Nemecko sprísňuje opatrenia voči epidémii: Súboj nemeckého giganta bude bez divákov

Bengálska šou v podaní fanúšikov Bayernu
Bengálska šou v podaní fanúšikov Bayernu

BERLÍN - Už aj v Nemecku pristupujú vzhľadom na epidémiu koronavírusu k športovým udalostiam bez prítomnosti divákov. Nemecká futbalová liga (DFL) v tejto súvislosti plánuje odohrať zápasy najbližšieho 26. kola najvyššej nemeckej súťaže pred prázdnymi tribúnami.

"Najradšej by sme boli, keby bolo najbližšie kolo aj s fanúšikmi v hľadisku. Žiaľ, toto nie je reálna možnosť," priznal šéf DFL Christian Seifert v pondelok pre Bild. Zároveň však vylúčil kompletné odloženie 26. kola: "Rozhodli sme sa, že sa stretnutia uskutočnia v športovom duchu. Či s divákmi alebo bez nich, je to rozhodnutie, ktoré zodpovedné orgány museli prijať."

Prípadná prestávka v najvyššej nemeckej futbalovej súťaži je podľa Seiferta iluzórna. "Je to nedomyslené. Sú tu kontrakty, športové konzekvencie. Ide o postupy, zostupy. Pauza nie je riešenie. Potrebujeme mať v strede mája tabuľky, podľa ktorej si kluby môžu robiť ďalšie plány," dodal Seifert.

Revierderby bez divákov

Počas najbližšieho víkendu sa v sobotu má okrem iného uskutočniť aj "revírne" derby medzi Borussiou Dortmund a Schalke 04 Gelsenkirchen. Definitívne rozhodnutie, či sa kolo odohrá, padne v utorok. Pri zápasoch bez divákov môžu byť na štadióne okrem oboch tímov a členov realizačných tímov aj zberači lôpt, zamestnanci štadióna a novinári.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn však žiada od organizátorov veľkých športových podujatí ich zrušenie. "Dôrazne žiadam zodpovedných, aby podujatia s účasťou viac ako 1000 ľudí odriekli," zopakoval Spahn v pondelok svoju nedeľňajšiu výzvu.

Bayern i všetci ostatní so zlými správami

Rovnako dopadol aj sobotný zápas medzi domácim Unionom Berlín a Bayernom Mníchov sa po nariadení z ministerstva zdravotníctva napokon odohrá bez divákov. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn otvorene kritizoval príslušné futbalové orgány, ktoré aj napriek krízovej situácii nevydali rozkaz odohrať tento súboj bez divákov. "Potrebujeme jednotnejší prístup. Som ohromený, aké reakcie prichádzajú z niektorých futbalových orgánov," uviedol Spahn podľa agentúry SID.

AKTUALIZÁCIA, 11. 3. 2020 - Napokon všetky nadchádzajúce zápasy nemeckej futbalovej Bundesligy sa odohrajú bez divákov. Posledným súbojom, ktorý ovplyvnilo odporúčanie ministerstva zdravotníctva spojeného s bezpečnosťou pred šírením nového koronavírusu COVID-19, je sobotný domáci duel Lipska proti Freiburgu.

"Práve sme sa rozhodli odohrať zápas proti Freiburgu bez divákov z dôvodu bezpečnostných opatrení a vážnej situácie spôsobenej šírením koronavírusu," citovala agentúra DPA generálneho riaditeľa klubu Olivera Mintzlaffa. Lipsko pritom ešte v utorok večer odohralo odvetný osemfinálový duel Ligy majstrov proti Tottenhamu na domácom štadióne pred zaplnenými tribúnami.


Tagy: Bundesliga

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Bundesligy
Zdroj:
SITA; TASR
Foto:
SITA/AP/Michael Probst

DISKUSIA