Reakcia na veľkolepý úspech Vlhovej: Ťažko hľadať superlatívy, toto Slovensko nezažilo a nepamätá!

Petra Vlhová ako Snežná kráľovná v Záhrebe
Petra Vlhová ako Snežná kráľovná v Záhrebe

ARE - Švédski organizátori zrušili pre šíriacu sa infekciu koronavírusu záverečné podujatie Svetového pohára alpských lyžiarok v Are. Stalo sa tak v predvečer štvrtkového štartu trojsúťažného podujatia. Slovenská zjazdárka Petra Vlhová získala historické malé glóbusy za sezónne prvenstvá v slalome a historický prvý glóbus vôbec udelený za paralelné disciplíny.

Prvotné informácie TASR získala od organizátorov, svetové agentúry a webstránka FIS (Medzinárodná lyžiarska federácia) neskôr potvrdili zrušenie a celkový triumf Talianky Federicy Brignoneovej. Veľký glóbus celkovej víťazky SP získala po tom, ako sa zrušilo deväť posledných pretekov seriálu (Ofterschwang, Are, Cortina d'Ampezzo). Talianka triumfovala s náskokom 153 bodov pred obhajkyňou veľkého glóbusu Mikaelou Shiffrinovou, pričom však Američanka prerušila sezónu ešte skôr po tragickom úmrtí otca. Vlhová na tretej priečke má o 189 bodov menej ako Brignonenová. Slovenka uspela v slalome o 20 bodov pred Shiffrinovou a na piedestál ju vyniesol triumf v Kranjskej Gore. Ak by tam skončila druhá, glóbus by bola získala Shiffrinová, lebo pri rovnakom počte bodov rozhoduje počet víťazstiev v pretekoch. Vlhová v sezóne vyhrala aj súťaž v paralelnom slalome a spolu so slabším výsledkom v paralelnom obrovskom slalome jej to stačilo na malú trofej za paralelné disciplíny. V Are zrušili práve štvrtkový druhý plánovaný slalom v paralelnom prevedení, plus piatkový obrovský a sobotný špeciálny slalom.  

V klasifikácii obrovského slalomu patrí Vlhovej druhá sezónna priečka s odstupom 74 bodov na Talianku, ktorá dominovala aj v hodnotení kombinácie. Po zrušení finále sa zo zisku malého glóbusu za super-G už skôr radovala Švajčiarka Corinne Suterová, Vlhová obsadila v konečnom hodnotení 14. miesto. Suterová si už predtým zabezpečila malú krištáľovú guľu za zjazd.

Miestny organizačný výbor rozhodol v stredu večer na základe najnovšej situácie v krajine a po odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva vo Švédsku. "Nesmierne nás mrzí, že musíme zrušiť súťaže, ktoré sme tak dlho pripravovali. Momentálna situácia nám však nedáva inú možnosť. Chcem sa poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí pracovali veľmi tvrdo," povedal manažér podujatia Fredrik Broman.

Podľa Ivana Ivaniča, prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) dosiahla Vlhová niečo fantastické. "Je to veľkolepý úspech. A myslím si, že zvnútra tímu je ešte také sklamanie, že sa nepodarilo zabojovať, resp. že nebola šanca bojovať o ten veľký glóbus. Samozrejme, touto cestou Petre a jej tímu obrovská gratulácia, ak sa potvrdia dva malé glóbusy, je to niečo jedinečné. Slovensko to v zimných športoch, hádam okrem úspechov hokejistov nezažilo a nepamätá. Ťažko hľadať superlatívy," reagoval Ivanič: "Momentálne nám chýbajú ešte oficiálne správy od FIS, ktoré to potvrdia v plnom rozsahu. Či FIS ešte neplánuje nejaké náhradné podujatia, a že je sezóna už naozaj ukončená. Ak sa situácia nezmení, tak tie dva glóbusy nás nesmierne tešia. História nebude pátrať po tom, či bolo, alebo nebolo finále. Chýba však teraz tomu ešte tá bodka nad i."

"Som šťastný, že sme získali malý glóbus, dokonca dva, ale chcel som pretekať až do konca. Nie som spokojný s celkovým poradím SP, ušli nám niektoré body, s ktorými sme počítali v boji o celkové prvenstvo s Federicou Brignoneovou. Vieme, aj čo sa po čas sezóny stalo Mikaele Shiffrinovej," povedal Vlhovej tréner Livio Magoni pre RTVS.

Švédsko práve v stredu zaregistrovalo prvú obeť nového koronavírusu SARS-CoV-2, čo je zároveň prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu v Škandinávii. Krajina eviduje 481 prípadov nákazy, najviac zasiahnutá je metropola Štokholm.  Úrad verejného zdravia v stredu vyzval švédsku vládu, aby v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu zakázala verejné zhromaždenia s účasťou viac ako 5000 ľudí. Švédske zákony totiž takýto postup vyžadujú. Vláda už skôr avizovala, že sa bude riadiť odporúčaniami tohto úradu.

Počet smrteľných obetí SARS-CoV-2 sa podľa údajov "Coronavirus COVID-19 Global Cases by Johns Hopkins CSSE" celosvetovo k stredajšiemu večeru 19.00 SEČ zvýšil na 4386, v 122 krajinách/regiónoch sveta ho diagnostikovali u 121.977 osôb.


Tagy: Petra Vlhová Ivan Ivanič

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA