Koronavírus zasiahol aj svet motoršportu: Úvodnú Veľkú cenu Austrálie efjednotky zrušili

Štvorica Latifi, Vettel, Hamilton a RicciardoŠtvorica Latifi, Vettel, Hamilton a Ricciardo Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

MELBOURNE - Úvodné podujatie tohtoročnej sezóny pretekov Formuly 1 - Grand Prix Austrálie v Melbourne (15.3.) zrušili. V piatok po polnoci o tom informovali organizátori.

"Po potvrdení, že jeden z členov tímu McLaren mal pozitívny test na nový koronavírus a rozhodnutí tímu odstúpiť z nedeľňajších pretekov, Formula 1 a Medzinárodná automobilová federácia zvolali vo štvrtok večer míting s ďalšími deviatimi riaditeľmi stajní. Tieto rokovania vyústili väčšinou názorov k záveru, že by sa preteky nemali konať. Preto sme sa rozhodli ich zrušiť," píše sa vo vyhlásení na oficiálnej stránke formula1.com. Organizátori prisľúbili, že všetci držitelia vstupeniek dostanú plnú náhradu.

Podľa agentúry SID však medzi tímami nepanovala zhoda, kým Mercedes a Ferrari boli za zrušenie, menšie stajne súhlasili s uskutočnením pretekov. To zapríčinilo menší chaos, keďže k definitíve prišlo iba dve hodiny pred prvým tréningom. "Ráno sme vstali a išli sa pripraviť, to sme ešte ani nevedeli, čo sa bude diať," uviedol šéf zoskupenia Haas Günter Steiner.

VC Bahrajnu Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Na budúci víkend je naplánovaná VC Bahrjanu, už skôr organizátori oznámili, že bude bez divákov. Či podujatie napokon úplne zrušia zatiaľ nie je známe. "Teraz sledujeme iba Austráliu, ale počas nasledujúcich dní sa rozhodneme ako ďalej," povedal šéf F1 Chase Carey.

Člen McLarenu je v karanténe

Infikovaný člen McLarenu putoval do karantény. "Po tom, čo sa u neho začali prejavovať symptómy, sa sám zavrel do izolácie. Teraz sa ho ujmú miestni lekári. Cítime povinnosť sa stiahnuť z víkendových pretekov, máme zodpovednosť pred zamestnancami McLarenu i širokou rodinou F1," uviedol tím vo svojom stanovisku.

Zástupcovia tímu informovali Medzinárodnú automobilovú federáciu o odstúpení z VC Austrálie deň predtým, ako boli v Albert Parku naplánované prvé tréningy. V sobotu sa mala uskutočniť kvalifikácia a v nedeľu od 6.10 SEČ hlavné preteky. V Austrálii dosiaľ potvrdili vyše 150 prípadov nákazy koronavírusom, ktorý si tam zároveň už vyžiadal tri ľudské životy. Celosvetovo narástol počet úmrtí k 13. marcu 1.00 SEČ na 4970, infikovaných je podľa posledných správ vyše 134.000.

Veľká cena Ruska Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Čo bude ďalej s F1?

Svetový šampionát formuly 1 mal mať v roku 2020 až dvadsaťdva zastávok. Už skôr bolo rozhodnuté, že v pôvodnom termíne 19. apríla sa neuskutoční Veľká cena Číny v Šanghaji a Veľká cena Bahrajnu naplánovaná na 22. marca bude zrejme pred prázdnymi tribúnami, ak vôbec bude. Vietnamská premiéra v Hanoji 5. apríla je tiež otázna. Nedá sa vylúčiť, že formula 1 začne sezónu až 3. mája v holandskom meste Zandvoort. Zodpovední ľudia by sa k tomu mali vyjadriť v najbližších dňoch.

Vzhľadom na cestovné obmedzenia v dôsledku celosvetovej pandémie zapríčinenej koronavírusom, ktoré sa týkajú najmä tímov z Talianska, športový riaditeľ formuly 1 Ross Brawn povedal: "Ak sa členom niektorého z tímov zakáže vstúpiť do krajiny, nemôžeme mať preteky. Všetko ostatné by bolo neférové konanie."

Bahrajn ani Vietnam nebudú

Po zrušení VC Austrálie sa v pôvodnom termíne neuskutočnia ani ďalšie dve podujatia seriálu MS F1. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) rozhodla o odložení VC Bahrajnu a VC Vietnamu pre šíriaci sa koronavírus.

V Bahrajne sa o body do Pohára jazdcov i konštruktérov malo bojovať 22. marca, VC Vietnamu bola naplánovaná na 5. apríla. Už predtým odložili VC Číny, ktorá bola na programe 19. apríla. Informovala o tom agentúra SID.

"Spoliehame sa na správy a rady Svetovej zdravotníckej organizácie, informácie od vlád a budeme s nimi v tejto nepredvídateľnej dobe úzko spolupracovať," uviedol šéf Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt. "Zrušenie pretekov v Austrálii, Bahrajne a Vietname bolo jediné možné riešenie. Zdravie je na prvom mieste," dodal bývalý šéf Ferrari. 

Viac o téme: VC Austrálie F1 VC Bahrajnu VC Vietnamu
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/AP/Rick Rycroft
  • Zdroj: ČTK, SITA, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy