VIDEO Mal sa tešiť z fanfár a potlesku v stoji: Legendy ako on si zaslúžia čosi špeciálne

Odohral Vince Carter posledný zápas v kariére?
Odohral Vince Carter posledný zápas v kariére?

ATLANTA - V basketbalovom svete síce nemá taký cveng ako LeBron James, Michael Jordan či Kobe Bryant, no fanúšikovia na neho za žiadnych okolností nedajú dopustiť. V NBA hrá už štvrtú dekádu, čo sa mu podarilo ako jedinému hráčovi v histórii. Vo veku 43 rokov však už beztak akýmsi spôsobom presluhuje, veď ako jediný zo svojho draftového ročníka ešte hrá. Posledným, ktorý vydržal najdlhšie, bol Dirk Nowitzki, Nemec však skončil po sezóne 2018/19.

Carter sa náhle ocitol v neistote a kladie si otázky, či sa už nikdy nepredstaví v zápase NBA. Koronavírus mu s najväčšou pravdepodobnosťou zmarí plány na záverečné minúty kariéry. Hoci nemal naplánovanú "retirement tour" ako Kobe Bryant v sezóne 2015/16, fanúšikovia nikdy nezabudnú na jeho smeče, ktorými ich dvíhal zo sedadiel. 

Najlepšie smeče Cartera v každej sezóne NBA:

"Bola to zábava. Ak sa moja kariéra dnes skončila, presne v tento deň a s koncom sezóny, tak o týchto 16 zápasoch budeme ešte dlho hovoriť. Zapamätám si ich," povedal Carter po dueli s New York Knicks. 

Ak NBA zruší zvyšok základnej časti, pre Cartera to bude znamenať úplný koniec kariéry. V stredajšom zápase nemal v hľadisku žiadneho rodinného príslušníka. Atlanta pre neho plánovala na 15. apríla "H15tory Night" počas jeho posledného zápasu v lige. "H15tory" preto, lebo jeho číslom bola práve pätnástka. 

Presná trojka, ktorou rozhodol zápas v 1. kole play-off 2014 proti San Antoniu:

 

 

Carter si po zápase stihol aj zavtipkovať. Majiteľ Tony Ressler oboznámil hráčov so situáciou a poskytol im informácie, ktoré obdržal od vedenia súťaže. Carterova prvá otázka znela, či je taký starý, aby sa musel cítiť ohrozene v prípade, že by bol pozitívne testovaný na COVID-19. "65 rokov? Okej, som v poriadku," povedal so smiechom. 

Liga sa prvý raz zoznámila s Carterom pri drafte 1998 a vstúpil do nej počas skrátenej sezóny 1998/99. Všeobecne je považovaný za jedného z najlepších, ak nie najlepšieho smečiara všetkých čias. Legendárnym sa stal najmä ten na olympijských hrách v roku 2000 proti Frédericovi Weisovi. Carter ho preskočil neuveriteľným spôsobom a novinári označili celú vec za "Smeč smrti". 

Smečiarska súťaž v roku 2000, ktorú Carter ovládol:

Ohľadom svojej situácie mu nie je všetko jedno, ale snaží sa zostať pozitívny. "Nie, ja nie som pre túto celú vec. Opýtajte sa ľudí okolo mňa a povedia vám. Som vďačný. Robím si svoju robotu a potom vyjdem zadnými dverami. Verte alebo nie. Je to v pohode. Verte mi. Táto hra bola pre mňa dobrá," hovoril Carter so slzami v očiach. 

Carterova cesta sa tak možno úplne uzavrela. Fanúšikovia si ho cenia najmä z dôvodu, že v posledných rokoch kariéry sa bezhlavo nehnal za ziskom titulu. Teda tak, ako sa k situácii stavia mnoho iných hráčov. Jeho kariéra sa dá beztak považovať za úspešnú. Má zlatú medailu z olympiády, osemkrát si zahral Zápas hviezd, v roku 2000 pobláznil svet pri víťazstve v súťaži smečiarov. Nech je ako chce, vďaka za všetko, Vince! 

Carter v debate s novinármi po možno poslednom zápase v NBA:


Tagy: NBA Atlanta Hawks Vince Carter

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Richard W. Rodriguez; Video: YouTube/ESPN, NBA, Bleacher Report; Twitter/Sportscenter

DISKUSIA