VIDEO Žiadny Mohamed Salah: Egyptským svetovým rekordérom bude tento 75-ročný deduško!

Mohamed Salah
Mohamed Salah

BRATISLAVA - Egypt bude mať čoskoro futbalového rekordéra a nebude ním najlepší futbalista tejto krajiny Mohamed Salah. Aj hráč anglického FC Liverpool isto má na svojom konte nejaké svetové maximá, no na svojho krajana Ezzeldina Bahadera sa ani zďaleka nechytá. Bahader má totiž 75 rokov a ešte jeden súťažný štart potrebuje na to, aby sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako najstarší hráč, ktorý skóroval pri svojom futbalovom debute.

Ezzeldin Bahader má štyroch potomkov a už šesť vnúčat, no na svoj prvý súťažný futbalový zápas si musel počkať poriadne dlho. Hrať ho síce začal v uliciach Káhiry už ako šesťročný, no až po sedemdesiatke sa začal zaujímať o to, aby mohol hrať aj súťažne. Na jeho listy napokon odpovedal treťoligový klub z predmestia Káhiry s názvom 6. október.

Zástupcov klubu napokon na hracej ploche presvedčil, aby mu dali šancu. Tá prišla počas uplynulého víkendu a Bahader sa premeneným pokutovým kopom podieľal na remíze 1:1 s klubom Genius, ktorý je rivalom pre "6. október". Bahader odohral celých 90 minút napriek zraneniu. Pravidlá Guinnessovej knihy rekordov však hovoria, že rekordérom sa stane hráč, ktorý bude mať na svojom konte viac ako jeden zápas. A ten môže Bahader absolvovať 21. marca. "Dosiahol som niečo, v čo som ani nedúfal. Dal som gól v poslednej minúte. Keďže som sa zranil, mojim cieľom bolo iba dohrať a potom sa pripraviť na ďalší duel," ozrejmil po súboji poriadne starý debutant v súťažnom futbalovom zápase Ezzeldin Bahader.

Ak zvládne ďalších 90 minút, prekoná rekord Isaaka Hayika z Izraela, ktorý vo veku 73 rokov a 95 dní skóroval ako debutant vo farbách tímu Ironi or Yehuda v nižšej izraelskej súťaži. Egypťan po odchode do dôchodku má dosť času na športovú prípravu a okrem tréningov s tímom sa pripravuje aj doma s osobným koučom.

"Je to veľmi motivujúce, že v Egypte máme niekoho, kto bude v Guinnessovej knihe rekordov. Sme radi, že je v našom klube," uviedol Bahaderov klubový tréner Ahmed Abdel Ghany. Priznal tiež, že od svojho najstaršieho zverenca už nemôže čakať udivujúce technické kúsky či rýchle šprinty, napriek tomu ho klub podrží v snahe stať sa svetovým rekordérom.

"Som za neho veľmi šťastná. Už samotným štartom si splnil celoživotný sen a všetkým ukázal, že nič nie je nemožné," povedala jeho manželka Ezz El-din Bahaderová. Kúsok čiperného deduška zaujal aj hráčov súpera, ktorí sa s ním po zápase fotografovali, ako keby išlo o megahviezdu svetového futbalu.


Tagy: Mohamed Salah Egypt Ezzeldin Bahader

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Ian Walton; Video: Youtube

DISKUSIA