Krízový stav aj vo svete európskych ostrostrelcov: Od piatka neprepadne obručou jediná lopta!

Landry Nnoko (ALBA Berlín) útočí cez dvojicu Jan Veselý - Derrick Williams (Fenerbahce)Landry Nnoko (ALBA Berlín) útočí cez dvojicu Jan Veselý - Derrick Williams (Fenerbahce) Zdroj: SITA/AP/Andreas Gora

MIES - Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) pozastavila s platnosťou od piatka na neurčito všetky svoje súťaže. Urobila tak v reakcii na šíriaci sa koronavírus vo svete. Až do odvolania sa nebudú hrať ani zápasy prestížnej Euroligy, ktorá je pod kuratelou spoločnosti Euroleague Basketball.

"Rozhodnutie sme urobili v snahe ochrániť zdravie a bezpečnosť hráčov, trénerov, funkcionárov a fanúšikov," uviedla FIBA vo svojom stanovisku. Prerušenie sezóny sa týka aj Ligy majstrov, ktorá je konkurenčnou súťažou pre Euroligu. Euroliga prerušila sezónu aj na základe žiadosti svojej hráčskej asociácie, ktorá nechcela vystaviť svojich členov zdravotnému riziku. "V súčasnosti nie je možné zabezpečiť pravidelnosť súťaže a ochranu zdravia a bezpečnosti účastníkov a fanúšikov," uviedlo vedenie Euroligy.

Mužská kvalifikácia na OH 2020 v Tokiu zatiaľ zostáva v kalendári, štyri turnaje sú naplánované na 23. až 28. júna. Ženy už olympijskú kvalifikáciu absolvovali. Informovala o tom agentúra SID. Od štvrtka prerušilo súťaž aj vedenie zámorskej basketbalovej NBA. K opatreniu pristúpilo po pozitívnom teste na koronavírus u jedného z hráčov Utahu Jazz. Podľa zámorských médií ide o Francúza Rudyho Goberta. Agentúra AP s odvolaním sa na svoj zdroj informovala, že výluka by mala potrvať minimálne dva týždne.

 

 

Slovenská Extraliga bez víťaza

Účastníci Slovenskej basketbalovej ligy (SBL) spolu s riaditeľom súťaže Petrom Mičudom rozhodli o ukončení sezóny 2019/2020. Dôvodom je šíriaci sa nový koronavírus. Situácia v posledných dňoch sa vyvinula tak, že z viacerých aspektov nebolo iné riešenie ako predčasné ukončenie sezóny. V pondelok 9. marca vydal Ústredný krízový štáb SR zákaz organizácie všetkých športových podujatí v krajine minimálne do 23. marca.

Postupne sa k tomu pridalo zatváranie škôl a hál, čo mnohým klubom skomplikovalo tréningový proces. Navyše, od štvrtka platí mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila vláda. Vo štvrtok zaznamenali ďalších šesť prípadov koronavírusu, celkovo na Slovensku hlásia šestnásť nakazených. Slovenské úrady tiež evidujú aj infikovanú štvorčlennú rodinu v karanténe v rakúskej prihraničnej obci Kittsee.

Kluby sa jednohlasne zhodli, že vzhľadom na vývoj situácie na Slovensku a vo svete ukončuje, k 12. marcu súťažný ročník 2019/2020. "Samozrejme, je nám ľúto, že k niečomu takémuto muselo prísť, ale v prvom rade nám ide o zdravie fanúšikov, hráčov, trénerov a funkcionárov. Situáciu na Slovensku nemožno podceňovať, práve naopak, s plnou vážnosťou k nej pristupujeme. Trend z posledných dní je jasný, po celej Európe sa predčasne ukončujú, respektíve na neurčito odkladajú súťaže, podujatia a ligové súťaže. Všetci sme hľadali riešenie, aby sme k tomuto kroku nepristúpili, no situácia s koronavírusom nabrala rýchly spád. S ťažkým srdcom, ale za jednohlasnej podpory všetkých účastníkov SBL sme sa preto k dnešnému dňu rozhodli predčasne ukončiť sezónu 2019/2020," povedal pre portál basketliga.sk riaditeľ SBL Peter Mičuda.

Slovenská basketbalová liga nebude Galéria fotiek (2) Zdroj: basketliga.sk/Vladimír Králik

SBL po tomto kroku požiada Hraciu komisiu Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA), aby formálne a právoplatne ukončila aktuálny súťažný ročník. "Situáciu s koronavírusom ťažko predpovedať, preto by bolo z našej strany nezodpovedné, aby súťaž prípadne pokračovala aj za cenu toho, že by sa hrala bez divákov. Všetky aspekty sú v tomto prípade druhoradé, hlavná je bezpečnosť a zdravie všetkých. Aký to bude mať dopad na ligu, o tom je zatiaľ v tejto chvíli predčasné hovoriť," dodal Mičuda.

Počet smrteľných obetí nového koronavírusu SARS-CoV-2 sa podľa údajov "Coronavirus COVID-19 Global Cases by Johns Hopkins CSSE" celosvetovo vo štvrtok na obed zvýšil na 4716, v 125 krajinách sveta ho diagnostikovali u 127.809 osôb.

Viac o téme: Euroliga FIBA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Andreas Gora; Twitter/TurkishAirlines Euroleague
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy