Priama spoveď uväznených hádzanárok: Najprísnejšie opatrenia i nepochopiteľný stav v Nemecku!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - České hádzanárky sa mali tento týždeň chystať v Zubří na zápas kvalifikácie ME proti Švédsku, namiesto toho zostali legionárky kvôli pandémii koronavírusu v zahraničí. Na Veroniku Malú z parížskeho tímu Issy začína psychiky doliehať prísna karanténa vo Francúzsku, Petra Adámková z Göppingenu je naopak prekvapená, ako málo sa chránia ľudia v Nemecku.

Francúzsko zaviedlo proti koronavírusu jedny z najprísnejších opatrení v Európe. "Prezident Macron oznámil pre celé Francúzsko karanténu, môže sa cestovať iba do práce a z práce a nakúpiť si. Oproti Česku je iné to, že ľudia si musia vytlačiť papier. Na ňom musia zakaždým uviesť svoje meno, deň a čas a kedy idú von za akým účelom. Papier musí mať vonku pri sebe," uviedla Malá pre zväzový web českej hádzanej. 

Vychádzky raz denne s vypísaným papierom

Tamojšie hádzanárske súťaže sú prerušené najmenej do 5. apríla. "Sú otvorené len potraviny a lekárne, ostatné obchody majú zatvorené. Nemôžeme trénovať v skupinkách ani vonku, parky sú uzavreté. Tréningy sa dajú plniť len individuálne doma. Ale štyri dni bez lopty? Pre mňa je to ťažké. Máme individuálne plány, plním ich, ale je to otrava," povedala česká reprezentantka. 

"My ako športovci sme zvyknutí na každodennú športovú záťaž a toto je ťažké. Byť celý deň zavretý v byte s dvomi-tromi miestnosťami je na hlavu. Začína to doliehať na mňa i moje spoluhráčky, s ktorými som v kontakte cez internet. Zatiaľ je karanténa vyhlásená na 15 dní, ale je pravdepodobné, že sa bude predlžovať. A predstava, že v takejto karanténe budeme zavretí napríklad na šesť týždňov, že budeme chodiť raz denne von s papierom, že si ideme zabehať, to je hrozné," dodala Malá. 

 

 

Nemci sa tvária akoby sa ich koronavírus netýkal

Adámková zatiaľ nemá v Nemecku taký prísny režim. "V Nemecku sú s opatreniami veľmi pozadu. Ešte v nedeľu som bola vo fitku. Čakáme, ako rozhodne zväz o budúcnosti súťaže. Pokiaľ nám oznámia, že je koniec sezóny, chcela by som ísť domov, pokiaľ to ešte bude možné. Ochrana je tu v Nemecku takmer nulová. Ľudia chodia bez rúšok i rukavíc, združujú sa v reštauráciách. Vôbec to neberú vážne, aspoň tak na mňa pôsobí celá situácia," uviedla pivotka. 

Taktiež vo Švédsku je zatiaľ pokojnejšia situácia. "Vláda nenariadila žiadne karanténne opatrenia, väčšina podnikov je stále v prevádzke, vrátane našej športovej haly a pokiaľ viem, tak i posilňovní. Naša súťaž sa minulý víkend dohrala. Naša kondičná trénerka pripravuje individuálne plány každej hráčke na mieru a podľa potrieb. Máme možnosť využiť haly, posilňovne, alebo vybehnúť von," povedala brankárka Kristianstadu Petra Kudláčková. 

Rumuni taktiež mierne podcenili situáciu

V Rumunsku sú pozadu oproti Česku i Slovensku. "Minulý týždeň sa hrali ligové zápasy bez účasti divákov. Iba v pondelok vyhlásila vláda núdzový stav a došlo i k uzavreniu našej športovej haly a ďalších športovísk. Rumunská federácia čaká na ďalšie rozhodnutie vlády. Takže zatiaľ musíme byť v nejakom udržovacom režime," povedala Helena Ryšánková z tímu Baia Mare. 

 

 

S prípravou tímu pomáha jej partner a súčasne kondičný tréner. "Všetkým nám urobil tréningový plán. Ide skôr o beh a prácu na nedostatkoch v mobilite a stabilite, čo môžeme všetci robiť doma bez väčších problémov. Pre mňa je výhoda, že budem pod každodenným dohľadom," uviedla so smiechom. 

"Ešte pred uzavretím haly sme si stihli vziať náčinie a urobili sme si posilňovňu v garáži. Každý druhý deň budeme chodiť behať na miestny ovál, kde sa nezdržuje takmer nikto, takže je to bezpečné. Celková situácia je tu omnoho pokojnejšia než v Česku. Samozrejme sa snažíme byť čo najviac doma a pokiaľ ideme trebárs do obchodu, nosíme rúško a rukavice," dodala česká spojka Ryšánková

Viac o téme: Petra Adámková Veronika Malá Helena Ryšánková
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Getty Images; Twitter/EHF
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy