Tajný pohreb československej športovej legendy: Za normálnych okolností by to bolo inak

Manželia Zátopkovci v olympijskej dedine 1952 v HelsinkáchManželia Zátopkovci v olympijskej dedine 1952 v Helsinkách Zdroj: ČTK/TASR

PRAHA - Šíriaci sa koronavírus ovplyvní aj poslednú rozlúčku s bývalou československou atlétkou Danou Zátopkovou. Olympijská víťazka v hode oštepom zomrela v piatok vo veku 97 rokov. Pohreb bude mať v piatok 20. marca bez účasti verejnosti a na tajnom mieste. Prístup na obrad nebudú mať ani novinári, vysielať ho však bude Česká televízia na stanici ČT Sport.

Cieľom opatrení je zamedziť zhromažďovaniu ľudí a potenciálnemu šíreniu nákazy. V Česku evidujú 383 prípadov ochorenia COVID-19. "Za normálnych okolností by sme, samozrejme, chceli, aby sa s pani Danou mohol rozlúčiť každý, kto jej chce vzdať hold. Za súčasnej situácie sme pristúpili iba k malému obradu," citoval stanovisko Českého olympijského výboru portál iDnes.cz. Podľa jeho predsedu Jiřího Kejvala po upokojení situácie zorganizujú aj k verejnej spomienkovej akcii.

Dana Zátopková Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Zátopková sa na OH zúčastnila celkovo štyrikrát, zlato získala v Helsinákách 1954, rovnako ako jej manžel Emil, ktorý triumfoval v behu na 5000 m. Okrem toho vybojovala aj striebro v Ríme 1960. Vynikajúca oštepárka dosiahla počas kariéry v rozmedzí rokov 1947-1960 trinásť titulov majsterky Československa. V rokoch 1954 až 1958 sa stala aj majsterkou Európy. Druhý titul majsterky Európy okorenila aj svetovým rekordom 55,73 m.

Športovú kariéru ukončila v roku 1962 a venovala sa trénerstvu. V rokoch 1964-1980 pracovala ako ústredná trénerka vrhov pri vtedajšom československom atletickom zväze a v rokoch 1960-1972 bola aj členkou ženskej komisie IAAF.

Viac o téme: Dana Zátopková
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: ČTK/TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články