Dohrá sa prerušený ročník Fortuna ligy? Prezident SFZ poskytol pohľad na situáciu

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik
Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik

BRATISLAVA - Podľa prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika sa fortunaligový ročník 2019/2020 dohrá. Oproti hokejovej Tipsport lige, kde minulý týždeň sezónu predčasne ukončili, futbal nie je pod takým časovým tlakom.

"Tento problém rieši Únia ligových klubov. Myslím si však, že liga sa určite dohrá. Či už to bude s divákmi alebo bez nich, chceme, aby sa rozhodovalo na ihrisku. Máme dostatočný priestor, môžeme pokojne predĺžiť súťaž aj o mesiac," povedal Kováčik pre denník Pravda.

Šéf slovenského futbalu v tomto období okrem situácie okolo koronavírusu pozorne sleduje aj vývoj týkajúci sa vzniku novej slovenskej vlády. Jej predstaviteľom by rád prezentoval skutočnosti o spoločenskej návratnosti investícií do futbalu na Slovensku. "Slovenský futbal poskytuje aktuálne prácu 14-tisíc ľuďom. Jeho priamy príspevok do slovenskej ekonomiky je ročne 54,1 milióna eur. Úspora na nákladoch za zdravotnú starostlivosť je 105 miliónov. Metodika je jasne definovaná, je to relevantná štúdia. UEFA ju spravila v niekoľkých vybraných krajinách nezávisle na národných zväzoch," podotkol.

Kováčik pôsobí vo funkcii prezidenta SFZ od 25. septembra 2010. Za výrazný pokrok považuje zlepšenie futbalovej infraštruktúry pod Tatrami. "Považujem to za obrovský úspech. Štadióny, celá infraštruktúra boli v dezolátnom stave. Pred deviatimi rokmi sme nemali ani jeden vyhovujúci štadión. Potom, našťastie, Žilina ponúkla štadión, ktorý spĺňal potrebné kritériá. Nemali sme ďalšie, teraz ich je niekoľko. To bola priorita. Ale hovoril som ešte o jednej hlavnej úlohe," poznamenal a vzápätí dokončil načatú myšlienku:

"Zdôrazňoval som, že futbal musí byť v médiách. Niektoré veci sa teraz zdajú samozrejmé, neviem, kto si ešte spomenie, že sme hrali prípravný zápas s Nemeckom a ja som sa skladal spolu s Milanom Fiľom, aby zápas vysielala televízia. To som ešte na zväze nepracoval. Nebolo bežné, aby sa slovenský futbal prezentoval na obrazovkách. Dokonca ani vážne zápasy. Tvrdil som, že hrať futbal bez televízie je zbytočné."

Keďže najbližšia volebná konferencia SFZ sa uskutoční o dva roky, čoskoro by mohol v dĺžke mandátu prekonať predchodcu Františka Laurinca, ktorý stál na čele SFZ 11 rokov. A či má v pláne kandidovať aj štvrtýkrát? "Nebránim sa tomu, ale rozhodnem sa podľa toho, aká bude situácia. Budem kandidovať, ak bude celospoločenská situácia taká, že budem mať čo ponúknuť a pre slovenský futbal ešte niečo urobiť. Ak by som mal byť len v pozícii 'udržiavača ohňa', len kúriť a svietiť, tak určite nie," skonštatoval Ján Kováčik.


Tagy: Ján Kováčik SFZ Fortuna liga

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA