Veľký šéf, československý multitalent: Dokonalý hokejista a neskutočné čísla v reprezentácii!

Vladimír Zábrodský (vľavo) si podáva ruku s českou hviezdou Tomášom Hertlom
Vladimír Zábrodský (vľavo) si podáva ruku s českou hviezdou Tomášom Hertlom

PRAHA - Vladimír Zábrodský hral výborne tenis, ale ešte viac žiaril na korčuliach s hokejkou v ruke. Uznávaný tvorca hry a excelentný strelec prezývaný Veľký šéf bol kapitánom i najväčšou hviezdou tímu, ktorý na sklonku 40. rokov minulého storočia vybojoval pre československý hokej prvé dva tituly majstrov sveta. Niekdajší vynikajúci stredný útočník a posledný žijúci člen tmu svetových šampiónov z rokov 1947 a 1949, ktorý neskôr emigroval do Švédska, dnes zomrel vo veku 97 rokov.

"Vovka" zaznamenal v reprezentácii 158 gólov v 94 zápasoch, ďalších 306 pridal v najvyššej súťaži vo farbách dvoch pražských klubov - LTC a Sparty, s nimi vybojoval dohromady šesť ligových titulov. So 464 gólmi je členom prestížneho klubu hokejových strelcov, v roku 1997 bol ako jeden z prvých uvedený do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). V ankete o najlepšieho domáceho hokejistu storočia obsadili tretie miesto za Dominikom Haškom a Jaromírom Jágrom. 

"Mal som dobrú najmä strelu bekhendom. Dnes už nevidíte toľko hráčov schopných presne zakončiť útok bekhendom, pretože majú príliš zahnuté čepele. Za našich čias sme si ich pripravovali sami a bola to práca na celé popoludnie," pripomenul svoju zbraň historicky tretí najlepší strelec českej a československej reprezentácie. 

V rokoch 1947 a 1949 sa Zábrodský výrazne podieľal na prvých dvoch československých tituloch majstrov sveta, z olympijských hier v roku 1948 má striebro. Hoci bol najväčšou osobnosťou tímu, v roku 1950 nebol ako jeden z mála zatknutý a odsúdený vo vykonštruovanom procese s hokejistami. Jeho role zostáva dodnes nejasná a sám Zábrodský sa k celému prípadu odmietal vyjadrovať. 

Syn českého otca a ruskej matky sa narodil blízko štvanického štadióna, kde ako sedemročný začínal s hokejom. Od deviatich si obliekal dres LTC Praha, mimo hokejky valcoval i s tenisovou raketou. Vďaka talentu a príkladnej životospráve sa stal rýchlo hviezdou v oboch športoch. V lete reprezentoval Československo na dvorcoch, v zime na ľade. 

Po vykonštruovanom procese, z ktorého vyviazol iba ako jeden z mála len so zákazom reprezentovať, a rozprášení klubu LTC komunistami prestúpil Zábrodský v roku 1950 do Spartaku Sokolovo (dnešná Sparta Praha). Priemerný tím vzápätí ako hrajúci tréner doviedol k dvom titulom, počet vlastných primátov rozšíril na päť. 

Z MS 1955 si odviezol bronz, o rok neskôr štartoval na oH v Cortine d'Ampezzo, kde tím ČS obsadil piate miesto. Po afére so stávkovaním na dohodnuté zápasy bol v roku 1960 definitívne vylúčený z národného mužstva. Nasledujúce tri roky strávil v ostravských baniach a zároveň bol hrajúcim trénerom tamojšieho Baníka, rovnakú funkciu potom vykonával i po návrate do Prahy v Bohemians. 

V roku 1965 opustil krajinu a i s rodinou sa dostal cez vtedajšiu Juhosláviu a Švajčiarsko do Švédska, kde sa usadil. Trénoval niekoľko tamojších tímov, do Čiech sa vracal hlavne pri vyhlasovaní rôznych ankiet. "Uvedomujem si, že teraz je hokej ďaleko ťažší. Za našich čias neboli tak dobrí brankári. Jeden dobrý bol Bóža Modrý. Verím, že by som aj teraz dal nejaké góly, ale musel by som mať 25 alebo 27 rokov," povedal pred pár rokmi o súčasnom hokeji. 


Tagy: Vladimír Zábrodský

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA