Návrat medzi elitu sa odkladá: Celý rok sme tvrdo pracovali, rozhodnutie však akceptujeme!

Tréner slovenských hokejistov do 18 rokov Ivan FenešTréner slovenských hokejistov do 18 rokov Ivan Feneš Zdroj: TASR/Martin Palkovič

BRATISLAVA - Trénera slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov Ivana Feneša veľmi zamrzela správa o zrušení aprílového turnaja A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta v Spišskej Novej Vsi z dôvodu pandémie koronavírusu. Na návrate do elitnej kategórie MS tvrdo pracoval s početnou skupinou potenciálnych reprezentantov od leta minulého roka v centralizovanej príprave, so zverencami vyhral štyri zo šiestich medzinárodných turnajov, no dlho očakávaného boja o jedinú postupovú miestenku medzi elitu sa nedočká.

"Očakával som, že šampionát bude zrušený. Situácia je vážna. Hokej je súčasť spoločenského života, preto musíme akceptovať toto rozhodnutie. Už pred troma týždňami, keď IIHF začala postupne rušiť šampionáty v nižších kategóriách, som začal tušiť, že rovnaký osud môže postihnúť aj ten náš," povedal Feneš pre web hockeyslovakia.sk.

Tréner slovenských hokejistov do Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Začiatok prípravy na aprílový vrchol sezóny pôvodne plánoval na 15. marca. "Vzhľadom na zhoršenie situácie ohľadom koronavírusu a prijímanie preventívnych opatrení sme chlapcom v predstihu oznámili, že v stanovený termín prípravu nezačneme a počkáme na ďalšie informácie. Tie, bohužiaľ, nie sú pozitívne. Veľmi nás to mrzí, celý rok sme pracovali, aby sme uspeli na majstrovstvách sveta. Nebol to však náš jediný cieľ. Počas sezóny sme chceli čo najviac hráčov posunúť do mužského hokeja. Trinásť chlapcov, s ročníkom narodenia 2002 a mladších, v ňom napokon pravidelne nastupovalo, čo je veľké plus pre nich a radosť pre nás," pokračoval 42-ročný kouč.

Príprava bola náročná

Slovenskí reprezentanti do 18 rokov absolvovali od začiatku sezóny prestížny Hlinka-Gretzky Cup, na ktorom obsadili siedmu priečku. Pokračovali Turnajom olympijských nádejí v Budapešti, Turnajom štyroch krajín v Kodani a podujatím s rovnomenným názvom opäť v Budapešti. Všetky tri akcie ovládli bez prehry. Až v Zuchwile, počas vianočných sviatkov, našli premožiteľa. Hoci prehrali so Švajčiarskom a Nemeckom, predviedli dva trojgólové obraty proti Čechom a Fínom. Poslednú turnajovú previerku absolvovali doma v Piešťanoch.

Slovenskí hokejisti na Hlinka-Gretzky Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Turnaj Vladimíra Dzurillu zvládli bez prehry. Na klubovej úrovni absolvovali dvadsať duelov v juniorskej extralige, 16 v Slovenskej hokejovej lige. Spolu s prípravnými zápasmi odohrali v ročníku 2019/2020 viac ako 70 súbojov. Ďalšie nepridajú, keďže všetky plánované stretnutia v príprave na aprílový šampionát v Spišskej Novej Vsi boli zrušené. "Som hrdý na chlapcov, ktorí vytvorili skvelú partiu. Na každom zraze i turnaji ukázali veľký charakter. Odviedli výbornú robotu, potvrdili, že majú chuť pracovať a napredovať," povedal Feneš pre oficiálny web Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

Čo najskôr medzi elitu

Slovenská osemnástka si brúsila zuby na čo najskorší návrat do elitnej kategórie MS po vlaňajšom vypadnutí. Chcela si ho vybojovať tento rok doma v konkurencii Dánska, Nórska, Kazachstanu, Francúzska a Japonska. Vzhľadom na súčasnú situáciu si naň bude musieť počkať pravdepodobne ďalší rok. "Ak to nepôjde inak, opäť si budeme musieť vyhrnúť rukávy a tvrdo ďalej pracovať," dodal Feneš.

Viac o téme: Slovensko 18 Ivan Feneš
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Palkovič
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy