Francúzi si po zmene termínu Roland Garros narobili nepriateľov: Bolo to ťažké, ale zároveň odvážne

Rafael Nadal Rafael Nadal Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Euler

BRATISLAVA - Tenisový kalendár čakajú v najbližšom období rôzne zmeny a presuny. Druhý grandslamový turnaj roka Roland Garros v Paríži odložili pre pandémiu koronavírusu o štyri mesiace z mája na september, aby zaistili zdravie a bezpečnosť všetkých účastníkov. Francúzska tenisová federácia oznámila, že pre dvojtýždňové antukové podujatie má nový termín od 20. septembra do 4. októbra, pôvodne sa malo hrať od 24. mája do 7. júna 2020.

"Bolo to ťažké, ale zároveň odvážne rozhodnutie v tejto bezprecedentnej situácii," uviedol šéf Francúzskeho tenisového zväzu Bernard Giudicelli, ktorý neskôr priznal, že o tejto zmene dostali informáciu aj usporiadatelia ostatných grandslamových podujatí, ako aj turnajov z okruhu ATP a WTA, hoci s nimi nebola odkonzultovaná. "Je pre nás nemysliteľné, aby Roland Garros nefiguroval v kalendári. V hlave sme mali jedinú myšlienku, a to záujmy nášho turnaja a hráčov. Hľadali sme 14 dní, ktoré by narobili čo najmenej škôd pre iné turnaje."

Podľa nového termínu bude deliť dva grandslamové turnaje len jeden týždeň. US Open na betóne v New Yorku by sa mal hrať od 31. augusta do 13. septembra. Americká tenisová asociácia (USTA) v utorok priznala, že zvažuje odloženie turnaja pre koronavírus. Zároveň uviedla, že by sa nemali prijímať jednostranné rozhodnutia, ako predviedla francúzska strana. USTA dodala US Open presunie iba po úplnej konzultácii s ostatnými vrátane organizátorov ďalších grandslamov, turnajov WTA a ATP a Medzinárodnej tenisovej federácie.

Nový termín Roland Garros koliduje s niekoľkými turnajmi na tvrdých povrchoch, ktoré už boli naplánované na tieto dva týždne, ako aj s exhibičným Laver Cupom v Bostone. "Je to šialenstvo. Preloženie Roland Garros na termín týždeň po US Open. Žiadna komunikácia s hráčmi alebo ATP. Nemáme nijaké slovo v tomto športe. Je čas, aby sme sa spojili," vyhlásil kanadský tenista Vasek Pospisil.

Prekvapení z francúzskeho konania na vlastnú päsť zostali aj organizátori už 'vypredaného' Laver Cupu. "Vyvstáva veľa otázok. V tejto chvíli však chceme, aby naši fanúšikovia, sponzori, vysielatelia televízneho signálu, zamestnanci, dobrovoľníci, hráči a ľudia v Bostone vedeli, že Laver Cup 2020 plánujeme usporiadať podľa pôvodného plánu," uviedli v stanovisku organizátori exhibičného podujatia.

Viac o téme: Rafael Nadal Bernard Giudicelli
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP Photo/Michel Euler
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články