Český basketbal búcha na dvere novej histórie: Nepotrebujú nič, iba 40 vydarených minút

Basketbalisti Nymburku zabojujú o historický postup
Basketbalisti Nymburku zabojujú o historický postup

BANDIRMA - Basketbalistov Nymburku čaká v utorok na tureckej pôde odveta osemfinále Ligy majstrov a stredočeský celok má na dosah historický úspech. Pokiaľ českí šampióni, ktorí minulý týždeň vyhrali doma 92:70, potvrdia na palubovke Bandirmy rolu favorita, po prvý raz postúpia medzi osem najlepších tímov súťaže.

"Prišli sme ukončiť sériu. Nič iné nemáme v hlavách, pretože vieme, že je to v našich silách, keď budeme hrať náš basketbal. Môžeme hrať bez nervov, pretože vieme, že i keby sa to nepodarilo, tak stále máme doma tretí zápas, kde si veríme ešte viac. Ale chceme to ukončiť už teraz," povedal na klubovom webe najlepší nymburský strelec Vojtěch Hruban. 

Stredočesi prežívajú najlepšiu pohárovú sezónu v klubovej histórii. Do play-off postúpili ako najlepší tím základnej časti a prehrali iba dva z doterajších 15 zápasov. Nymburk navyše v posledných ôsmich dueloch nenašiel premožiteľa a posledné tri zápasy vyhral v priemere o 22 bodov. 

"Mali by sme to potvrdiť. Netušíme, ako bude vyzerať ich zostava, či nastúpia i tí dvaja Američania, ktorí sú stále v tíme, ale nehrali v Prahe ani teraz v lige," pripomenul kapitán Pavel Pumprla finančné problémy, kvôli ktorým Bandirma pred play-off prišla o zahraničné opory a v prahe nastúpila iba s mladými odchovancami. 

"V prípade, že Američania nenastúpia, tak sme jasný favorit. Dúfam, že sme si prišli po postup. Ale predpoklady sú jedna vec a realita na ihrisku iná. Oni sú doma a i v tejto zostave dokázali potrápiť silných protivníkov, možno papierovo lepších než sme my, takže zápas rozhodne nepodceníme a sériu chceme ukončiť," dodal Pumprla. 

V prípade postupu si Nymburk pripíše historický úspech a vyrovnal by svoj najlepší výsledok na európskej scéne, ktorým je postup do štvrťfinále EuroCupu v ročníkoch 2009/10 a 2011/12. V Lige majstrov zatiaľ Stredočesi došli najďalej do prvého kola play-off v rokoch 2017 a 2018. 

"Znamenalo by to veľa. Pamätám si všetky tie neúspechy v play-off Ligy majstrov so Sassari a AEK, takže by som rád konečne zažil postup. Samozrejme vieme, akú sezónu máme za sebou a aký súper proti nám stojí, takže chceme ísť ešte ďalej," prehlásil pivot Martin Peterka. 

Pokiaľ Nymburk postúpi, narazí vo štvrťfinále na lepšieho z nemecko-gréckeho duelu medzi Telekom Bonn a AEK Atény. Grécky celok vyhral doma prvý zápas 92:85. S aténskym tímom sa Stredočeský tím stretol i v predošlých dvoch ročníkoch Ligy majstrov. V minulej sezóne s nimi prehrali oba duely v základnej skupine (76:80 a 93:94 po dvojnásobnom predĺžení), zatiaľ čo v ročníku 2017/18 vypadli s AEK v prvom kole play-off. 


Tagy: Basketball Nymburk Bandirma BIK

Zdroj:
ČTK
Foto:
nymburkbasketball; Video: YouTube/Basketball Nymburk

DISKUSIA