Pomôcť chcú úplne všetci: Majiteľ Hoffenheimu sa zapojil, dobrý pokrok pri vývoji vakcíny

Dietmar Hopp
Dietmar Hopp

HOFFENHEIM - Vlastník nemeckého futbalového klubu TSG 1899 Hoffenheim Dietmar Hopp vyvíja vakcínu proti šíriacemu sa koronavírusu. Spoločnosti CureVac patriacej do portfólia 79-ročného miliardára sa údajne darí a napriek nedostatku času dosahuje dobrý pokrok vo vývoji vakcíny. Správu o tom priniesol na svojom webe španielsky denník AS.

Hopp patrí medzi rozporuplné postavy futbalovej scény v Nemecku. Mnohí ho obviňujú, že si cestu k úspechu klubu z Hoffenheimu "vydláždil" peniazmi, iným zas prekáža Hoppova politika smerom k fanúšikom týkajúca sa vlastníctva futbalových klubov.

Práve Hopp bol 29. februára dôvodom dvojnásobného prerušenia bundesligového stretnutia medzi Hoffenheimom a Bayernom Mníchov (0:6) po tom, ako sa v sektore hostí objavili urážlivé transparenty na jeho adresu. Hopp sa vtedy dokonca rozplakal a upokojili ho až slová šéfa predstavenstva Bayernu Mníchov Karla-Heinza Rummeniggeho. Po návrate mužstiev z kabín sa duel už len demonštratívne dohrával od 77. min, keď sa futbalisti oboch tímov iba predchádzali po ihrisku, vzájomne sa zhovárali a popri tom si prihrávali loptu. To na znak solidarity s Hoppom.

A práve tento muž teraz môže výrazným spôsobom napomôcť planéte zvíťaziť nad neviditeľným nepriateľom. Hopp taktiež pôsobí ako akcionár nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá spoločne s firmou CureVac vytvára vakcíny proti širokému spektru infekčných chorôb.

Postup Hoppovej spoločnosti si všimli aj v Spojených štátoch amerických. Nemecké noviny Welt am Sonntag v ostatných dňoch odhalili, že americký prezident Donald Trump bol pripravený zaplatiť spoločnosti CureVac veľký finančný obnos, aby túto spoločnosť prilákal za Atlantik, kde by mohla úspešne dokončiť vývoj vakcíny - iba pre USA. Hopp však mal uviesť, že vakcína je nepredajná a zdôraznil, že sa vyvíja na pomoc ľuďom po celom svete.

Trumpov úmysel potvrdil aj nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier, keď pre tamojšie médiá uviedol: "Bolo to skvelé rozhodnutie vedenia spoločnosti. Svojím rozhodnutím ponúknuť možnú očkovaciu látku do celého sveta dali najavo, akou cestou musíme ísť v boji proti tejto kríze. Nemecko nie je na predaj."


Tagy: Dietmar Hopp TSG Hofffenheim

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Bundesligy
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Michael Probst

DISKUSIA