Vlhová nabíja posledné zbrane: Najvyššie ambície, pred sebou mám nové výzvy!

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Ťažko skúšaná aj mimoriadne úspešná bola Petra Vlhová v lyžiarskej sezóne 2019/2020. Jej začiatok bol poznačený tréningovým mankom z leta po operácii nosných dutín. Neskôr prišli na rad pády spojené s narazenou holennou kosťou a zápalom okostice a v pokročilejšej časti súťažného ročníka vyšli najavo problémy s chrupavkou v ľavom kolene. Pomedzi to však nastalo nemálo dôvodov na radosť a v piatich prípadoch sa 24-ročná Liptáčka dokonca pozerala na kompletnú konkurenciu Svetového pohára z najvyššieho pódiového stupňa.

Najmä jej fenomenálne víťazstvo nad Shiffrinovou v záhrebskom slalome silno zarezonovalo v lyžiarskom svete. Teraz sa to všetko chýli ku koncu na mieste, kde sa ambiciózna Slovenka stala pred 13 mesiacmi držiteľkou medailového kompletu na majstrovstvách sveta. Vo švédskom Aare pretekárky ukončia sezónu trojicou točivých disciplín - paralelným slalomom, obrovským slalomom a slalomom. V minimálne dvoch Vlhová reálne útočí na zisk malého glóbusu.

"Od pondelka sme v Aare a máme za sebou tréningy slalomu a paralelného slalomu. Petra dala štyri jazdy v oboch disciplínach a bolo to kvalitné. Spolu s nami sa pripravovali aj Rakúšanky a Nemky. Shiffrinovú sme trénovať nevideli, ale je v Aare," potvrdil zo Švédska Boris Vlha, stály člen tímu momentálne najlepšej slalomárky sezóny z Liptovského Mikuláša.

V Taliansku vláda vyhlásila celonárodnú karanténu v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom a napríklad slalomári z tejto krajiny vôbec nevycestovali na posledné preteky sezóny SP mužov do slovinskej Kranjskej Gory. Na otázku, ako je to s Taliankami na čele s líderkou Svetového pohára Federicou Brignoneovou, B. Vlha poznamenal: "Sú tu len dve, ktoré majú o čo bojovať. Okrem Brignoneovej aj Marta Bassinová. Neviem, či prídu aj ostatné."

Petra Vlhová Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP Photo/Alessandro Trovati

Vlhovej tím sa na sever Európy presúval letecky z nemeckého Mníchova. Reštrikčné opatrenia v dôsledku koronavírusu takmer vôbec nevnímali. "Všade bol úplný pokoj, žiadne kontroly. Bolo to dané aj tým, že na letiskách bolo menej ľudí. Cesta nám teda ušla bez problémov," podotkol B. Vlha.

Pochvaľoval si aj počasie a snehové podmienky v neveľkom mestečku v provincii Jämtland 350 km pod severným polárnym kruhom. "V noci je aj mínus 10 stupňov a má byť ešte chladnejšie. Cez deň sa potom oteplí. Na štvrtok hlásia polooblačno, v piatok má trochu snežiť a v sobotu znova mierne oblačno. Snehové podmienky sú dobré, Švédi majú v porovnaní s ostatnou Európou akoby vlastné počasie."

Petra Vlhová so slovenskými Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Petra Vlhová má aktuálne na konte 14 víťazných pretekov vo Svetovom pohári a to vôbec prvé víťazstvo sa zrodilo v decembri 2015 práve v Aare. Spolu so zlatom, striebrom aj bronzom z MS 2019 zverenka Livia Magoniho nemôže mať na toto miesto na severe Európy zlé spomienky a zároveň ani malé ambície. "Mám na Aare pekné spomienky, ale teraz som v inej pozícii a pred sebou mám nové výzvy. V tréningu zatiaľ vyšlo všetko fajn, cítim sa dobre," uviedla Petra Vlhová pre RTVS. "Naše ambície sú vždy najvyššie, to sa nemení ani pred poslednými tromi pretekmi sezóny," doplnil Boris Vlha.

O zisk prvého malého glóbusu v kariére a vôbec prvého v histórii disciplíny paralelný slalom zabojuje Vlhová už vo štvrtok popoludní. Od 15.30 h sa uskutoční kvalifikácia a o 18.25 h príde na rad hlavná súťaž v atraktívnom slalomovom formáte dvojíc. Slovenka má v hodnotení paralelného slalomu na konte 113 bodov a náskok 13 bodov pred Francúzkou Clarou Direzovou a zároveň 23 bodov pred Brignoneovou. V piatok popoludní, resp. podvečer bude nasledovať posledný obrovský slalom (1. kolo - 14.00 h, 2. kolo - 17.00 h) a v sobotu ukončia najlepšie alpské lyžiarky sezónu slalomom (1. kolo - 10.30 h, 2. kolo - 13.30 h), kde Vlhová rovnako vedie priebežné hodnotenie SP.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Petra Vlhová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články