorn), 22. Mlynarovič (Kriška, Stupka), 52. Ďatelinka (Mlynarovič, Jääskeläinen). Rozhodovali: Adamec, Kókai – Jurčiak, Soltész, vylúčení: 8:10, navyše: Bartovič 10 minút za vrazenie na mantinel), Paukovček 10 minút za bitku – Gabor 5 minút za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3810 divákov

Trenčín: Valent – Starosta, McCormack, Stacha, Brodeur, Sládok, Bokroš, Kajínek – Sojčík, Švec, Valach – Hecl, Paukovček, Sádecký – Hlinka, Špirko, Bartovič – Ďurina, Ferényi, Krajč

Banská Bystrica: Gajan – Southorn, Mihálik, Ďatelinka, Cardwell, Owens, J.Brejčák, Nemčík – Jääskeläinen, Hickmott, Hohmann – Kriška, Mlynarovič, Stupka – Bartánus, Ihnačák, Hričina – Kabáč, Gabor, Fafrák

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "Mali sme zlý štart do zápasu. Boli sme v súbojoch neskoro, súper si vytvoril veľa šancí, podržal nás brankár. Potom sme inkasovali gól sekundu pred koncom prvej tretiny. S ďalším priebehom zápasu som bol spokojný. Nedokázali sme však streliť góly v presilovkách. Zlomový moment nastal, keď sme dali gól na 1:2, mali sme šancu aj vyrovnať a následne Bystrica veľmi dobre bránila stredné pásmo. Napokon sme inkasovali tretí gól. Chlapcov môžem za dnešný výkon pochváliť."

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: "Mali sme dobrý začiatok zápasu. Prvá tretina bola dobrá, potom sme sa zamerali viac na defenzívu. Mrzí vysoký počet vylúčení, čím sme dali domácim šancu. Tretiu tretinu sme začali veľmi pasívne, chceli sme najmä brániť, napokon sme inkasovali. Zlepšeným a pozorným výkonom sme sa prebojovali k tretiemu gólu. Máme tri body a potvrdené prvé miesto, čo ma teší."

Belasí konečne uspeli

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v piatkovom zápase 6. kola nadstavbovej časti Tipsport Ligy v skupine o 1.-6. miesto na ľade Zvolena 3:2 po predĺžení. Víťazný gól hostí strelil v 62. minúte Žiga Pance. Slovan tak ukončil sériu štyroch prehier.

Vo Zvolene videli diváci od úvodu vyrovnaný, rušný hokej. Už v druhej minúte sa udiali dva brejky - najprv na domácej strane, neuspel Mikúš, a vzápätí na opačnej strane už s úspešnou koncovkou z pravej strany v podaní St. Pierra – 0:1. Pekný bol aj prienik Halamu, no dva dobré zásahy predviedol brankár Habal.

Ten napokon kapituloval v štrnástej minúte, keď ho prestrelil takmer od modrej čiary razantným švihom Tibenský. V sedemnástej minúte sa ujal ďalší švih, tentoraz z vrchnej časti pravého kruhu ho predviedol Peter Zuzin v presilovke a otočil tak stav z 0:1 na 2:1. Slovan do prestávky mohol odpovedať Š. Petrášom, no ten v tutovke nemal presnú mušku.

Michal Sersen a brankár Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/Martin Havran

Na začiatku druhej tretiny Zvolen nevyužil presilovku. V nej mal dobrú možnosť Mikúš z ľavej strany, Habal bol proti. Na 3:1 mohol zvýšiť aj voľný Žilka z medzikružia, ale nemal presnú mušku.  Domáci v polovici stretnutia nevyužili v poradí tretiu presilovku a podobnú možnosť dostali o pár minút po prvýkrát aj "belasí", no s rovnakým výsledkom. Nepresadili sa totiž zblízka Matoušek s Urbánkom. V oslabení potom unikol po pravej strane Zuzin, ale ani on nedokázal meniť skóre, takže v strednom dejstve diváci gól nevideli.

V tretej tretine Bratislavčania dostali puk do bránky, rozhodca najprv gól uznal, ale platiť nemohol, pretože Kytnár skóroval v páde rukou, čo potvrdil videorozhodca. Zvolen hral potom presilovku, ale veľmi zle. Doplatil na to, keď nevhodne striedal, Šedivý mal veľa priestoru na ľade a zoči – voči brankárovi HKM uspel – 2:2. Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol o dvoch bodoch pre Slovan Pance. Presadil sa zblízka bez prípravy po prihrávke Bondru.

HKM Zvolen – HC Slovan Bratislava 2:3 pp (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 14. Tibenský (M. Halama, Žilka), 17. Zuzin (Corrin) – 2. St. Pierre (Basaraba), 54. Šedivý (R. Bondra), 62. Pance (R. Bondra)  Rozhodovali: T. Orolin, Műllner – Stanzel, J. Konc ml., vylúčení: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 2320 divákov.

Zvolen: T. Tomek – Stephenson, Betker, Corrin, Drgoň, Petran, Švarný, Kubát, Kurali, S. Tomko – Parks, Trotterr, Zuzin – Thompson, B. Mráz, Kelemen – Tibenský, M. Halama, Žilka - Kolenič, Tibenský, Marcinek

Slovan: Habal – Sersen, Bačík, Štajnoch, Meszároš, Carson, Šedivý, Demo, Kučný – Pance, Kytnár, R. Žitný – Basaraba, St. Pierre, R. Bondra – D. Jendek, Urbánek, Matoušek – Š. Petráš, Kukumberg, M. Sloboda

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "My sa v posledných zápasoch porážame sami. Pred prvým gólom sme mali podobnú šancu ako Slovan, no nedali sme gól, vzápätí vyrobíme chybu a inkasujeme. Vyrovnali sme síce, dali sme aj gól na 2:1, no potom sme v troch či štyroch presilovkách v rade moli zápas rozhodnúť, respektíve vytvoriť si väčší náskok. Žiaľ, nepodarilo sa nám to. Trápili sme sa v početných výhodách, nevedeli sme sa dostať neraz do útočnej tretiny. Vyvrcholilo to gólom súpera na 2:2. Vyrobili sme tam veľkú chybu, rovnako ďalšiu v predĺžení, bol to zbytočný gól. Musíme lepšie brániť, premieňať šance a zlepšiť presilovky."

Roman Stantien, tréner Slovana: "Chcem pochváliť celé moje mužstvo. Po posledných nevydarených zápasoch sme si povedali, že to musíme otočiť, vrátiť sa späť do hry. Začali sme od jednoduchých vecí. Všetci sme makali - od brankára až po posledného útočníka. Aj keď sme prehrávali, bojovali sme o každý jeden puk. Poctivými vecami sme sa vrátili do hry a napokon sme slávili úspech aspoň v predĺžení."

Nováčik prehral v Detve, maďarské derby pre MAC

V nadstavbovej B-skupine (o 7. - 12. miesto) sa mohli priblížiť miestenke vo štvrťfinále vyraďovacej časti hokejisti Michaloviec. Nováčik však prehral na ľade poslednej Detvy tesne 3:4. Na góly Tomáša Klímu s Ladislavom Ščurkom dokázali hostia reagovať vďaka Eduardovi Šimunovi a Petrovi Galambošovi, no rozhodujúca bola pasáž v strede tretej tretiny.

Za domácich "medveďov" skórovali v priebehu 49 sekúnd Peter Valent s Martinom Podešvom a "líšky" v závere už len skorigovali nepriaznivý stav zásluhou Andreasa Štraucha. Nitrania strácajú na siedme Michalovce z deviatej priečky štyri body. Manko na Zemplínčanov stiahli víťazstvom 3:2 po predĺžení nad Novými Zámkami, o ktorom rozhodol Samuel Buček.

Po šiestich z desiatich nadstavbových kôl sa držia na poslednej postupovej priečke do play-off hokejisti Miškovca, ktorí v piatok v maďarskom derby podľahli hráčom MAC Budapešť 2:5. Deviata Nitra stráca na DVTK len jediný bod. "Corgoni" triumfovali v súboji s regionálnym rivalom z Nových Zámkov 3:2 po predĺžení, rozhodujúci presný zásah si pripísal Samuel Buček.

Skupina o 7. - 12. miesto:

HC 07 WPC Koliba Detva - HK Dukla Ingema Michalovce 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
Góly: 14. T. Klíma (F. Fekiač, Surový), 19. Ščurko (Gachulinec, Podešva), 50. Valent (Mons, Gašpar), 51. Podešva (Surový) - 12. Šimun (Lalancette, Phillips), 23. Galamboš (Ventelä), 56. Štrauch (Hvila)

HC Mikron Nové Zámky - HK Nitra 2:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 17. J. Jurík (Pavúk, Fábry), 46. P. Mikuš (Šille, J. Jurík) - 8. Scheidl (Morrison, Blackwater), 57. Morrison (Blackwater, Yellow Horn), 62. Buček (McNally)

MAC Budapešť (Maď.) - DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 5. Orban (Szigeti, Carlisle), 10. Klempa (Strech, Pitt), 37. Szigeti (Busenius, Bernard), 39. Klempa (Strech, Busenius), 56. K. Nagy (Sofron) - 38. J. Vas, 45. Beauviller (Harrison)

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HKM Zvolen HK Nitra HC Slovan Bratislava HK Dukla Trenčín Tipsport liga HC 05 iClinic Banská Bystrica HC Mikron Nové Zámky MAC Budapešť DVTK Jegesmedvék Miškovec HK Dukla Ingema Michalovce HC 07 WPC Koliba Detva
  • Zdroj: TASR, SITA