VIDEO Slovenská nádej na mocný obrat zmokla: Smutný Hrbatý... Madrid nám ušiel o jednu loptu!

Dominik Hrbatý, nehrajúci kapitán SlovenskaDominik Hrbatý, nehrajúci kapitán Slovenska Zdroj: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA – Možno stačila jedna lepšie vyriešená situácia. Viac skúseností. Väčšia rozvaha a išlo by sa do piateho zápasu, ktorý by o všetkom rozhodol. Čo na tom, že by sa hralo až do nedele? Kvôli očarujúcemu tenisovému divadlu aj do šiestej ráno. Keď môžu hrať night session v New Yorku počas US Open a nikomu neprekáža, že aktéri nastupujú na kurt krátko pred polnocou... Madrid bol blízko a zároveň ďaleko. Chýbal kúsoček, tenisové dobrodružstve bolo cítiť možno končekmi prstov.

Slovenskí bojovníci na čele s kapitánom Dominikom Hrbatým si prvý deň vykopali nesmierne hlbokú jamisko a sami si boli plne vedomí, že budú potrebovať nespočetné množstvo kvalitných lopát, aby sa vôbec dostali na dohľad vyhrabaniu sa z nej. Lenže na strane chlapcov spod tatranských končiarov bolo vidno obrovskú vnútornú silu. Tímový duch, aký sa práve v týchto súťažiach vyžaduje. Jednotlivec síce hrá na kurte, ale za ním stojí niekoľko ďalších ľudí. Tí ho podporujú po každej jednej loptičke. Prehranej či vyhranej. Nepochybné plus predstavuje i hukot domáceho hľadiska.

Jiři Veselý v radostnom Galéria fotiek (95) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Štvorhra dovolila snívať o obrate, Veselý zničil nádeje

Filip Polášek s Igorom Zelenayom začali sobotný program (i keď veľmi neskorý) so skúsenosťami im príznačnými. Skúsené deblové duo nedalo šancu mladíkom Forejtekovi a Kolářovi. Tí naopak mohli vidieť najmä svetovú formu i sebavedomie na kurte, ktoré sprevádza aktuálnu osmičku rebríčka štvorhry. Prehľad pri podaní, hrozba počas príjmu a hra okolo siete maximálne istá. Slovensko dostalo nádej.

Andrej Martin šliapal maximálne pevnými a istými krokmi za víťazstvom. Veselý sa výmenu čo výmenu nachádzal pod tlakom slovenského tenistu, ktorý predvádzal antukový rock and roll. Agresívny herný prejav však razom vyprchal. Český bombardér sa dostal z takmer neriešiteľných problémov a Martinova pohoda razom odcválala. Nepomohol ani mečbal v treťom sete, Veselý si spolu s tenisovou výbavou priniesol do Bratislavy i oceľové nervy.

Andrej Martin Galéria fotiek (95) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Toto stretnutie sme prehrali o jednu loptu. Keby Andrej vyhral, tak Noro Gombos by mal obrovské šance poraziť Lukáša Rosola. Škoda, Madrid nám ušiel o jednu loptu,“ povedal po zápase Dominik Hrbatý na tlačovej konferencii. Značne vyčerpaný nehrajúci kapitán slovenského mužstva si bol istý, že ak by došlo na piaty zápas, sila eufórie by bola taká mocná a pre Rosola len veľmi ťažko hrateľná.

„Boli sme jednu loptu od postupu. Myslím si, že Noro by Rosola zvalcoval. Boli sme vo výhernej eufórii tak ako včera Česi. V tímovom športe je táto vlna tak silná, i fanúšikovia by ju ťažko ustáli. Začínali byť ticho, neboli takí hluční a naši ľudia sa dostávali do varu,“ vravel kapitán.

Vyľudnené hľadisko NTC si neželá nikto

Neodškriepiteľnou machuľou víkendového federálneho zápolenia boli tribúny. Hneď z dvoch dôvodov. V mnohých momentoch akoby sa na modrých stoličkách usalašili jedinci, ktorí prišli znehodnocovať silu tenisového zážitku slušným divákom. Vyrevovanie pred výmenami, skákanie do prípravy hráčov. Tenisti síce môžu tvrdiť, že Davis Cup či Fed Cup sú špecifické súťaže a už zažili aj horšie veci, správanie tohto typu je nesmierne detinské.

A čo ešte? Generálny sekretár STZ Igor Moška vyhlasoval do médií slová o obrovskom interese o zápas. Prejavoval sa na predaji lístkov, z čoho by sa jednoduchým sedliackym rozumom dalo usúdiť, že NTC sa bude otriasať v základoch. Pravdupovediac, takýto zápas by si zaslúžil najlepšiu možnú atmosféru a nie štós ľudí rozhádzaných kade-tade po aréne. Áno, nielen búrlivú atmosféru, pri ktorej by skutočne dostávali zabrať grunty priestorov, ktoré mali možnosť zažiť i finále Davis Cupu.

Slovenské duo Zelenay - Galéria fotiek (95) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Netreba sa však čudovať, prepálené ceny za vstupenky, nedostatočne kvalitná propagácia zápasu a zahmlený výhľad zo svojho sveta, v ktorom 25 eur pre jedného človeka predstavuje nízku sumu. Bežný občan krajiny si rozmyslí, kam vloží každý cent. Nielen tenis, ale celý šport sa robí hlavne pre fanúšikov, pretože oni plnia arény, ich zaujímajú príbehy hráčov, mužstiev. Sú to práve oddané duše pri televíznych obrazovkách i arénach, ktoré prežívajú zápasy svojich najväčších miláčikov. Smejú sa po veľkých víťazstvách alebo si z tvárí utierajú slzy po srdcervúcich porážkach.

10 eur na deň? Nikomu by táto suma neublížila, všakže? Pretože neexistuje mnoho bolestivejších pohľadov pre hráčov alebo novinárov, ak prežívajú zápas bez dostatočného počtu divákov. Ak ide navyše o šláger dvoch bývalých spoločných štátov, tak niet pochýb, že hľadisko jednoducho musí byť naplnené na prasknutie. V hre je ešte alternatíva, že ľudia sa zľakli koronavírusu. Situáciu zhodnotil i Hrbatý. Aj on bol, úplne prirodzene a pochopiteľne, sklamaný.

„Dúfal som, že na takéto derby bude plné hľadisko. Pán Moška hovoril do novín, že je vypredané. Neviem, či ľudia neprišli kvôli koronavírusu a bolo naozaj vypredané, alebo to bol mediálny trik. Je to škoda.“

„Lístky boli drahé pre bežných ľudí a keď ide štvorčlenná rodina na deň, tak 100 eur je veľa a tí ľudia potom chýbali. To je otázka na zväz, hľadať dôvody, prečo neprišlo viac ľudí. Nevravím, že by sme na základe toho vyhrali, ale pomohli by nám,“ správne poznamenal niekdajší obľúbenec slovenských tribún. Prečo vrchná mocnosť STZ stanovila ceny lístkov na 25 eur, vie len ona.

Andrej Martin Galéria fotiek (95) Zdroj: SITA/Jana Birošová

Team spirit, aký Hrbatý ešte nezažil

Daviscupový víkend sa nedá vyhrať na základe jednej podarenej štvorhry, o tom nie je sporu. Ani logického, ani faktografického. Kým prvý deň pripomínal čiernu dieru, v sobotu sa Slováci skutočne zmobilizovali. Na lavičke boli aj Martin Kližan s Lukášom Lackom, pričom ani neboli v nominácii. S tímom ale žili a podporovali ho. Hrbatý vyzdvihol trojročnú prácu a z jeho slov zjavne vyčnievalo prekvapenie najmä nad počínaním Lukáša Lacka. Tenista, medzi ktorého obľúbený podklad patrí hlavne tvrdý povrch, ochotne trénoval s mužstvom na antuke.

„Náš tím je jedno obrovské pozitívum z celého stretnutia. Keď bolo po prvom dni 0:2, tak ten tím sa dal dohromady a zabojoval. Boli sme od postupu jednu loptu a to všetko na základe trojročnej odvedenej roboty. Lukáš Lacko chodil s nami trénovať, aby mohol hrať štvorhru. Chodil poctivo, vždy sa pýtal, kedy má prísť a kedy môže pomôcť. Je neskutočné to zažiť. Museli by ste byť v tom tíme,“ prezradil Hrbatý.

Prvý deň vytvoril rébus a sľučku, akú je možné rozmotať len veľmi ťažko. Šanca sa zjavila po s prehľadom zvládnutej štvorhre. Rozhodujúca bitka klopala spoza dverí, ale Veselý bol proti. Český postup je v globále zaslúžený, o tom niet sporu. Piatkové dvojhry sa ukázali ako kľúčové a ktovie, dokedy by sa napokon v sobotu (alebo už v nedeľu) potili tričká a drali hlasivky, keby sa v posledný pracovný deň tešil jeden z dvojice Kovalík - Martin. Už len rovina teórie. Isté je však, že Martin vypotil aj posledný centiliter potu a nemusí strkať hlavu do piesku od hanby. Práve naopak. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 95
Viac o téme: Dominik Hrbatý Slovensko Česko Andrej Martin Davis Cup 2020
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • FOTO: SITA/Jakub Julény; VIDEO: Športky/Martin Bublavý
  • Zdroj: športky

Súvisiace články