VIDEO Výborne, chlapci! Madridská nádej stále bliká, Slovensko s prehľadom zvládlo štvorhru

Duo Zelenay - Polášek sa radí
Duo Zelenay - Polášek sa radí

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti znížili stav kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Davisovho pohára s Českom na 1:2. O prvý bod pre domáce farby sa na antuke v bratislavskom NTC zaslúžili Filip Polášek s Igorom Zelenayom, ktorí zdolali pár Jonáš Forejtek, Zdeněk Kolár 6:4, 6:4. Slováci si tak udržali šance na postup do Madridu.

Český kapitán Jaroslav Navrátil v debli poslal na kurt pôvodne nominovaný pár a nenasadil úspešných piatkových singlistov Veselého s Lukášom Rosolom. Polášek so Zelenayom od začiatku potvrdzovali úlohu papierových favoritov. Hneď v úvodnom geme prelomili podanie daviscupového debutanta Kolářa, po potvrdení brejku sa ujali vedenia 2:0 a v ďalšom priebehu prvého setu im stačilo držať si servis.

Slováci pôsobili na dvorci deblovejším dojmom, lepšie podávali i returnovali ako ich súperi. Aj o osude druhého dejstva rozhodol brejk v úvodnom geme, v ktorom prišiel o podanie talentovaný Forejtek. V desiatom geme premenili Polášek so Zelenayom v poradí šiesty mečbal. Počas celého zápasu nepustili Čechov ani k jedinému brejkbalu.

Víťaz bratislavského súboja postúpi na finálový turnaj v Madride, kde bude 18 tímov 23.-29. novembra bojovať o cennú trofej. Účasť v španielskej metropole už majú istú vlaňajší daviscupoví semifinalisti Španielsko, Kanada, Rusko, Veľká Británia a dvaja držitelia voľných kariet Francúzsko so Srbskom.

Filip Polášek (reprezentant SR): "Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Na returne sme si vytvorili veľa šancí a podarilo sa nám ich vždy brejknúť na začiatkoch setov. Môžeme byť spokojní, zápas sme mali relatívne pod kontrolou. Hrali sme rýchlejšie a oni boli často pod veľkým tlakom. Teraz je to už len na chalanoch, aby sa im to podarilo otočiť. Myslím si, že zvyšné singlové zápasy sú 50 na 50 a nebolo by to prvýkrát, čo sa nejakému tímu v Davis Cupe podarilo otočiť stav z 0:2 na zápasy."

Igor Zelenay (reprezentant SR): "Počítali sme s tým, že nenasadia Veselého, ale napokon sa rozhodli šetriť aj Rosola. Možno si Česi mysleli, že deblový bod bude ťažšie získať a sústredili sa na dvojhry. Dôležité bolo, že sme nečelili žiadnemu brejkbalu a naše servisy boli pod kontrolou. To nám dodávalo sebavedomie. V poslednom geme na príjme som to veľmi chcel ukončiť, ale práve vtedy som sa trošku trápil. Celkovo môžeme byť spokojní, spravili sme málo chýb a cením si, že sme udržali naše šance."

Kvalifikačný duel o postup na finálový turnaj Davisovho pohára:
SLOVENSKO - Česko 1:2 po štvorhre
Jozef Kovalík - Jiří Veselý 3:6, 5:7
Andrej Martin - Lukáš Rosol 4:6, 4:6
Filip Polášek, Igor Zelenay - Jonáš Forejtek, Zdeněk Kolář 6:4, 6:4


Tagy: Filip Polášek Igor Zelenay Slovensko Česko Jonáš Forejtek Zdeněk Kolář Davis Cup 2020

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR/Pavel Neubauer; Video: Športky/Martin Bublavý, Facebook/Šport v RTVS

DISKUSIA