VIDEO Dráma na cieľovej rovinke: Prekvapivý víťaz druhej etapy, Sagan skončil medzi najlepšími!

Giacomo Nizzolo ovládol 2. etapu Paríž-NiceGiacomo Nizzolo ovládol 2. etapu Paríž-Nice Zdroj: Profimedia

CHALETTE-SUR-LOING - Talian Giacomo Nizzolo z tímu NTT Pro Cyclling vyhral 2. etapu na cyklistických pretekoch Paríž-Nice, ktoré sú zaradené do prestížneho seriálu WorldTour. Nizzolo bol najlepší v špurte 11-člennej skupiny v etape, ktorá mala štart v Chevreuse a cieľ po 166,5 km v Chalette-sur-Loing. Druhý skončil Nemec Pascal Ackermann z tímu Bora-Hansgrohe, ktorému rozbehol špurt jeho slovenský tímový kolega Peter Sagan. Na treťom mieste finišoval Belgičan Jasper Stuyven (Trek-Segafredo).

Sagan hýril aktivitou v záverečných kilometroch klasikárskej etapy s troma vrchárskymi prémiami nižšej kategórie. Viackrát sa mu podarilo rozdeliť čelnú skupinu na vetre, ale v samom závere po splnení svojej úlohy pre Ackermanna "zvesil nohy" a skončil na 11. mieste s mankom 3 sekúnd na víťaza. Lídrom celkovej klasifikácie zostal ďalší nemecký člen tímu Bora-Hansgrohe Maximilian Schachmann, druhý Nizzolo zaostáva o 15 sekúnd. Tretí je s odstupom 21 sekúnd Stuyven.

Ani druhá etapa pretekov Paríž-Nice nezostala bez sychravého počasia, vetra a dažďa. V úniku dňa sa ocitlo duo Jonathan Hivert (Total Direct Energie) a Jose Manuel Días (Nippo Delko One Provence). Unikli krátko po štarte a vypracovali si náskok vyše dve a pol minúty. Pelotón aj vďaka aktivite tímu Bora-Hansgrohe ich dostihol 55 km pred cieľom. Na šprintérskej prémii približne 50 km pred cieľom Sagan potiahol za víťazstvom svojho tímového kolegu Schachmanna a sám obsadil tretie miesto.

Nemecký líder po prvej etape získal tri bonifikačné sekundy, Sagan jednu. Slovenský cyklista sa v záverečných 15 km ocitol v čelnej približne 35-člennej skupine, ktorá sa delila na vetre. Bora-Hansgrohe mala vpredu silné šprintérske trio Ackermann, Sagan, Schachmann a práve ich aktivita rozdelila skupinu na viacero častí. Francúz Julian Alaphilippe či Kolumbijčan Nairo Quintana boli v inej skupine vzadu s mankom takmer jeden a pol minúty a bolo jasné, že v cieli naberú väčšiu stratu.

Tri kilometre pred cieľom stále vpredu udávala tempo Bora-Hansgrohe na čele so Saganom. Do posledného kilometra vchádzala pokope už len 11-členná skupina a Sagan v nej stále nechýbal. Mal jasne stanovenú úlohu naštartovať špurt pre Ackermanna a to aj urobil. Ackermann sa po dobrej Saganovej práci ocitol na čele, ale začal útočiť príliš skoro a napokon ho v protivetre zdolal Talian Nizzollo.

Francúzska vláda počas druhého dňa pretekov vydala preventívne nariadenie pred koronavírusom. Podľa neho sa zakazujú všetky sprievodné akcie počas pretekov s väčším počtom ľudí ako slávnostné vyhlásenie najlepších alebo kontakt fanúšikov s pretekármi pri tímových autobusoch.

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan mal pôvodne tento víkend štartovať na prestížnej klasike Strade Bianche a od budúcej stredy mal absolvovať aj tradičné etapové preteky Tirreno-Adriatico (11. - 17. 3.). Obe tieto podujatia však talianska vláda v súčinnosti s organizátormi zrušila pre obavy z ďalšieho rozšírenia koronavírusu.

Taliani ešte v stredu večer rozhodli, že všetky športové podujatia v Taliansku sa až do 3. apríla 2020 musia konať bez účasti divákov a neskôr viaceré z nich zrušili vrátane finále Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Cortine d´Ampezzo. Taliansko sa stalo európskym epicentrom šírenia nákazy ochorením COVID-19. Na Apeninskom polostrove zomrelo už takmer 400 osôb a takmer 4000 ich je nakazených.

Výsledky - Paríž-Nice 2020 - pondelok:

2. etapa (Chevreuse - Chalette-sur-Loing, 166,5k): 1. Giacomo Nizzolo (Tal.) NTT Pro Cycling 3:49:57 h, 2. Pascal Ackermann (Nem.) Bora-Hansgrohe, 3. Jasper Stuyven (Belg.) Trek - Segafredo - obaja rovnaký čas ako víťaz,... 11. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +3 s.

Viac o téme: Peter Sagan Paríž-Nice Jasper Stuyven Giacomo Nizzolo Pascal Ackerman