Slováci si na zápas s Írskom musia počkať: UEFA stanovila termíny barážových zápasov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Tohtoročné majstrovstvá Európy vo futbale naplánované od 12. júna do 12. júla 2020 sa definitívne odkladajú. Počas utorňajšej videokonferencie, na ktorej sa zúčastnili aj funkcionári 55 členských štátov, európskych futbalových líg a lídri FIFPro, poprední predstavitelia Európskej futbalovej únie (UEFA) rozhodli, že kontinentálny šampionát sa uskutoční o dvanásť mesiacov neskôr, konkrétne od 11. júna do 11. júla 2021.

Strešný orgán európskeho futbalu prijal toto opatrenie v súvislosti s dosiaľ nekontrolovateľným šírením koronavírusu na "starom kontinente". Oficiálne to v utorok popoludní potvrdil aj výkonný výbor UEFA.

Všetky medzištátne prípravné stretnutia a barážové zápasy o postup na ME, ktoré sa mali uskutočniť v marcovom asociačnom termíne, sa budú konať v júni tohto roka. Nový termín konania budú mať aj kvalifikačné zápasy o postup na MS 2022 v Katare naplánované na jún budúceho roka, zatiaľ ho však neoznámili. Finálový turnaj európskej Ligy národov 2020/2021, ženské ME 2021 a aj ME hráčov do 21 rokov, ktoré sa mali konať počas budúcoročného leta, taktiež presunú. Všetky kluby by mali byť povinné uvoľniť hráčov pre potreby reprezentačných tímov aj v novourčených termínoch.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik priznal, že vzhľadom na situáciu v celej Európe toto rozhodnutie očakával. "Je to logické rozhodnutie, žiadne iné neprichádzalo do úvahy. Pre nás je najdôležitejšie to, že bol zrušený marcový termín barážových zápasov a je odložený na neskorší termín, ktorý odkomunikujeme hneď, ako ho budeme vedieť. Ja som veľmi rád, že zvíťazil zdravý rozum. Zdravie je prvoradé a od toho sa odvíja všetko. Som veľmi rád, že si to uvedomujú aj čelní predstavitelia UEFA. Toto bola základná premisa mítingu, ktorý sme absolvovali. Euro je odložené na budúci rok. Všetky ostatné súťaže reprezentácií, ME žien, ME do 21 rokov, turnaje mládežníckych reprezentácií, sú odložené a budú odkomunikované neskôr v rámci pracovných skupín, ktoré vytvorí UEFA," povedal Kováčik na webe SFZ a dodal, že druhá edícia európskej Ligy národov 2020/2021 nebola predmetom diskusie utorňajšieho mítingu. Zároveň podotkol, že UEFA pracuje s viacerými scenármi pre jej klubové súťaže - Ligu majstrov a Európsku ligu.


Tagy: Slovensko Ján Kováčik SFZ EURO Írsko

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA