SFZ reaguje na šíriaci sa koronavírus: Odložené sú viaceré súťaže, ohrozený je aj zápas s Írskom!

Logo Slovenského futbalového zväzu
Logo Slovenského futbalového zväzu

BRATISLAVA - Slovenský futbalový zväz (SFZ) prijal zásadné rozhodnutia v súvislosti s rizikom prenosu koronavírusu (SARS-CoV-2) počas podujatí spadajúcich pod jeho gesciu. SFZ rešpektuje všetky opatrenia, už prijaté štátnymi orgánmi a inštitúciami. Zápasy súťaží, riadených SFZ – I. liga starší a mladší dorast (U19, U17, U16), II. liga, skupiny západ a východ (U19, U17), I. liga starší a mladší žiaci, skupiny východ, stred, západ (U15, U14, U13, U12) - plánované na dni 14. - 19. marec 2020, odkladá na neurčito. SFZ zároveň odporúča regionálnym futbalovým zväzom zvážiť rovnaký krok v súťažiach nimi riadenými.

SFZ, ako najvyšší stupeň v štruktúre slovenského futbalu, odporúča všetkým svojim podriadeným zložkám, spadajúcim pod jeho riadenie, aby si aktéri zápasov futbalových súťaži, ktoré sa budú hrať v nasledujúcom období (stretnutia II. ligy), nepodávali ruky, obmedzili interakciu pri oslave čí prejave radosti, vrátane kontaktu s divákmi a fanúšikmi, maximálne obmedzili cestovanie tímov, vrátane mládežníckych, do krajín, kde je vírus COVID-19 rozšírený, zároveň zabezpečili, aby každý z hráčov používal vlastnú plastovú fľašu a rešpektovali hygienické opatrenia, zostavené manažérom zdravotnej starostlivosti SFZ MUDr. Pavlom Malovičom.

SFZ zároveň vyzýva organizátorov všetkých zápasov, aby rešpektovali stanovisko hygienikov v jednotlivých regiónoch pri rozhodnutí, čí odohrať stretnutia s divákmi alebo bez divákov. SFZ ruší tréningový proces v Útvaroch talentovanej mládeže, akadémiách a mládežníckych subjektoch, ktorých fungovanie priamo ovplyvňuje, do konca 11. týždňa. Pre ostatné kluby v regiónoch, kde sa vírus COVID-19 potvrdil, odporúča zvážiť tréningový proces v mládežníckych kategóriách. SFZ zároveň vyzýva všetkých mladých futbalistov, aby sa v tomto čase čo možno najviac zdržiavali vo svojich domovoch a nenavštevovali verejné priestory.

O vycestovaní reprezentačných výberov mužov do 17 resp. 19 rokov na druhú fázu kvalifikácie ME, tzv. Elite Round, naplánovanú na poslednú dekádu marca, rozhodne výkonný výbor SFZ. SFZ bude plne rešpektovať rozhodnutie hlavného hygienika SR, resp. ním určených kompetentných zložiek, v súvislosti s prítomnosťou divákov na barážovom zápase ME 2020 Slovensko – Írsko, ktoré sa bude hrať 26. marca 2020 v Bratislave na Národnom futbalovom štadióne. Pokiaľ by prišlo k zásadnému pokynu odohrať toto stretnutie bez prítomnosti divákov, SFZ garantuje vrátenie všetkých finančných prostriedkov, vynaložených pri zakúpení vstupeniek.

SFZ situáciu monitoruje a bude na ňu operatívne aktuálne reagovať. O svojich rozhodnutiach bude okamžite informovať prostredníctvom svojho webového sídla a sociálnych sietí. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 na Slovensku vzrástol do pondelka popoludnia na šesť, siedmy (z Košíc) ešte nebol oficiálne potvrdený. Slovenské úrady evidujú aj štvorčlennú rodinu v karanténe v ich dome v rakúskej prihraničnej obci Kittsee.

Fortuna liga prijala opatrenia ohľadom koronavírusu

Najvyššia slovenská futbalová súťaž Fortuna liga prijala preventívne opatrenia ohľadom šírenia koronavírusu. Týkajú sa najmä obmedzenia interakcie jednotlivých mužstiev vo forme podávania rúk na stretnutiach FL, obmedzenia skúšok hráčov z rizikových oblastí či rešpektovania hygienických opatrení.

Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 na Slovensku vzrástol počas pondelka na šesť. Slovenské úrady evidujú aj štvorčlennú rodinu v karanténe v ich dome v rakúskej prihraničnej obci Kittsee. "Dôkladne monitorujeme situáciu ohľadom šírenia koronavírusu a rešpektujeme nariadenia príslušných orgánov. Prijali sme opatrenia a o ďalších zmenách budeme verejnosť promptne informovať. Máme už informácie o opatreniach zo strany niektorých miest, momentálne čakáme na závery Ústredného krízového štábu a následne budeme promptne reagovať," povedal prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák v tlačovej správe.


Zápasy Fortuna ligy by sa mali zatiaľ odohrať v štandardnom režime, ale hrozí aj to, že sa budú hrať bez divákov. "Skutočne závisí aj od príslušných orgánov. Situácia sa môže meniť z minúty na minútu. My budeme rešpektovať nariadenia a poskytneme maximálnu súčinnosť," dodal Kozák.


Tagy: SFZ

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA