Pravda za odovzdaním titulu v slovenskom hokeji: Zvolen sa pustil do majstrovskej Bystrice

Dušan Mráz
Dušan Mráz

ZVOLEN - Pred niekoľkými dňami sa ešte zo všetkých síl bojovalo o konečné postavenie v tabuľke pred play-off, teraz je už sezóna skončená. Môže za to rozširujúci sa koronavírus, ktorý dal prísnu stopku nielen športovému svetu. Tipsport Liga tak skončila tesne pred začatím play-off. Škody sú obrovské. Kluby majú veľké finančné straty a fanúšikovia sú ochudobnení o špičkový hokej. Každý hráč ladil formu práve na vrchol sezóny, ktorým je play-off, a napokon zostali všetci bez práce. Vedenie sa rozhodlo ročník ukončiť a majstrovský titul pripadol znovu Banskej Bystrici, ktorá skončila v základnej časti jasne prvá.

Rozhodnutie odovzdať medaily aj bez play-off vyvolalo množstvo emócií. V tábore Banskej Bystrice pozitívne, inde to až také veselé nebolo. Slovan mal s prijatím strieborných medailí problém a tretie Košice tie bronzové dokonca vrátili Richardovi Lintnerovi. Bystrica síce bola v tabuľke na prvej priečke, avšak ašpritantov na titul bolo viac. Šance malo viacero klubov, i keď tie matematické mali Bystričania najväčšie.

"Nikto z nášho klubu nemôže za to, že nám takto 'priklepli' titul. Je potrebné, aby sa z toho všetci kompetentní poučili," nechal sa počuť Ivan Droppa, asistent trénera "baranov". Hlavný tréner Dan Ceman to videl takto: "Je to zvláštny pocit, ale stále krásny. Opäť sme majstri, hoci sme nehrali play-off a vieme, že to nie je rovnaké. Určite to môžeme svojim spôsobom osláviť. Nebudeme však mať z toho ten pocit, aký by sme mali po víťazstve v poslednom zápase play-off. Zaslúžili sme si to my aj celá organizácia. Takúto situáciu nemohol nikto čakať."

Predovšetkým vyjadrenia Droppu však nezostali nepovšimnuté. Veci uviedol na pravú mieru prezident HKM Zvolen Dušan Mráz: "Nedá mi, aby som na toto jeho tvrdenie nezareagoval. Dňa 11. marca 2020 som sa aj ja zúčastnil mimoriadneho rokovania zástupcov klubov Tipsport ligy. Po ukončení dlhšej diskusie a následnom hlasovaní o doporučení pre Ligovú radu ukončiť ročník Tipsport ligy s okamžitou platnosťou, sa o slovo prihlásil zástupca Bystrice Juraj Koval. Citoval nám nejaké 'paragrafy' z hokejovej legislatívy, ktoré údajne ukladajú povinnosť určiť víťaza ročníka súťaže. Osobne som hneď reagoval s tým, že HC´05 si zaslúži, aby získal pohár Dušana Pašeka za víťazstvo v základnej časti. Pán Koval však tvrdil, že v žiadnych predpisoch sa nehovorí o pohári za víťazstvo v základnej časti, ale hovorí sa len o povinnosti udeliť medaily a pohár víťazovi. Spýtal som sa teda, či tým myslí aj pohár Vladimíra Dzurillu a titul majstra. Jeho odpoveď bola 'áno'. S týmto nemôžem súhlasiť, čo som aj hneď na mieste deklaroval. Myslím si totiž, že play-off je samostatná súťaž, kde nič negarantuje, že víťaz základnej časti sa stane automaticky majstrom. Zástupcovia dvoch klubov boli jednoznačne za udelenie titulu majstra. Stanovisko jedného klubu bolo, povedal by som, neutrálne, a ostatní sme boli proti. Takto to bolo. Konečné rozhodnutie všetci poznáme. Mne však z toho vychádza, že slová ako 'nikto z klubu HC´05 nemohol za to, že im priklepli titul', nie sú vôbec na mieste."


Tagy: HKM Zvolen Dušan Mráz

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
TASR - Andrej Galica

DISKUSIA