Čierny kôň Tipsport ligy prišiel o šancu prekvapiť: Teraz verí vo výdatnú pomoc miliardára

Zimný štadión v PopradeZimný štadión v Poprade Zdroj: hockeyslovakia.sk

POPRAD - Slovenská hokejová Tipsport liga zažila v sezóne 2019/2020 to, čo doteraz ešte nikdy. V súvislosti so šírením koronavírusu ju totiž museli predčasne ukončiť. V jednotlivých kluboch sa ich zástupcovi museli v rýchlom slede vyrovnať so situáciou, hráčov uvoľňovali domov za rodinami a postupne prišiel čas aj na hodnotenie súťažného ročníka. Hokejisti Popradu napokon obsadili podľa vyhodnoteného poradia 4. priečku. "Kamzíci" počas celej sezóny obmieňali káder, pristúpili aj k výmene trénera.

"V lete sme odviedli dobrú robotu, ale tím bol postavený najmä na hráčoch z minulej sezóny, od ktorých sme očakávali inú výkonnosť, akú dosahovali v úvode ročníka. Mnohí z pilierov nenaplnili očakávania, tak nastali zmeny. Čo sa týka cudzincov, neboli zlí, ale jednoducho to do seba nezapadlo. Aj na základe toho možno neodviedli takú prácu, akú sme od nich chceli. Výpadky spôsobili aj zranenia. Dôsledok bol taký, že sme sa nevedeli nakopnúť." 

"Nemôžem povedať, že tréner František Štolc neodviedol dobrú prácu. Je to moderný a perspektívny tréner s dobrými vlastnosťami. Mal čo ponúknuť tímu aj klubu. Aj preto som rád, že u nás naďalej pôsobí. Ako som povedal, nesadlo si však veľa vecí, a preto usúdil, že abdikuje. Ukázal tým, že pre popradský hokej chce len dobre. Riešením bolo oslovenie Petra Mikulu. Po nástupe zmenil mnoho vecí a hráči dostali iný impulz. Začalo to fungovať," ozrejmil v rozhovore pre oficiálny klubový web riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi a k priebehu sezóny doplnil:

"Mali sme dobré série. Mužstvo si sadlo, podržal nás brankár, hráči sa rozbehli. To ma teší a som spokojný s tým, ako to ku koncu vyzeralo. Mali sme dobrého tímového ducha a silné mužstvo na to, aby sme v play-off uspeli."

Na snímke hráči Popradu Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Potešujúca bola pod Tatrami aj stúpajúca návštevnosť na domácich dueloch. "Odkedy som nastúpil do funkcie, tak sa snažíme odvádzať dobrú prácu. Počnúc mnou až po prvého človeka, ktorý ráno otvára brány, začali všetci veriť, že sa to dá. Vytvorili sme spoločne dobré podmienky pre hráčov. Dovolili sme si drahších a lepších hráčov. Vízia bola jednotná. Myslím si, že predvedená hra a to, že sme ťahali šnúry, lákalo viac ľudí. Návštevnosť sa nám každým rokom dvíha, na čom má určite podiel odvedená práca ľudí v klube a hráčov. Teším sa tomu, pretože vždy som deklaroval, že ak chceme dosiahnuť veľký úspech, tak musíme mať výkonnosť my v klube, ale musí nám veriť aj verejnosť. Bez jej pomoci a podpory by to nešlo. Je to silný faktor, ktorý nám dodáva veľa energie," prezradil Jurinyi.

Férovosť a transparentnosť voči všetkým

Pri pohľade na ekonomickú stránku, Popradčania si plnili svoje záväzky vzorne. "Z našej strany bolo všetko vyplatené bez problémov a niekedy aj v predstihu. Spolupráca s dodávateľmi bola tiež na vysokej úrovni. Aj keď sme meškali s platbou, tak sme to rýchlo vyriešili, naopak, platili sme aj skôr. Mohli by to taktiež potvrdiť oni. Snažíme sa byť féroví a transparentní voči všetkým. Je to jeden kolobeh, ktorého fungovanie je pre nás dôležité. Musím povedať, že máme silných sponzorov zo Slovenska aj zo zahraničia. Pán Telenský nás nikdy nenechal v štichu a podržal klub, keď to bolo potrebné," informoval riaditeľ klubu.

Momentka zo zápasu HC Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Vidí však aj rezervy vo fungovaní organizácie: "Každým rokom prichádzame na nedostatky a vidíme možnosti vylepšenia. Aj teraz ich bolo určite dosť, a preto verím, že v budúcnosti ponúkneme hráčom, ľuďom aj partnerom opäť lepší komfort. Čo sa týka hry, tak verím, že sa dohodneme s hlavným trénerom na ďalšej spolupráci. Hra, mužstvo a dianie na ľade by tak bolo v jeho kompetencii a ja by som mu vytváral podmienky na to, akí hráči by mohli prísť. Bolo by to opäť v spoločnej koordinácii a synergii ako doteraz."

Stále ich strašia finančné ťarchy minulosti

Popradčania však stále musia splácať vysoké sumy za dlhy z minulosti. "Celú túto ťarchu má na svojich ramenách a na starosti pán Telenský, ktorý to sanuje. Ide o dosť veľké sumy, ktoré keby sme mohli použiť v rozpočte, tak by sme mali o niekoľko stotisíc viac eur a mohli by sme sa posunúť ďalej," hovorí Jurinyi.

Hráči Popradu oslavujú gól Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Martin Baumann

A má už víziu na nasledujúcu sezónu? "Máme záujem udržať väčšinu hráčov, ale nemôžem to garantovať. Momentálne nevieme podpisovať nové kontrakty s hráčmi. Navyše, o našich hráčov bol eminentný záujem, pretože podávali výborné výkony. Iné tímy si ich pozerali a budú ich chcieť. Všetko je to otázka peňazí, ktorá je v živote normálna," pokračuje.

Bude ťažké presvedčiť sponzorov

A čo čaká na vedenie "kamzíkov" v blízkej budúcnosti? "Všetko sa musí upokojiť a dať do poriadku. Až potom uvidíme. Sme na konci celého reťazca. Náš klub držia partneri, ktorí ak budú pociťovať veľké straty, tak bude ťažké s nimi podpisovať zmluvy. Svoje výnosy použijú na krytie strát. Je dosť možné, že nebudú môcť podporovať šport v rovnakých intenciách. Nechcem však byť pesimistický. Skôr naopak, verím, že to všetko prejde v priebehu mesiaca a pomôže nám aj štát. Ľudia sa k tomu tiež stavajú čelom." 

Michael Vandas a Roman Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/Radoslav Maťaš

"Buďme optimistickí a prajme si, že to zvládneme. Verím, že nám pomôže aj pán Telenský, ktorý to urobil vždy, keď to bolo nutné. V jednaní budeme aj s mestom. Momentálne sme v úzkom kontakte s vedením ligy aj so SZĽH. Musíme počkať, kým táto situácia skončí. Straty budú všetky kluby dávať spoločne dokopy a možno aj žiadať nejakú kompenzáciu. Je mi však jasné, že nestrácame tým len my. Trpia všetci a pred nami sú dôležitejšie veci. Najprv majú prioritu veci s celonárodným významom a až tak sme na rade my," dodal Jurinyi.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: HK Poprad Peter Mikula Tipsport liga Jan Telenský František Štolc Ľudovít Jurinyi
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: hockeyslovakia.sk
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články